dünya sözlük insani yardım kumbarası

peygamber efendimiz'in ''veren el alan elden üstündür'' hadisini şiar edinen bir ümmet ve manevi değerleri muhafazada öncülük etmiş bir milletin evladı konumundaki dünya sözlük ailesi olarak, sözlüğümüzün sadece sanal-sosyal bir genel kültür platformundan fazlası olması adına bir iyilik hareketi başlatma niyetindeyiz.
altı yıllık geçmişimizde binlerce lira kazandığımız kermesler, bağış kampanyaları, yardım çağrıları oldu. kimisi kapalı gruplar halinde kimisi genel duyuru şeklinde hayırlara vesile olmaya çalıştık, maddi veya manevi. şimdi bunu biraz daha sistemli biçimde ele almanın ve yarı kurumsal fakat organize bir disiplinle verimliliğini artırmanın zamanıdır!

sözlüğümüzün bir hayali kumbarası olacak, elden veya eft ile bir hesapta karınca kararınca toplanan meblağ ihtiyaç sahiplerine iletilecek. kim ne zaman sadaka vermek isterse, kim iyilik tasarrufuna hangi müddet müsait olursa, kimin bütçesi ne vakit yardım yapmaya elverişli olursa lütfen samimane gönderecek. üç kuruş, beş lira, bin kayme demeden çekinmeden ''sadaka kumbarası'' ibaresiyle yatıracak. çevremizden neler duyuyoruz; yol parasını denkleştiremeyen talebe, faturasını ödeyemeyen fukara, ilacını alamayan hasta, kışa kabansız giren muhacir, evine ekmek götüremeyen işsiz, çalışacak yer bulamayan malül...

arkadaşlarım, muhtaçlık hali herkesin bir nefes uzağında. kimine az kimine çok olsa da nimeti veren, hayatı nasip eden, rızkını dağıtan kim? biz biliyoruz ve sıkça unutuyoruz ki dert insanoğlu için, biraz empati biraz vicdan biraz birlik ile kapatılamasa bile merhem sürülecek nice yaralar var. bizim için basit bir adisyon ödemesi belki çoğusu için haftalık erzak parası olabilir, bizim sırf fazladan dolapta dursun diye aldığımız giysinin parası belki birilerinin ısınmasını sağlayabilir, doksan dakikalık bir maç için verdiğimiz bilet parasıyla bir ailenin faturası ödenebilir. aramızda değil çoğu kahramanımız fakat biz ne güzel işler yaptık, kayıtları var. rengine bile yabancı olduğumuz onlarca çocuğun katarakt ameliyatı, adlarını bilmediğimiz onlarca yavrumuzun bayramlık kıyafeti, bizden habersiz olan birkaç kütüphaneye kolilerce kitap, kaç yetime harçlık, nice açlara çorba parası topladık. ve bunlar gurur duyuyoruz! yağmurun altında gözleme açan teyzemizi, güneşin altında insanları çağıran ablamızı, çadır kurmak için direklere tırmanan kardeşimizi ve gün sonunda toplanan miktardan gözyaşlarına engel olamayan emektar arkadaşlarımızın o halini ben ömrümce unutmayacağım.

varsın gönlünüzden kopan hibe değil sadaka olsun, ihtiyacınız değil fazlanızdır talep edilen. kumbaramız bir yandan dolup öbür yandan boşalsın istiyoruz, yardımlarımız hayırlı, bereketli ve isabetli olur inşallah...

not-1: yardımlarda ne bağış sahibi, ne kimin ne kadar meblağ verdiği kendi talebi olmadığı sürece açıklanmayacaktır.
not-2: yardımın toplandığı hesabın dökümü, rica edildiği takdirde kişi isimleri gizli kalmak kaydıyla paylaşılacaktır.
not-3: toplanan meblağın ihtiyaç sahibine ulaştırılması sürecinde herhangi bir kişi veya sözlük reklamı yapılmayacaktır.
devamını gör...
tek ricam bu sadakalar dağıtılırken nasıl "veren el alan elden üstündür" kelamı dikkate alınıyorsa "sağ elin verdiğini sol el duymamalı" şiarına dikkat edilmeli...

hani ramazanlarda iftar çadırlarında zıpçıktıoğlu holding katlılarıyla yemeklerimiz dağıtılmakta afişleri yaralıyorsa gönülleri bu sadaka iside gönülleri yaralamamalı...

dirhem reklam olacaksa olmsasın daha iyi...
devamını gör...
bu tür bağış toplamalar genelde sıkıntılıdır.

çok ufak miktar da olsa zan altında kalmak durumu oluşabilir.
bunun için sayman gerekir, denetçi gerekir, şahit gerekir ve sair.

para hemen kullanılmayacağına göre bu sorunu çözmek için
para kumbarası yerine taahhüt kumbarası yöntemi kullanılır.

taahhüt havuzunda para toplama işlemi yapılmaz.
ihtiyaç oluştuğunda havuzdaki taahhüt sahiplerine
doğrudan ihtiyaç sahibine ödeme yaptırılır.

taahhütlerin son tarihleri net olmalıdır.
örneğin tüm taahhütler 2017 yılı sonuna kadar geçerlidir denir.

en az 3 kişiden oluşacak yetkili kurul şöyle bir liste yapmalıdır:

/// ödeyecek kişi / tutar / kayıt tarihi / kayıt yapan ...
/// ödeme yapılan yer / ödenen tutar / ödeme tarihi / yönlendiren / denetleyen ...

hasılı biraz zor bir iştir. bunun yerine doğrudan hedefe yönelik bağış kampanyaları daha kolaydır.

yani "filan mahallelerdeki şu kadar aile için -aramızda- en az şu kadar tl bağış toplanacaktır." şeklinde yapmak her zaman daha kolay olur.

aramızda demek önemlidir. zira kamuya açık olduğunda işin içine devlet de girer.
devamını gör...
hayırlara vesile olmasını dilediğimiz niyettir.

ayrıca merak edilmesin ki hukuki konuda gerekli danışmanlık alındıktan sonra bu işe girişilmiştir. bütün sorumluluk ve yükümlülük sözlük sahibine aittir. unutulmasın ki bu, sözlüğümüzün ilk hayır işi değildir.
devamını gör...
destek olmak isteyenlerin çıkabilmesi ümidiyle tarafıma ulaşan iki ihtiyaç halini paylaşmayı uygun görüyorum:

*cuma akşam ve cumartesi öğle fukaraya aksatmaksızın yemek dağıtılan, dört üniversiteli kardeşimizin yaşadığı evin fatura ödemesi.
*vefa semtinde ikamet eden suriyeli ve türkiyeli muhtaç ailelere yaklaşan ramazan için erzak paketi dağıtımı.


(bkz: allah kabul etsin)
devamını gör...
--- alıntı ---
7 Ekim 2015 Çarşamba 21:47 Camiye Yardım Topladıklarına Pişman Oldular
Sarayköy ilçesinde camiye, kaymakamlık izni olmadan yardım topladıkları belirlenen cami imamı, müezzin kayyım ile yardım tutanağına imza atan cemaatten iki kişiye, Yardım Toplama Kanunu'na muhalefetten idari para cezası verildi.
https://www.haberler.com/camiye-yardim-topladiklarina-pisman-oldular-7755596-haberi/
--- alıntı ---

gerekli mercilerden yardım toplanma izni alınmışsa güzel bir kumbaradır.

--- alıntı ---
ayrıca merak edilmesin ki hukuki konuda gerekli danışmanlık alındıktan sonra bu işe girişilmiştir. bütün sorumluluk ve yükümlülük sözlük sahibine aittir. unutulmasın ki bu, sözlüğümüzün ilk hayır işi değildir.
--- alıntı ---

bu biraz sorumluluğun reddi gibi olmuş. başımıza bir iş gelirse bizim suçumuz yok tüm sorumlusu sahibidir.
devamını gör...
bir yazarımızdan gelen 500 liralık bağış, yukarıda bahsi geçen hayırsever üniversiteli kardeşlerimizin ev faturalarının karşılanması için iletilmiştir.
devamını gör...
her amelde olduğu gibi kişi en yakın komşusundan başlamalı işe.
dünya sözlüğün kumbarası ise önce dünya sözlüğe bakılmalı.
bakıyor muyuz?
biliyor muyuz kim ne durumda?

gerçi geçtiğimiz günlerde birisi fakirin internette ne işi olur demişti.
bu mantıkta isek zaten bakmayız.

umarım hayırlara vesile olur.
devamını gör...
bir yazarımızdan tarafımıza ulaşan 500 lira'nın bir kısmı yatalak eşine bakan bir hanım ablamıza ve kalan kısmı ise sözlüğümüzden epeydir geçim derdi çeken bir yazarımıza iletilmiştir, bilginize.

not: ramazan ayındayız, fitre ve zekatınızı henüz vermemiş iseniz ihtiyaç sahibi kimselere iletilmek üzere tarafıma ulaştırabilirsiniz. şimdiden Allah kabul etsin...
devamını gör...
arkadaşlar merhaba;

antalya’da yaşayan bir kadın, kızı ve annesinden oluşan 3 kişilik bir ailemiz var (kadın eşimin tanıdığı olur). kadının kocası şu an askerde. askere gitmeden önce de durumları iyi değildi, baya bir borçları vardı ve adam askere gidince durum iyice kötüye gitti. kadın asgari ücret ile bir işyerinde çalışıyor şu an. kimseye el açmıyorlar ama bir yandan borç ödenmeye çalışılıyor diğer yandan 750 lira kira ödeniyo ve durumları gerçekten çok kötü. ayın ikinci yarısı 3 yaşındaki kız çocuğu ile aç geçiyor neredeyse. askerde olan kocaya hiç para gitmiyor ama aile daha perişan durumda.

para konusu hassas bir konu. derviche moderne ile konuyu konuşurken zaten bu hassasiyet üzerine konuştum. benim para ile hiçbir alakam olmayacak derviche’in verdiği bir hesap numarasına bağışlarınızı göndereceksiniz. aileye gönderme işini de derviche halledecek.

aile derviche’in değil, benim tanıdığım bir aile. artık 1 lira veya 1000 lira hiç fark etmez Allah rızası için kim ne yapabiliyorsa bekleriz. inanın çok büyük bir iş yapacaksınız. çünkü gerçekten büyük ihtiyaç içinde olan bir aile bu.

hiç tanımadığınız insanlara yardım yapmak Allah rızası için önemli bir olay.

Allah yapandan da yapmayandan da razı olsun, yapılan yardımları kabul etsin.

not: aileye böyle bir kampanya yapacağımı haber vermedim. gururlarının incinmesini de istemiyorum. yukarda dediğim gibi kimseye el açan bir aile de değil. sıkıntılarını kendi içinde yaşayan bir aile. ama yok illa ben teyit etmek istiyorum, şüphelerim var diyen olursa bu konuda bir şeyler düşünebiliriz.

not 2: bağış yapmak isteyen arkadaşlar modersyona ulaşabilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar