dünya sözlük ince uçlu tiyatro kulübü

yazarların gittikleri tiyatro oyunlarını değerlendirdiği, puanladığı, ıstırdığı yeni bir hizmet. gitmediğiniz tiyatroları da anlatmak isterseniz ayrı bir fantezi katar olaya. muhtemelen az entryli olacağından adını ince uçlu şarj aletinden almıştır. bir o kadar nadir, bir o kadar gerekli, bir o kadar nostaljik.
tabii ben daha iyisini buldum diyenler piştleyip isim önerisi yapabilir.
şimdilik böyle.

oyunumuz başlamak üzere, lütfen cep telefonlarınızı ve alarmlı saatlerinizin sesini kapatınız.
devamını gör...
(bkz: tehlikeli oyunlar) 9/10

oğuz atay'ın aynı adlı romanından uyarlanmış iki perdelik bir oyun. seyyar sahne adına erdem şenocak gibi ileride adını çok daha sık duyacağınız muhteşem bir yetenek sahneliyor. bir adam iki perde boyunca sadece iki salıncaktan oluşan bir dekorla neler yapabilir ki demeyin. kitabı okuyanlar da bilir ki sevgili hikmet benol'un dünyası tam olarak da böyle bir şey değil midir?
devamını gör...
bulunduğum il küçük olduğundan devlet tiyatrosunda yılda 5 oyun ya çıkar ya çıkmaz. beşinin de en az iki üç tanesi önceki yıllardan hazırda tutulan ve arttık şehirde meraklısı olup izlemeyeni kalmayan oyunlardandır. arada özel tiyatro oyunları gelse de öğrenci halimizle uzaktan uzağa bakarız genellikle. neyse bu sezon belli aralıklarla oynayan oyunlara deyineyim:

*nikah kağıdı- karımla evleniyorum:
--- alıntı ---

evin biricik kızı vicky heyecan ve neşe ile evlilik hazırlıkları yaparken, nişanlısı robert’in annesi ısrarla, vicky’in anne ve babasının nikah kağıdını görmek ister. komik olaylar zinciri de işte tam bu sırada yaşanmaya başlar sahnemizde. o nikah kağıdı ortaya çıkmalıdır. peki ya nikah kağıdı olmazsa ne olacak? genç çift evlenemeyecek mi?
--- alıntı ---

efrahim kişon'un yazdığı oyundan çevrilerek devlet tiyatrosunda yerini almış. almış almasına da insan 2 perdelik bir oyundan çıktığında beyninde bir şimşek çaksın, ''işte bu yaa!'' desin istiyor. oyunculuklar iyi olsa da senaryonun yavanlığı bunu gözardı etmemize neden oluyor.

*üç tekerlekli araba:

fernando arrabal'ın yazdığı oyunda climando, apal, ihtiyar flütçü ve mita adında dört kişi ana karakterdir. birbirlerine kısmen de olsa destek olarak sokakta yaşamlarına devam ederken birgün bir cinayete karışırlar ve hayatları zorken daha da içinden çıkılmaz hale gelir. karakterlerin hayattan beklentileri o kadar saf ve temizdir ki üşüyüp hepsi bir battaniyenin içine girdiklerinde ya da tek varlıkları olan kırık bisiklete olan düşkünlüklerini gördüğünüzde sanki önünüzde 4 küçük çocuk var sanırsınız. oyunculuk, dekor gayet yerinde. yazarın tepkisel duruşu, muhalif kişiliği oyunda fazlasıyla hissediliyor. aslında bu durum bize özeleştiri yapmamızda kolaylık sağlıyor.
devamını gör...
iş yapmaz kulübü. bizim sözlükte kadrolu tiyatro izleyicisi yok zira. he ben de dahil. sene de 2 defa ancak gidiyorumdur herhalde. ne zaman bir oyunu araştıracak olsam ekşi'de yüz yıl önce başlığı açılmış oyunlar bizde yok. maalesef ben de dahil olmak üzere çok geriyiz bu hususta. hah çuvaldızı da batırdım kendime.. iğne miydi ooo-o-oo!
devamını gör...
''gittikleri tiyatro oyunları'' olmasaydı ben de okuduğum tiyatro metinlerine dair fikirlerimi paylaşır idim. zira ben hiç tiyatroya gitmedim ve gitmek gibi bir niyetim de yok. üzerinize afiyet hoşlanmıyorum tiyatrodan. operadan da neredeyse tiksiniyorum. ilginç.
devamını gör...
bu kulübü daha işler hale getirmek üzre heb beraber tiyatroya gitmek şeklinde etkinlik yapmayı düşünüyorum. ilgilenenler piştlesin. biletleri internet veya gişeden ben alabilirim. sonrasında hesaplaşırız. siteye bir kültür sanat etkinliği lazım yether artık. 6 tl diyorum abi. bir bilet 6 tl. muhafazakar mekanlarda iki çay parası.
devamını gör...
kadrolu izleyici sayılırız bence kim zeycak joong ile. sevgili dostumun annesi biraz rahatsız. iyileşir iyileşmez sahalara dönecektir. tarih uygun olduğu takdirde yazınız istanbuldan bizi listeye.

bu arada 17 kasım da harbiyede martı yı izleyeceğiz. gelenler varsa ayak üstü tanışır konuşuruz da * )
devamını gör...
gittiğimiz tiyatro oyunları hakkında oyunun başlığına yorum ve görüşlerini girerlerse daha iyi olur kulübü. "o yazar** her şeyi yazmış ben neyi yazayım ki" diye düşünmek olmaz. herkes lütfen oyun hakkındaki görüşlerini entrye dönüştürsün ki sözlük için de bir kazanım olsun. ayrıca görenler imir imir imrensin ki daha kalabalık olalım bi dahaki sefere.
devamını gör...
bu ekip, kulüp bi oyuna gittiki sormayın.ya da sorun çok güzel oldu.güzel insanlarla güzel bir oyuna gidildi çaylar içildi ve muhabbet edildi neyse çok anlatmıyacağım gelin ve görün.keyifli bir etkinlikti vesselam devamıda gelicek inşallah.takipte kalın efenim yine imir imir imrenilecek etkinlikler için hazırlanıyorlar *
( #5697671 )
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar