dünya sözlük moderasyonu

#sözlük 

2. (Tematik)
bir özür yazısıdır.

sabah yazdığım bir başlıktaki iki tanımımı daha sonra görmemem üzerine moderasyondan iki kişiye mail atıp, dönen birine sitemde bulurken aslında başlığın taşınmış olduğunu hiç tanımadığım başka bir yazarın uyarı mesajı atması üzerine fark ettim. entry silmek benim kanıma çok dokunan bir şeydir. haber verilsin de silinsin veya söyleyin kendi saçma salak bile olsa kendi yazımı ben sileyim mantığında biri olarak bu konudaki kırgınlığımı dile getirdim. normalde entry silerken galiba modlar açıklama yapmak zorunda değilmiş. arada bunu öğrendim. tabii yine en azından haber verilmesi nezaketini savunan biri olarak bu konuda sitemde bulunduklarım dahil olmak üzere sözlüğe karşı derin güvensizliğimden dolayı bir özür dilemeliyim diye düşünerek iş bu satırları karalıyorum. silin ama haber edin, germeyin milleti...

bu arada kendi yazılarımı görebilsem böylesi bir dert olmayacaktı ama dur yeni bir sitem dalgasına girmeyeyim. saygılar.
devamını gör...
3. (Tematik)
abileri olarak aralarında bulunmaktan kıvanç, gönenç, övünç, sevinç duyduğum kabine.

gençler nisbeten, çok ihtiyar sayılmazlar.
devamını gör...
6. (Tematik)
demin açtığım başlığa saldırı düzenleyip ortadan kaldıran moderasyon.
devamını gör...
10. (Tematik)
anında müdahaleye her an hazır, etkili moderasyon. özellikle bu yönüyle sözlükte trollemelere ya da yanlışlıklara karşı manevra kabiliyeti yüksek, duyarlı moderasyon.
devamını gör...
11. (Tematik)
öyle ya da böyle anlayışlı ekip.

maviş maviş de güzel görünüyorlar.

tanım silmemek için haber de veriyorlar bazı bazı sağolsunlar;

daha nolsun.
devamını gör...
12. (Tematik)
moderasyonun içinden biri olarak benim yorumda bulunmam tarafsızlık ilkesince pek tutarlı olmaz ama yine de üj bej cümle sarf etmek isterim.

- bu insanlar senin benim gibi insan ve bu iş için mani almıyor.
- belirli görevleri var gündelik ki kategori kategori ayırma da yok. kim müsait ise o an görevi yapar er kişi.
- her konuda uzlaşamazlar ama ortak kanaatler ve fikir birliği oluştururlar.
- içlerinde ben hariç kimse kasten tanım silmez. hatta silinen bir tanım için kendi aralarında silinip silinmeme hususu da tartışılır.
- monark diye demeyeyim kendisi pek yazmaz ama faal olarak sözlükle ilgili sorunları dinler, çözmeye çalışır ve gerekli başlıkları kendisi açmak yerine moderasyona açtırır.
- günde bir tanım yazan birisi dahi olsa en ufak sıkıntısı önemsenir ve gerekli şeyler yapılır.
- yazarlara inanılmaz derecede tahammül gösterilir. bunun en bariz örneği benim diyebilirim.
- yazardan nefret dahi edilse izah yapılırken adam gibi yapmaya özen gösterirler. yani siz hadi oradan .... demek isteseniz dahi güzel bir dille anlatır onlar.
- moderasyonun eksikleri muhakkak vardır ve bu eksiklikler söylendiğinde ister inanın ister inanmayın kimse ne diyor lan bu dangalak demezler. sorun ne ise direk moderatör muhatap alınır ve gerekli şeyler söylenir.
- adam kayırma gibi şeyler kesinlikle olmaz! yapılıyorsa da ve öğrenilirse de derhal uzaklaştırılır o mod bu görevden.
- bizi dinlediğiniz için teşekkür ederiz.
- sürçü lisan eyledi isek afyon'a.
devamını gör...
13. (Tematik)
şu an için değişmesine özellikle bazı isimlerin müthiş sevindiğim moderasyon. hep böyle kalsa güzel yani.
devamını gör...
14. (Tematik)
hakkında olumsuz tanım girildiği için kendi başlığını tematiğe çeken moderatör* barındıran ve bu moderatörü durdurmayan moderasyon. sözlüğe yakışmıyor hakikaten böyle işler.
devamını gör...
15. (Tematik)
şu an yapılanma içinde olduğunu tahmin ettiğim, düzya sözlük'ün daha iyi yerlere gelmesi için çalışan moderasyondur.
devamını gör...
16. (Tematik)
--- alıntı ---

sozlugun 3 yili a$kin tarihi boyunca ba$lik acma konusunda belli genel tarafindan kabul edilmi$ kimi kistaslar ortaya cikmi$tir.. yeni kullanicilarin cogu bunlarin farkinda olmadigi icin en cok yaptiklari hata, konu ba$liklarini yanni$ yunnu$ (bkz: cem yilmaz turkcesi) acmak olmu$tur.. aklima ilk gelenleri ozetleyeyim:

1. ba$liklar genellikle ilgili kavramin ismidir. nasil acacagini bilmiyorsaniz ismini kullanin. orn: tophane hakkinda ba$ligin dogrusu "tophane"dir. tophane semti degildir.

2. kisaltmalar aralarinda nokta olsalar bile biti$ik yazilirlar.. ce$itli i$aretlerle ayrilmalari ozellikle yapilmadigi surece kisaltma ba$liklarinin dogru yazili$i biti$iktir.. orn: dwg, wysiwyg, 3d, cpmxchgb.. legal olan istisnalar icin ise (bkz: f.e.a.r) (bkz: f.e.e.l.i.n.g.c.a.l.l.e.d.l.o.v.e). askeri kisaltmalar askeriye nasil uygun gorduyse yuce komutanlarimiz nasil uygun bellediyse oyle yazilir. orn: 2'nci http://or.is.a.2'inci http://is.svş.http://tb.k.liği malatya

(neden: cunku kisaltma kullaniminda iki $ekil de tercih edilebildiginden yazili$inin ozellikle zorlanmadigi durumlar haricinde biti$ik kullanim daha yaygin ve pratik kullanimindan dolayi standart kabul edilmi$tir)

4. bir web sitesi ile ilgili ba$lik her zaman web sitesinin adi olmak zorundadir: google, altavista ya da alkışlarlayaşıhttp://yorum.com gibi. web sitesinin adini ise logolarindan veya title'larindan bulabilirsiniz..

(neden: cunku sozlukte kavramlar isimleriyle anilmaktadir, adresleriyle degil)

5. ozel bir adi olmayan web siteleri ile ilgili ba$liklarda bir kural gudulmesi $art degildir.. adresin kendisi kullanilabilir http://www.bilgi.edu.tr'deki gibi..

(neden: her sitenin sembolik bir adi olmayabilmektedir)

6. belli bir tarihi ifade eden ba$liklar 21 aralik 1976 tarih formatini kullanmalidirlar.. yanli$ ornekler ise 03 02 2002, $ubat 14 2002, 1 3 2002 $eklinde gider..

(neden: sozlukte yaygin olarak kullanilan ve en anla$ilir, en okunakli, kari$ikliga mahal vermeyen tarih $ekli budur)

7. belli bir saati ifade eden ba$liklar 24h formatini ba$larinda sifirlariyla beraber kullanmalidirlar.. orn: 18 00, 07 00 gibi.. ozel isim olarak saat isimleri bu kurala uymaz (misal 6:00pm diye bir kitap varsa o 6 00pm ba$liginda incelenir)

(neden: turkiye'de standarttir, pm/am kari$ikligina mahal vermez)

8. bir nesne, kavram, ki$i hakkinda acilan ba$liklara gerekmedigi surece turu sonuna taki olarak eklenmemelidir.. elma meyvesi, michael jackson $arkicisi gibi ba$liklar bu oldukca sik yapilan hataya ornektir.. formulize etmek gerekirse "anlamini kaybetmeden alabilecegi en kisa form" olarak kabul etmek yeterli olacaktir.. mesela "ayi$igi sonati"'ni kalkip "ayi$igi" olarak ufaltmak hatali olacakken "rock muzik" yerine "rock" yazmak daha dogru olacaktir.. (bunlari yazdigima inanamiyorum)

(neden: cunku sozlukte kavramlar isimleriyle anilmaktadir)

9. ki$iler hakkinda acilan ba$liklarda dogrusu ki$inin adini acik yazmaktir.. hitler yerine adolf hitler, ataturk yerine mustafa kemal ataturk gibi.. yine de literaturde kisa haliyle kabul gormu$ yazarlar icin kasmaya gerek yoktur.. h. p. lovecraft, t. s. eliot gibi.. "dr" "prof" gibi onekler kullanilmaz.. "dr. doom" gibi gerekmedigi surece tabi..

(neden: ki$i isimlerinin yazili$inda pek cok tercih yapilabildiginden, ce$itli sanat dallarindaki "mahlas" ali$kanliklari haricinde tam isim tarti$maya en az acik olan secenek oldugundan uygun gorulmektedir. mahlaslar ise literaturde basili olarak bu halleriyle kullanildiklarindan kaynaklardan teyid edilebilmektedirler bu yuzden tarti$maya acik olmadiklarindan ve cogu zaman gercek isimden daha yaygin bilindiklerinden (trevanian gibi) varolduklari takdirde tam isme tercih edilmektedirler)

10. ba$liklardaki harf sinirina sigmayan ba$liklari yarim acmaya veya acmak icin bo$luklardan gramerden odun vermeye cali$mayin. eger 50 harf yetmiyorsa o ba$ligi hicbir$ekilde acmayin zaten..

(neden: aksi derme catma gorundugu gibi okura eri$im imkani saglamamaktadir. kelime bazli arama sistemlerini de bozmaktadir)

11. aramaya inanin.. (bkz: aramaya inanmak)

(neden: 1 milyon ba$ligin tamami eski sevgili hakkinda olacak degil ya)

12. turkce ba$liklarda hatalar ozellikle vurgulanmak istenmedigi surece gramer hatasi yapilmamalidir.. sik rastlanan hatalar icinde mi, ki, de eklerini biti$ik veya biti$ik olmasi gerekirken ayri yazmak gelmektedir..

(neden: okurun eri$im ve aradigini bulma imkanlarini arttirmak, refah devlet seviyelerine eri$mek)

13. ba$lik acarken cogul olmasi ozellikle beklenmedigi surece tekil acilmalidirlar.. elma, armut gibi.. (yanli$ kullanimi farkedebileceginiz uzere elmalar ve armutlar'dir).. ozellikle cogul olmasi gereken ba$liklar da vardir osmanlilar, denemeler gibi..

(neden: tum kavramlarin tekil halleri ortak paydalari oldugu icin)

14. bir fiil veya deyim ile ilgili ba$lik acarken genel kullanim mastar ekiyledir.. "gitmek", "beynini sikmek", "alttan almak" gibi.. bunun di$inda ozellikle mastar olmamasi gereken halleri de zaman zaman kullanilabilir ozel isimlerde veya farkli anlamlara gelebilen hallerde.. deneme, mihlama gibi..

(neden: fiilin/deyimin tek notr formu oldugu icin, boylece okurun ilgili fiili ararken hangi formda aramasi gerektigini du$unmesi deneme yanilma yapmasina gerek olmaz)

15. eserlerle (eser derken kitap, resim, film gibi her tur eser diyoruz) ilgili ba$liklar eserin orijinal ismiyle acilmalidir.. mesela $arkuteri yerine delicatessen gibi.. mein kampf gibi..

(neden: orjinal isim ve ceviri isimleri arasinda yaygin kullanim acisindan cok buyuk daginiklik oldugu gibi hangisinin daha yaygin oldugunu bulmak mumkun degildir. hatta bazen yaygin ismi yanli$ ismi de olabilmekte, eserin turkce cevirisi olamayabilecegi gibi turkce'de birden fazla farkli isimde cevirisi de yayinlanmi$ olabilmektedir. boyle durumlardaki ayriliga du$memek adina tarti$ma faktoru en az olan orjinal isim tercih edilmektedir)

16. bir sayiyla ilgili ba$ligin sonuna gereksiz ekler getirilmemelidir "3 sayisi", "5 rakami" gibi.. yine de son eki olmadan kullanilmayan tabirlerde bunu a$mak mumkundur "100 numara", "12 monkeys" gibi.. ben size sagduyuyla cikarilabilecek $eyleri oturup anlatiyorum ya bunu yapma gerekliligi ne zaman hangi a$amadan sonra ortaya cikti merak da etmiyor degilim..

(neden: cunku sozlukte kavramlar isimleriyle anilmaktadir)

17. ba$liklarda farkli tabanlardaki sayilarin ba$ina sonuna ek getirilmemelidir.. ffff dogruyken "0xffff" veya ffffh yanli$ olacaktir..

(neden: sozlukte bir taban belirtme standardi pek mumkun degildir. mesela "0xffff"'i hex kabul edip "ffff"ini alirsak 16'lik sistemde 65535 sayisina denk gelebildigi gibi komple tamamini alirsak da 36. tabanda 56147163 sayisina da denk gelmektedir. beyhude i$ler yani)

19. ba$lik acarken belli bir kesimi belirtmek amaciyla $ahis cekimleri kullanilmaz. mesela "eski sevgilinizin en iyi arkada$inizla cikmasi" dogru degildir hatalidir. onun yerine cekimsiz $ahane form tercih edilmeli "eski sevgilinin en iyi arkada$la cikmasi" olarak duzeltilmelidir.

(neden: yalinlik adina, "biz kimiz lan?" diye cikan kafa kari$ikligini ve keyfine gore cekim eki kullanilarak olu$an daginik duzensizligi yoketmek, bari$ dolu bir dunya adina)

20. hukuken kendi ba$ina sorun te$kil edecek mesaj icerikli ba$liklar acilamaz. mesela eger harry potter gercek bir ki$i olsaydi "orospu cocugu harry potter" diye ya da "harry potter'i gotten sikmek istemek" gibi ba$liklar acilamazdi. altina "cok kotu bir soylem cok ayip, soyleyenin Allah belasini versin" diye yazilsa dahi bu ba$ligin dogurdugu magduriyeti engellemediginden yasalarca suc te$kil etmektedir.

(neden: korkuyoruz ulen ba$imizi derde sokacaksiniz ak$am ak$am)

21. araba modelleriyle ilgili ba$liklar markasiyla beraber acilmalidir.. peugueot 206, volkswagen polo gibi..

(neden: yaygin kullanimi tercih ederek kullanimdaki tutarsizliklari kaldirmak - daha iyi eri$im - evrensel bari$)

22. yazilimlarda urunun resmi ismi kullanilmalidir. cogu zaman urun ismine firma ismi dahil degildir.. windows 95, norton antivirus, delphi 6 gibi..

(neden: yaygin kullanimi standart kabul ederek insanlari tek tiple$tirme operasyonunun parcasi -- bilimsel du$unce yapisina geci$)

23. "the" oneki eserin adi icinde varoldugu surece korunmalidir..

(neden: koymu$ adamlar bo$una mi koymu$ aa -- fihrist'te bulmayi kolayla$tirmak her $eyi "t" harfine yigmamak icin the'lari kaldirma ekolu gecmi$te kaldi haci, ara gelsin)

24. ucak modelleri resmi yazili$ $ekilleriyle (ef2000, mig 29, f-15 gibi) yazilmaktadir.. sonlarina lakap ekleri ("f-16 fighting falcon" gibi) getirilmemektedir..

(neden: bir ucagin farkli donemlerde farkli isimleri olabildigi gibi yaygin bilinen isimleri orjinal isimleri de olmayabilmektedir (f/a-18 interceptor, mig 29 fulcrum gibi)

25. ebat, cozunurluk ve carpim i$lemleri v.b. birle$ik yazilir.. (bkz: 1024x768) (bkz: 2x2) (bkz: 100x140)

(neden: farkli pek cok yazim stili arasinda en yaygini oldugundan)

27. telefon numaralari biti$ik yazilir.. (4440365 veya 05320000000 gibi) aslinda du$undum de her turlu giren var, takilin yahu.

(neden: tek standart hale getirme operasyonunun parcasi olurdu bu fakat bu konuda o kadar cok farkli anlayi$/ali$kanlik var ki insanlari birine ikna etmek pek mumkun degil gibi)

29. "i ii iii" gibi romen rakamlarini sirf daha karizma gorunuyor diye l (le) harfiyle yazmayin buyuk harfli temalarda "lelele" diye gorunur maymun olursunuz. bunun di$inda arama ve "buyuk harfi otomatik kucuk harfe donu$turme" gibi konularda sozluk i$levselligini bozarsiniz ayip edersiniz.

(neden: soylemi$iz i$te)

30. ickilerde tam isimleri kullanilir. absolut citron, puschkin black sun, smirnoff ice, kavaklidere angora gibi. gerek gorulurse bu ickinin alt turleri ayri ba$liklarda incelenebilir ("kavaklidere angora kirmizi", gibi).

(neden: yaygin kullanim ugruna dunyayi tek cati altinda toplamak ve bilimsel ara$tirmaciligin bagimsizligiyla evrensel bari$in gercegine varmak)

31. dedirten grubu duzenlemesi: "rusça, yunanca, arapça, japonca gibi latin yazı sistemi kullanmayan dillerdeki özel isimler (ve özel isim olarak sınıflandırılabilecek yerleşik kavramlar ve terimleşmiş sözcükler), türkçenin ses özelliklerine uygun olarak okunduğu gibi yazılır: çaykovski, vasabi, hiroşima, salman rüştü gibi.

bu tür adların geçtiği kaynaklarda o adın ingilizce veya başka bir latin yazı sistemi kullanan dilde yazılışı ne kadar yaygın olursa olsun o adın kökenine bakmak, latin yazı sistemi kökenli değil ise türkçe okunduğu gibi yazmak gerekir.

ekşi sözlük'te, bir tek "film adları"; karışıklık yaratmaması için, bu kuralın dışında tutulmuştur. sadece film adları için pinyin, hepburn ve iast'ın romanizasyon standartlarını kullanabilirsiniz. bu konuda da http://www.imdb.com/'daki transkripsiyonları kaynak olarak kullanabilirsiniz."

bunlardan ba$ka daha denk geldigim olursa bu listeye ekleyecegim in$allah..

32. dedirten grubu duzenlemesi: "asya ülkelerinin bir kısmında (çin, vietnam, japonya, kore...) ad ve soyadları dizilimi farklıdır. soyadlar önce, adlar sonra yazılır. bu tür durumlarda açılacak başlıklarda türkçenin ad - soyadı diziliminin gözetilmesi gerekmektedir. örnek: kurosava akira değil, akira kurosava. ancak söz konusu kişinin adı türkçede soyadı - ad
diziliminde yerleşiklik kazanmış ve bir çok kaynakta bu şekilde geçmekteyse, bu kurala istisna oluşmuş sayılır. örnek: yun-fart cov değil, cov yun fat. aynı şekilde kabile adları da ad - soyadı dizilimine dahilse, yine türkçedeki dizilim dikkate alınır ve konu ad - soyadı - kabile adı şeklinde başlıklandırılır. örnek: şerpa tenzing norgay değil, tenzing norgay şerpa."

33. yabanci kelimelere getirilen cekim ekleri apostrofla ayrilir. ornek: entry'ler.

--- alıntı ---

(bkz: başlık açarken dikkat edimesi gereken hususlar)
devamını gör...
17. (Tematik)
--- alıntı ---

turkce tanim, turkce tanim devami, alinti, ornek ya da bkz olmayan, ba$ka bir ba$liga ait olan, daha once aynisi yazilmi$, ba$ligin kendisinden bahseden entry'ler sozluk formatina aykiri kabul edilip silinirler ya da dogru ba$liklarina ta$inirlar.

ornek hatali entry'ler:

- tanim -

ba$lik: elma

entry:
1. neydi la bu? (hatali)
2. eheheh (hatali)

- tanim devami -

ba$lik: elma

entry:
1. cok guzel bir meyve (duzgun)
2. neydi la bu? (hatali)
3. cok severim (duzgun)
4. dun yedim (duzgun)
5. dun yedim dedirten meyve diye du$unulesi durumdan cikarilabilinesinden gelen ders (allah belasini versin)
6. dun yedim. tanim: bir meyve (allah kafasina ta$ du$ursun)

- alinti -

ba$lik: elma

entry:
1. cok guzel bir meyve (duzgun)
2. "neydi la bu" --kotu serafettin (duzgun)
3. "neydi la bu" (duzgun)
4. - neydi la bu? (duzgun)
5. neydi la bu diye du$undurten meyve (allah belasini versin)

- ornek -

ba$lik: sevilen meyveler

entry:
1. elma (duzgun)
2. elma'nin nesini seviyosun haci yaa? (hatali)
3. elma'nin nesini seviyorlar anlamiyorum diye du$unduren listeyi hissettiren du$unceyi beynime soku$turan ettirgen cati. (allah belasini versin)

- bkz -

ba$lik: elma

entry:
1. (bkz: neydi la bu) (duzgun)
2. neydi la bu (hatali)
3. #7614280 (hatali, turkce anla$ilabilir bir metin degil)
4. (bkz: #7614280) (duzgun)

- ba$ka ba$liga ait -

ba$lik: elma nedir

entry:
1. cok guzel bir meyvedir (hatali, elma ba$ligina ait)
2. bir sorudur (duzgun)
3. adem'in tanri'ya ilk sorusu (duzgun)
4. cok guzel bir meyvedir diye cevaplanasi bu sayede surunun, gundemin sicak cemberinden ayrilmamayi saglayasi metin hayatimi kurtarasi beni populerin pe$inde suruklenen basit bir bireye indirgeyici sorumtrak. (allah belasini versin)

- aynisi yazilmi$ -

ba$lik: elma
1. cok guzel bir meyve (duzgun)
2. cok guzel bir meyve (hatali)
3. severim (duzgun)
4. severim (ba$ka yazar yazdiysa duzgun, ayni yazar yazdiysa hatali)

- ba$ligin kendisinden bahseden -

ba$lik: elma
1. cok guzel bir meyve (duzgun)
2. herkesin cok sevdigini yazdigi ba$lik (hatali)
3. herkesin herkesin cok sevdigini yazdigi ba$lik (hatali)
4. noluyor lan burda diye du$undugum ba$lik (hatali)
5. merhaba arkada$lar sakin olalim diye du$undugum ba$lik (hatali)
6. galiba bir meyveden bahsediyordu biri konu neydi bahsedelebilir mi diye herkese rahatca sordugum ba$lik (hatali)
7. Allah topunuzu belasini versin diye du$unduren soru (ne sorusu lan baglam sarho$u)

--- alıntı ---

(bkz: hatalı entry örnekleri)
devamını gör...
18. (Tematik)
--- alıntı ---

sozlukte her $eyin tanim olacagini zanneden gafillere serpi$tirilebilecek orneklerdir. misal:

1) ba$i sonu geyik olan icinde tanim barindiran entry'ler. ornek:

ba$lik: elma

entry: "abi cok guzel $eyler bunlar ama bu bir meyvedir nietcede yani oha felan oluyorum siz boyle deyince."

faidesi: geyik yapmayi saglar.

2) tanim devami entry'ler. ornek:

ba$lik: (oncesinde tanim yapilmi$ elma ba$ligi)

entry: "cok severim".

faidesi: her seferinde "cok sevdigim meyve", "yedigim meyve", "yemedigim meyve" diye 250 bin meyve instance'inin kopyalarinin entropi uzayinin icine sicmasi engellenir.

3) alintilama. ornek:

ba$lik: elma

entry:
sen miydin mecnun olan
ben miydim elma arayan
adem'in isirigindan
bir parca havva'ya da du$se idi
--k. iskender

faidesi: alinti/ornek oldugu anla$ilir bir metinde herhangi bir tanim/manim aranmaz. boylece "diye bir $iiri hakkinda alintilamak istedigim olgunun parcasinin meyvesinin diye du$unduren durum" gibi kasilmalar engellenir. rahat bir dogum saglanir. bir entry'nin alinti oldugunun anla$ilabilmesi icin $iir formatinda degilse tirnak icine alinmasi diyalog tireleriyle onune bi$eyler konmalidir ki okuyan alinti oldugunu anlasin.

4) ornekleme. ornek:

ba$lik: elma'nin faydalari

entry: zihni acar

faidesi: "zihni acar diye du$undugum faydalardir" maymunluguna girme zorunlulugumuzu atar. bunyemizi ferahlatir. bizi insan yapar.

5) bkz. ornek:

ba$lik: elma

entry: (bkz: adam einstein beyler)

faidesi/zarari: herhangi bir ba$liga yonlendirme yapilmasina olanak saglar. format acisindan legal dursa da amacin forum yapmak oldugu anla$ildiği durumlarda çöp entry kapsaminda yazar tarihcesine not du$ulur. ici bo$ ve konu$ma $eklindeki ba$liklara da forum amaciyla bkz verildigi tespit edildiginde yazara bfik notu du$ulur. bu yazarlar kizgin saclarin uzerinde namaz kildirilirlar.

--- alıntı ---

(bkz: legal entry örnekleri)
devamını gör...
19. (Tematik)
--- alıntı ---

- sozluk hukuk denetim ekibi tarafindan t.c. hukukuna gore sakincali olduguna kanaat getirilen girisler silinir. bu gerecekyle silinen girislerde icerigin yol acabilecegi sakincanin cok yuksek olmasi ya da yazarin fikir ifadeden ziyade hakaret/zarar verme kasti gutmesi halinde yazarin entry profili goz onune alinarak yazarin hesabi tamamen kapatilabilir.

- sozlugun mekanizmalarina zarar veren her tur kotuye kullanma/istismar fiili (oylama yolsuzlugu, silinmis entry'yi duzeltmeden aynen tekrar yazma vs ve benzeri piclik/pustluk) yazar hesabinin gecici veya sonsuza degin kapatilmasina yol acar.

- garbage entry profili (kuralina uydurarak olsa bile paso anket, forum, cop entry girisi, bir baltaya sap ve bi sike derman olamama hali). bu durumda kotu karma da ucurma sebeplerinde destekleyici gosterge kabul edilebilir.

- denetim ekiplerine uyarilara ragmen israrla hakaret etmeye devam etmek.

--- alıntı ---

(bkz: yazarların uçurulma sebepleri)
devamını gör...
21. (Tematik)
bu akşam bir kaç tanesi atışmaya başlayan moderasyon grubudur. yaa arada yapın ama haber edin. bak çekirdeksiz takip ediyorum sizi, ayıp valla. sabah şekerleri kivamindalar yine. anladığım kadarıyla bir albay var sinirli...sonra eski modama ise hakim... mevcut mod var o da arayıp yakarım bu sozlugu diye tehdit edecekmiş. haydi bakalım. izliyoruz.
devamını gör...
22. (Tematik)
herhangi bir tanımı sildikleri zaman hangi moderatör tarafından silindiği belli olması gereken moderasyon.

ki kime soracağımızı bilelim, yanlış kişiyi meşgul etmeyelim.
devamını gör...
23. (Tematik)
biz kendilerini yazarlara hizmet etmek üzere varlar sanıyorduk, ama bunlar yazarlara zulüm etmek için varlar sanki.
hele biri var ki tgrlbb mıdır nedir, sırf diyetteyim diye bana whatsapptan yemek fotoğrafı atıp duruyor!
bu mu üç tarafı bilmem ne ile kaplı sözlük bu mu?!
devamını gör...
24. (Tematik)
eleştiriyle hakareti ayırt edemeyen biri var aralarında bu ekibin. cb na eleştiri getirince onu hakaret sayıp tanım silme gerekçesi olarak cumhurbaşkanına hakaret yazacak kadar da kendini aşmış bir kişi. bu kişi bana bir ulaşabilir mi özelden, hakaretin ne olduğunu anlatayım kendisine.
devamını gör...
25. (Tematik)
bak moderasyon, sana iki çift lafım var. koskoca adamsınız. ağır abiler butonunuz var, canlandır butonunuz var, herşeyiniz var. o kadar kişi çalışıyorsunuz moderasyonda. yakışır mı size ekmekle oynamak. yakışır mı bunca günahsıza, yazara çaylağa karda kışta eksi vermek, gömmek? ama nasıl yakışmaz. siz değil misiniz dost listesindeki arkadaşına bile acımayan, bir damlacık saaddeti çok gören. anlamıyor musunuz modlar, bu yazarlar birbirini seviyor. ama ben boşuna konuşuyorum. sevgiyi tanımayan adama sevgiyi anlatmaya çalışıyorum. hıh. siz yöneticisiniz, artılar, favarottiler, yetkiler sahibi modlar. siz mi büyüksünüz. hayır ben büyüğüm, ben, yazar usta. ama şunu iyi bilin, ne yazarlara ne de çaylaklara hiç birşey yapamayacaksınız. yıkamayacaksınız, dağıtamayacaksınız, mağlup edemeyeceksiniz bizi. çünkü biz birbirimize parayla pulla değil, artıyla bağlıyız. bizler birbirimizi seviyoruz. biz bir aileyiz. biz güzel bir aileyiz. bunu yıkmaya sizin gücünüz yeter mi sanıyorsunuz. dokunmayın artık ailemize. dokunmayın arkadaşlarımıza. dokunmayın yazarlara. dokunmayın çaylaklara. eğer onların kılına zarar gelirse ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemis olan ben, yazar usta, hiç düşünmeden çeker vururum sizi. anlıyor musunuz?
vururum ve dönüp arkama bakmam bile
devamını gör...
26. (Tematik)
bu aralar maaş giderleri karşılanmadığı için moderatörlerin bile pek umursamadığı moderasyon. dostum kimse kusura bakmasın herşey karşılıklı. babamın oğlu değil ki kimse burada maaşı almadan gerektiği verimi alsınlar benden. eğer bu ay da maaşlar eksik yatar sigorta işinde problem çıkarsa fena bozuşacağız bilsinler.
devamını gör...
28. (Tematik)
imlâ hatalarında tanımları direkt silmek yerine, bir uyarı mesajı vermeye tenezzül etseler belki benim gibi yeni yazar arkadaşları sözlükten soğutmamış olurlar. sonuçta cep telefonundan yazdığımız zamanlarda "bazen" hatalar olabiliyor.
edit: ilgili mod arkadaştan Allah razı olsun kendisi çok anlayışlı çıktı. sayesinde sözlüğe fazla ısındım, çok teşekkür ederim.
devamını gör...
29. (Tematik)
( #5410213 )
içerisinde bulunduğum dönemde kendim girip düzeltir ve çoğu zaman bilgi de vermezdim.
ama silmek daha kolay bir işlem tabi.
edit: tanimlardaki imla hatalarina mudahale ettigimi belirtmek icin girdim. entrylerin anlam butunlugune dokunuldugu anlamina gelmesin.
devamını gör...
30. (Tematik)
artık hiç selam sabah vermeyen moderasyon.

eskiden negzel her gün düzenli olarak mesaj atarlardı bana, var mı bir sıkıntı derlerdi, karışan var mı derlerdi, kıstırmak istediğin biri varsa ayarlayalım, ezelim, biçelim, yok edelim derlerdi; şimdi tık yok.

hatta biri masal anlatıyordu bana geceleri, uykusuz kalınca dürtüyordum, hemen başlıyordu külkedisi, pambık prenses neyim... ah ah.

dünyevi işlere daldılar hepsi.
devamını gör...
31. (Tematik)
tanım silme konusundaki genel tutumu şudur: önce yazar mesajla ikaz edilir, belli bir süre beklenir. yazar mesajı okur ya da online olduğu halde okumaz ise tanım silinir. amacımız üzüm yemek, bağcı dövmek değil. tabi ki bu formatla ilgili mevzular için böyle. hakaret, küfür filan varsa direkt silinir tanım.

selefi olan cogito'dan beri ihmal edilmeyen ve gevşetilmeyen önemli bir ilkesi de, asla ve asla tanımlara müdahale etmemektir. bu sözlükte ne olursa olsun yazarların tanımlarının içeriğine müdahale edilmez. bu macera başladığından beri kısa inkıtalar hariç moderasyonda olan biri olarak bu konuda teminat verebilirim. bu kuralı ihlal eden münferit hadiseler varsa, moderasyonun kararı ve bilgisi haricinde gerçekleşmiştir.

tabi ki bu kaide bu kurul çatısı altında ihlal edilmiş ise , bize ilgililerden özür dilemek düşer.
devamını gör...
32. (Tematik)
güncel kısmındaki bazı başlıkları ilgileri olmamasına rağmen neden tematik kısmına gönderdiklerini anlayamadığım grup.

tanım: iyi, güzel ve çalışkan insanlardan oluşan grup.
devamını gör...
35. (Tematik)
bir kaç soru sormak istediğim bir kısım insanlar birliği.

1-moderasyon ne demek?
2-moderasyon kelimesini dilimize hangi tdk düşmanı kazandırdı?
3-komitenizin adı dünya sözlük içerik denetleme müdürlüğü olsa daha mı az havalı olur?
4-mod kısaltmasını ilk kim ne niyetle yaptı? neden halk bu tür bilimsel ilerlemelerden bihaber? yoksa bilgi saklama lobisinden misiniz?
5-gündelik hayatta veya iş yaşamında mod olduğunuzu belirtiyor musunuz? özgeçmişinizde yazıyor mu mesela?
6-pek sevilmediğinizin farkında mısınız? bu moralsizlik veriyor mu? moraliniz bozulunca hangi çikolatayı yiyip kendinize geliyorsunuz?

şimdilik bu kadar.

ayrıca aklıma gelmişken neden tüm moderasyonla bir sözlük ropörtajı yapmıyoruz??? bir dahakine böyle oy kullanayım bari.
devamını gör...
36. (Tematik)
sorulan her soruya samimiyetle cevap veren insan topluluğu.
1- moderasyon ingilizcede sözlük anlamı ılımlılık, "orta yol"culuk gibi manalra gelmekte. güncel manası ise konuşmayı, interaktif yazışmayı denetleyen hiçbir kural yoksa bile en azından toplumsal ahlak kurallarına uygun hareket edilmesini sağlamakla mükellef kişi-kişilerin görevidir.
2- dilimizde bir yabancı hayranlığı olduğunu acıyla görüyorum. sanki daha havalıymış gibi davrnan insanlar çok. halbuki en basitinden "market" denince başka "bakkal" denince başka bir şey anlaşılıyor galiba. birisi daha mı modern? değil. bundan ben de muzdaribim yani. ayrıca kimin bunu lisanımıza soktuğunu bilmiyorum.
3- müdürlük gibi payeler ne bileyim biraz yapmacıklık içeriyor bence. ha olsa olur muydu, bilmem olurdu heralde. açıkçası sırf görev hatırlatması adına bu tip şeylere katlanıyorum ben. yoksa mod muş, adminmiş şuymuş buymuş. netice itibariyle insanız, hiçiz.
4- bilgi saklama lobisinden değiliz. bunu ilk yaptı bilmiyorum ama, internetle ilk tanış olduğum zamanlar ki 90 lı yıllara tekabül eder, ilk defa karşılaştığım zaman galiba 2000 lerin başıydı. bu sözcük lüzumundan fazla uzundu. derhal her pratik ülke vatandaşı gibi kendiliğimden mod demiştim. şimdi mahlası uzun arkadaşlara da hemen bir kısaltma uyduruyoruz, "izlandalı" örneğinde olduğu gibi.
5- hayır ben belirtmiyorum.
6- sevilmediğimizi biliyorum. ve haksızlık edildiğini düşünüyorum. kişisel olarak sevmemek başka bir şey ama sadece "bu mod olmuş" diyerek önceden konuşanların selamı sabahı kesmesi acı. şöyle düşünüyor olabilir insanlar, bu mod oldu artık yönetimin adamı ve bize düşman. biz kim? yahu zaten hep bir aradayız niye düşman olalım değil mi? ya da ne bileyim bu kendi arkadaş grubunu kayırır. yok öyle bir şey. olmaz. de ki oldu. felanca tanımı kim sildi niye sildi diye herkes birbirine hesap soruyor.
bunun moralsizliğini neyle gideriyoruz. çikolata pek sevmem yersem bitter yerim zaten. moralsiz olduğum zaman ki pek yoktur, sinirli olurum o zmanlar, kuruyemiş yiyorum, arka arkaya sigara içiyorum. bir de "istediğin kadar zıpla iş olacağına varır, Allah dilemedikçe sen dileyemezsin" diye kendime telkin veririm.

yukarıdaki cevaplar şahsi görüşümdür. "moderasyon" ekibinin ya da içerik denetleme müdüriyetinin tamamını bağlamaz.

umarım yardımcı olmuşumdur.
devamını gör...
37. (Tematik)
idari kadro içinde yer alan grup olup, bir mescidimiz olsa misal öncelik onlarda olurdu lan. o kadar diyom yani. aşağı tabakadan, düz memurlar olaraktan biz hahaha.
devamını gör...
38. (Tematik)
hiyerarşiden nefret eden biri olarak bu moderasyonun hiyerarşi mantığı ile hareket etmediğine garantör olurum. renklerinin mavi olması hiyerarşi ya da artistlik göstergesinden ziyade yazarlara yardımcı olabilmek. yoksa yemişim mavisini de siyahını da. ve şundan emin olun burada normal yazar mı olmak istersin yoksa moderatör mü diye sorulduğunda cipiu hariç hepsi normal yazarlığı tercih edecektir.
devamını gör...
39. (Tematik)
3 harfliler diye dalga gecerken kendimi icinde buldugum amele toplulugu.
evet dervis dayibasi oluyor bu durumda.
devamını gör...
40. (Tematik)
lordlar kamarası şeklinde ayrı bir ekip oluşturmalı ve başganı ben olmalıyım.
devamını gör...
41. (Tematik)
simdiye kadar tanidiklarim hepsi guzel insanlar. anlasamamazliklarda usluplari hic bozulmuyor. objektif bi yorum katayim dedim.
devamını gör...
42. (Tematik)
çok nazik ve yardımsever bir tayfadır. helal olsun.
devamını gör...
44. (Tematik)
kişisel mesajlarını okumalarıni rica ettiğim moderasyon. teşekkürler.
devamını gör...
45. (Tematik)
23 günde girdikleri tanım aşağıda listelenmiştir. derviche moderne ve uvey listeye alınmadı ki sebebini onlar da biliyor.

cipiu -------------------------------------------- bugün 17-toplam 365: genellikle ortalama rakamları bunlar. diğerlerine göre level atlamış.
bazen sevinç paso keder--------------------- bugün 2-toplam 234: son derece kötü bir rakam. günlük ortalama 10!
nizam-ı kelam--------------------------------- bugün 0-toplam 225: 10 bile değil. dergi hazırladığı için hoşgörülebilir nispeten.
zeyn-ıhl-----------------------------------------bugün 2-toplam 262: 11 ortalama! rezalet.
jübilesinde kadro dışı kalan agresif golcü- bugün 30-toplam 151: umutsuz vaka!
tgrlbb------------------------------------------- bugün 0-toplam 139: geçenlerde sözlüğün düşüşte olduğundan bahseden kendisiydi, ironik!
kızıl gezegeni bulan adamın kayınçosu--- bugün 0-toplam 140: bence bahane bile bulmasın!
mutevehhim---------------------------------- bugün 0-toplam 382: oldukça istikrarlı. kendisinden beklenmeyen performans bence.
pia---------------------------------------------- bugün 14-toplam 712: yeni moderatör, en azından şimdilik hakkını veriyor tebrikler.

tablo dikkatlice incelendiğinde bugünkü toplam tanım sayıları 65 ancak ediyor. bunu neden yazdığımı soranlara sözüm ise çok basit. moderasyondan hiç kimse çıkıp sözlük geriliyor şunları yapalım, bunları yapalım gibi palavralardan bahsetmesin. insan önce kendisine bakmalı ve sonra konuşmalı yani yüzü olmalı. ha konuştuklarından değil ama bu sözlüğe kimsenin sahip çıkmadığı belli biraz da bunu göstermek istedim. balık baştan kokar ve şu an leş gibi kokuyor.
devamını gör...
46. (Tematik)
yeterince artı vermeyen ekip. en çok bana artı vermeleri gerekirken göremiyorum hiç kendilerini. bana saksı muamelesi yapıyorlar. çok ayıp diyor ve esefle kınıyorum kendilerini.
devamını gör...
47. (Tematik)
bizden sonra çok bozdu diyorlar. bedava çalışmak böyle bi'şey işte. diğer yandan yukarıda verilen tablonun ve bunu ifşanın kimseye bir faydası da yok. lütfen moderasyonu moredasyona çevirmeyelim.
devamını gör...
50. (Tematik)
araya adam soktuk işimiz görülsün diye yapmadılar ayol.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar