dünya sözlük'te kural esnetmek

öncelikle bu tanım biraz forumsal olabilir. o yüzden hepinizden özürdiliyorum.

bu yazıyı yazma cür'et ettiğim için sözlükteki yönetici ve moderatör arkadaşlardan da özürdiliyorum. ama bu sözlükte 5 yıldır yazan biri olarak ve sözlük mecrasına ekşi ile başlamış bir yazar olarak bir şeyler söyleme cesaretini göstermiş olmamdan dolayı yazar arkadaşlardan da özürdiliyorum.

malumunuz olduğu üzere bütün interaktif sözlüklerin bir kuruluş amacı vardır. dünya sözlüğün de bu manada bir kuruluş amacı var. dünya sözlüğün çıkış noktası ve diğer interaktif sözlüklerden farklı olma iddiası küfürsüz, milli ve manevi değerlere saygılı, kişi, kurum ve kuruluşlara hakaret müsamaha göstermeyen, yazarları arasında kavgalara müsaade etmeyen, aileniz ile vakit geçirebileceğiniz nezih ve güzel bir ortam oluşturmaktı. en azından ben böyle düşünüyorum bu nedenledir ki eşimde dahil olmak üzere bir çok dost ve arkadaşımın burada yazar olmasını istedim.

dünya sözlük anayasası'nda da bahsedilen kurallar bizim için uzun zamanlarda edinilmiş deneyimlerin sonucudur. burada yazar olurken o kurallara uyacağımızı zaten en başından kabul etmiş bulunuyoruz.

evet bizler de zaman zaman sözlük moderasyonu ve yöneticileriyle ters düşüyoruz. evet bizlerde dönem dönem darılıyoruz. evet bizlerde zaman zaman bazı konularda toleranslı olmaları gerektiği konusunda tartışıyoruz. ancak zamanla gördüğümüz ve şahit olduğumuz bazı vak'alardan dolayı sözlük yönetiminin kararlarındaki haklılık payını görüyoruz...

dünya sözlüğü, dünya sözlük yapan değerlerden taviz vermemiz istenirse, o zaman sözlüğümüzü sözlük yapan değerlerin bir kıymeti kalmayacağını sanırım sizde anlayışla karşılarsınız. uzun ve yorucu bir yolculuktu bizimki, gelenler gidenler gelip kalanlar hepsine aynı gözle baktık. hepsi bizim için dünya sözlüğün bir yazarı bir değeri olarak kaldı. bir çoğu ile hala dostluğumuzu devam ettirmekteyiz.

biliyoruz ve farkındayız başka sözlüklerin yazarlarına tanıdığı sınırsız özgürlükler olduğunu. ancak aynı zamanda görüyoruz ki o sınırsız özgürlük bir zaman sonra sınırsız bir rahatsızlık oluşturuyor. işte biz bu rahatsızlıkların yaşanmaması adına yönetimin sözlük kurallarına sıkı sıkı bağlanmasını saygıyla ve anlayışla karşılıyoruz.

zamanla bu sözlükte kaynaşıp iyi arkadaşlıklar edineceğiniz konusunda hepinize teminat verebilirim. ve zamanla sizde göreceksiniz ki, aslında bizlerde sizler gibi gülüp eğlenen. şakalaşan gırgır yapan insanlarız. ve zamanla oluşturduğunuz bazı ön yargıların ne büyük bir yanılgı olduğunu anlayacaksınız.

o yüzden hepinizden ricam biraz sabır ve itidal ile bekleyip dünya sözlüğün nasıl bir yer olduğunu görmenizdir.
devamını gör...
adam yazmış beyler. okuyun. tekrar tekrar okuyun. sözlüğü anlatmış işte. bravo. tebrik ederim. her başlığın altına uzun süre tutturmak lazım bu yazıyı. eline sağlık hocam. sağ ol var ol.
devamını gör...
kural esnetmek, sözlük formatında, gereksiz ve önü alınamayan taleplere ve kargaşaya neden olabilecek, çok yönlü düşünülmesi gereken bir eylemdir.

sözlüğün seviyesi ve itibarını zedeleyecek hiç bir kuraldan taviz verilmemelidir.
geri kalan her konu, konuşulup, tartışılabilir.
sözlüklerin zaman zaman kendilerini yenilemesi, belli kuralları kaldırıp, farklı kurallar getirmesi, sözlük ortamını canlı ve hareketli tutacak bir stratejidir lakin bu tutum, seviye ve kaliteyi düşürecek esnetmeler için geçerli olmamalıdır.
devamını gör...
zaman zaman küfürsüz sözlük kuralının bir parçacık esnetilmesi gerektiğini söylediğim, tanımlarımda bu yasağı delmeye çalıştığım oldu; her defasında sıkı ve ödünsüz bir tavırla karşılaştım.

doğrusu düne kadar da aynı fikirdeydim ancak uludağ muhacirlerinin gelmelerinden sonra "du bakalım, ora nasıl bi yermiş ki bırakıp gelmişler" diyerek uludağ sözlük'e bir göz attım.

sonuç olarak bizdeki kuralın esnetilmemesinin daha doğru olduğu, ipin ucunu gevşetmeye gelmediği kanaatine vardım.

aynen devam müdüriyet, taviz maviz yok, bam bam bam!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar