dünya sözlük ideolojik dağılımı

1. (Tematik)
türkiye'nin siyasi parti oy dağılımına oldukça yakındır.
gündemle ilgili açılan başlıkların genellikle muhalefet tandanslı olması bazen rahatsız edici olabiliyor kimi yazarlarımız için ama sebebi pek anlaşılır değil.
ortada bir mesele varsa, eleştiri veya yorumu hak ediyorsa susulmalı mı?
savunulacak bir yanı varsa ve savunulmuyorsa suç eleştirenlerde mi?
yanlış aksettiriliyorsa doğrusunu söylemek engelleniyor mu?
kaynak hatalı veya kötüyse, gerçeğini ve doğrusunu koymak zor mu?
iktidarı savunan tanımlar eksi alıyorsa, tersi de geçerli değil mi?
hep negatif taraflar ele alınıyorsa, pozitif taraflarla ilgili başlık açmak yasak mı?
haber başlığı açan yazarların dilediği haber sitesinden alıntı yapmaları yanlış mı?

iktidara yakın yazarlarımıza yönelik, yönetim tarafından art niyetli bir yaklaşım ve uygulama olduğunu söyleyebilecek biri yoktur sanırım. hakeza tam tersi de geçerlidir. bu tarz tarafgirlik ithamları, temeli herhangi bir sağlam argümana dayanmayan çaresizlik hezeyanları olabilir ancak. zannediyorum sözlüğün bu kadar çeşitli seslere nihayet ev sahipliği yapabilmesinin nedeni de moderasyon kadrolarımızda sürekli gerçekleşen revizyonlar sayesinde oluşturulan dengeli objektiflik konusundaki duruştur.
sen kendi davandan bahsetmezsen, öbürü kendi fikrini saklarsa, diğeri kendini savunamazsa ortada haliyle ne cephe kalır ne söz. bunun faturasını yazarların ideolojik yaklaşımlarının ağır bastığı noktaya çıkarmak ve sözlüğün konumlanma stratejisi olduğunu iddia etmek abestir. bilen bilir ki sözlüğümüz beş yıllık süreçte muhalif seslerden ziyade iktidar yanlısı seslerden dolayı epey tek yönlülük eleştirisi almıştır, öyle ki aynı görüşü savunan çoğu kimse bile farklı söylemlerin oluşmasını ve aksi yönde yazabilecek isimlerin bulunmasını talep etmiştir.

peki şimdi ne değişti ki alınan artılar göğüs kabartırken alınan eksiler hemen şikayet konusu oluyor...
peki nasıl bir izan var ki silinmeyen yüzlerce tanımı olan insan silinen bir tanımla kıyameti koparıyor...
peki hangi müthiş teraziyle hemhal olunmuş ki en ufak bir insani hatada adaletsizlikten bahsediliyor...

haklı olduğunu düşünen haklılığını göstersin? yok!
alternatif bir oluşum kurulsun? hayır!
farklı iletişim yolları oluşsun? olmaz!
kolektif hamlelerle ilerlensin? namümkün!
ne yapalım o halde dünya sözlük yönetimi olarak, ne bekleniyor bizden daha fazla. söz ise söz, yemin ise yemin, emek ise emek, çağrı ise çağrı. kapatalım mı sözlüğü, çözüm öneriniz bu mu yani...
devamını gör...
2. (Tematik)
edibaliciler olarak azınlıkta kaldığımız dağılım. ne istediniz lan bizden.

muhteşem türkiye hayalimizden ne istediniz.

bilge lider aykut edibali'dir o kadar. ekim 1991 milletvekili erken genel seçimlerinden önce partisi ıdp'den istifa ederek, refah partisi millet vekili bile olmuştu.

yetiştirdiğimiz adamlar cemil çiçek, melih gökçek, hüseyin gülerce, ali müfit gürtuna, taha akyol daha liste uzar gider. listemize bak be. *

yeniden milli mücadele bilge liderim seni yalnız bırakmayacağım sözlükte. *

devamını gör...
3. (Tematik)
4000 isviçre frangı asgari ücreti referandumla reddeden isviçre halkı ile 5000 tl asgari ücreti seçim sandığında reddeden bedbaht türk halkı ne kadar siyasilerinden şikayet etse beyhude.

işte bu ahval sözlükte de gözlenmekte. iş aş sayın haydar başı seçme. 5000 tl asgari ücreti kendi elinle it.

sonra burada kamplara ayrıl. yazıklar ossun.
devamını gör...
4. (Tematik)
benim gözlemlediğim kadarıyla daha çok muhalif bir hava hakim sözlükte. hükümet yanlısı yazarlarımızın sayısı azımsamayacak derecede fazla olsa da muhalif yazarlar daha baskın. muhalif olanlardan da sol ideolojiye yakın yazar sayımız çok az. daha renkli bir sözlük olmamız için her kesimden yazarın sözlüğe bir şekilde kazandırılması ve aktif bir şekilde yazmalarını sağlamamız gerekiyor. böylece saygı çerçevesinde gerçekleşen her tartışma, bu platformun daha keyifli bir yer olmasını ve büyümesini sağlayacaktır.
devamını gör...
8. (Tematik)
devletciyim.
devlet menfaatine kimin yakin durdugunu gorursem ona oy veririm. asla ama asla bir partiye mensup olmadim olmayacagim. bunu defalarca dile getirdim ancak her seferinde geri tepti.
devamını gör...
9. (Tematik)
herkes azınlıksa kim çoğunluk? kendini bilmeyen bir çoğunluk var anlaşılan . a b c .... sonuç ülkenin birliğine ve bütünlüğüne varır. siyasette görüldüğü üzre partilerin de katı sıvı gaz halleri var. başlıyor , gelişiyor ve bozuluyorlar. sonra tekrar huzur mutluluk ve adalet özleyen insanlar toplanıp yeni bir oluşum kuruyorlar. kişisel olarak fikrim bireysel katkıya odaklanmak gerektiği. hiçbirşey doğru yapılmıyor , hiçbirşey de yapılmasın havasında olan muhalefet mantığına tahammül edemiyorum. körlük de doğru birşey değil. hatalar eleştirilir. sol cenahın inancı sefillik gören iğrenir yüzünü, hükmü altında olmayı da Allah bir daha göstermesin. Allah dışardaki düşmanlara da fırsat vermesin içerde de destek bulamasınlar. geriye kalan iyi düşünen , ahlaklı , dürüst ilkeli, faydalı olma çabasında insanlar da her grubun içinde var. aman birileri gemiyi delmesin de...gerisi http://kolay.ne aynı olmaya , ne aynı fikirde olmaya , ne aynı yerde olmaya gerek var. baltaları çıkarmaya gerek yok. sanat eserleri ince aletlerle yapılır.
devamını gör...
10. (Tematik)
idea-lojik zeminin korunması gerekliliğidir.

ideolojik zemin genel itibariyle sabittir burada.sözlükler arasında konumu belli bir alt yapıya sahip olan bir yer.

ideolojik dağılım üst yapısı yaş,cinsiyet,eğitim,kültür,zaman ve zamanın getirdikleri çerçevesinde değişkenlik gösterecek olgudur.bugün ki profil bir kaç yıl sonra değişebilir on yıllar içinde ise değişkenliğii kaçınılmazdır. göreceğiz,görmeliyiz.

benzer alanlarda her yerde olduğu gibi burada da her katılımcının yazarın-okurun kendi deneyimleri doğrultusunda zaman zaman olumlu olumsuz fikirler yazarak-okuyup oylayarak ifade etmesi olağandır.tespit edilen sorunlar ifade edilirken beraberinde çözüm önerileri de sunulduğunda süreç daha hızlı çözümcül ve olumlu işler.

aktif katılım önemlidir.
devamını gör...
11. (Tematik)
hakkında sözlüğe, yönetimine isyan edilmesini bir türlü anlamadığım bir dağılım. sanki sözlüğe girişte belli bir gruba yönetlik referans ya da sınavla adam alıyormuşuz gibi. yok akp düşmanları yuvası, yok cemaat bilmem nesi, yok muhafazakar bi şeysi... hayır girişte biz sana burası akp ilçe teşkilatıdır dedik de, içeri girince başka türlü mü çıktı...ne yapalım senin memnun etmek için sözlüğe adam alırken gençlik kolları referansı, reisin mitinginde çekilmiş fotoğraf mı isteyelim? biz buraya gelen insanlara tek bir şey vaadediyoruz; küfürsüz, hakaretsiz, insanların birbirine saygı duyduğu bir ortam, elimizden geldiğince de bunu sağlamaya ve korumaya çalışıyoruz. buna inanan ve bu hassasiyete saygı gösteren herkes burada yazabilir, ideolojik görüşü ne olursa olsun. bir adam kalkmış 30 tane atayiz arkadaşını almış gelmiş burada yazıyor, kurallara ve formata saygı duyduğu sürece bizim buna müdahale etmemiz, sözlüğü özellikle bir ideolojik grubun ağırlıkta olduğu bir yere dönüştürmek noktasında bir müdahalemiz söz konusu olamaz. niye bize sitem ediyorsun, sen de memnun değilsen güzel kardeşim daha çok gir, daha çok öv reisi, övecek başka arkadaşlarını bul getir. sen yazdın da kalkıp burası da çok akp li oldu kardeşim hadi şunlara baskı kuralım, ceza verip, hesaplarını kapatalım mı dedik?
devamını gör...
12. (Tematik)
diğer sosyal medya platformlarına göre türkiye profiline daha yakın. ancak nick arkasına saklanmaktan ve sözlükte söz sahibi olunup dinlenilmekten kaynaklansa gerek bazen sesler yükseliyor, yükseldikçe anlamsız ve çirkin olmaya başlıyor. yazarların çoğunun hatta hepsinin desem abartılı olmaz islami hassasiyetleri olmasına rağmen sanki rabbimize küfredilmiş gibi kızgınlık ve hakaretler, bir kendisi büyük resmi görüp kendi dışında herkesin akılsız ya da beynini satılığa çıkarttığını iddia etmek! niçin böyle peşin hükümlüyüz, biraz şüphe edin bulunduğunuz yerden, acaba deyin de kulak verin birbirinize. birilerinden haber mi aldık doğru yolda olduğumuza dair? gerçekten de bu sözlük tam bir türkiye profili siyaset dışında her alanda mükemmel bilgili, edepli, hoş görülü. siyasete yüzümüzü çevirir çevirmez ise birbirine tahammülü olmayan, karşı taraf konuştu mu kulaklarını tıkayıp la la la la demeye başlayan insanlarız. sağımız solumuz bir bizim sadece burada dinleniyoruz diye nazımız geçiyor diye bağırmaktan hiç çekinmiyoruz.
devamını gör...
13. (Tematik)
diğer sözlüklerdeki yorumlara bakılırsa ak sözlüğüz adeta. fakat dünya sözlüğü az biraz okuyan bunun asılsız bir iddia olduğunu bilir. ki kişisel görüşüm ne olursa olsun sözlükte farklı görüşten yazarların olmasını olumlu da buluyorum, renklilik iyidir. yeter ki bu ideolojik farklılıklar kişisel husumetlere, gruplaşmalara yol açmasın...
devamını gör...
14. (Tematik)
türkiye'nin siyasi parti oy dağılımına yakın olmadığını sadece öyle göründüğünû düsündüğüm dağılım.
interaktif bir sözlük okuryazarların bulunduğu bir ortam olduğundan daha makul fikirlerin hakim geldiğini düşünmek istiyor insan. fakat görünür alanda birebir izdusum görülmeyebilir çünkû herkes fikrini zikretmez. ne kadar güzel ve pembe görmek istiyorum bazışeyleri omg. hadi hakikat degilse bile dua olsun.
devamını gör...
15. (Tematik)
bu dağılım burada homojenik değildir zira burada yazan yazarların genel karakteri bellidir. burada renkler yerlpazesinde hangi renk daha iyidir onu konuşmaktansa bir duruma bakıp bu kırmızı mı pembe mi gül kurusu mu yoksa bordo mu ona bakıyoruz. biri de çıkıp sarı ulan sarı demiyor diyemiyor. bu benim görüşüm zira herkesin fikri kendini bağlar.
devamını gör...
16. (Tematik)
her gün online olan 40-50 kişi arasından aktif olarak yazan kişi sayısı 15-20 iken nasıl çıkarıldı, ne ara örneklem kabul edildi, ne ara yapılan analizler dolayısıyla yönetime şikayet gitti anlamış değilim.

halep oradaysa arşın da burada kardeşim. oy istiyorsan vereceksin, hep düşüncene zıt yazıları ekranda görüyorsan bir zahmet çiçek parmaklarını klavyede oynatıp yazacaksın. kendini yalnız mı hissettin. elbet vardır eşin dostun, söyle defansa gelsinler. hiçbirini yapmayıp muhalifiz eziliyoruz, eksi oy alıyoruz diye büyük beylik laflar etmek manasız.

öte beri caka satmak için mi yazıyorsunuz, tabelaya baktığınızda bol + lı tanımınızı mı görmek istiyorsunuz yoksa samimiyetle içinizden gelenleri mi anlatıyorsunuz? ne çok takıyorsunuz şu oy işine. aldığınız oylar sorun oluyorsa isteyen mesaj atsın katılıp katılmamam önemli değil okumadan her türlü + çalışır benden. yeter ki gönlünüz olsun.
devamını gör...
muhalif tavrın yeterince iyi temsil bulamadığı bir sözlükte yazıyoruz. kelamlar hakaret noktasına varıyor sürekli, ki bunun kaliteden fesah fersah uzak bir davranışsal eğilim olduğunun hepimiz farkındayızdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar