dünya sözlük'ün artık çok başka bir yer olması

popülizm akımına kapılıp sözlüğü renklendireceğiz, hareket getireceğiz diye hareket etme neticesinde ortaya çıkan durum. sözlüğe yeni yeni bir sürü insan gelmiş. eski ağır topların hiç bir kalmamış neredeyse. arada bir girip dönem dönem yazıp çoğu zaman yazmadığım için bunu net farkediyorum. hem ekşi'de hem burada yazan insanlar da görüyorum. ekşi'de yazdıkları şekilde yazıyorlar burada arkadaşlar. eskiler gitmiş, racon bitmiş sözlükte malesef.
devamını gör...
nerde o eski ramazanlar edebiyatı. sözlüğün eski hallerini ben bilmiyorum ama kardeşim madem şikayetçisin gel sen yaz, düzelsin bozulmuş olarak gördüğün şeyler. ben yazmasam, o yazmasa sözlük eski haline gelecek mi? senin kafandaki sözlük diğerlerini mutlu edecek mi?
devamını gör...
hem ekşi sözlük te hem burda yazanlardanım. ancak ekşi deki gibi küfür ve argo dolu bir üslupla yazmıyorum burda. burdan bazen gitmek istesem de, yazdıklarımı açıklamak zorunda kalsam da bazen, evet burda yazmayı seviyorum.

bu sözlük kaç yıldır var onu da bilmiyorum ama yıl 2018. bana göre sözlük yönetimi "bu kadar yeter" kafasında sözlükteki değiştiği söylenen eğilim için. ben fazla değişeceğini sanmıyorum. ha siz 20-25 kişilik komün hayatı yaşamak istiyorsanız bilemem.
devamını gör...
sözlükler de aynen insan gibi, toplum gibi, tabiat gibi bir devinim içerisindedir. bir jenerasyon gelir, yazar, çizer ve gider. ardından yeni bir jenerasyon gelir. sonra onlar da gider ve yerine yenileri gelir. her gelen kendinden bir şeyler bırakır sözlüğe. hepsi varolsunlar.

geçmişe takılı kalmamak lazım dostlar. yeni yazarların gelmesi veya eski yazarların gitmesi kötü bir şey değil. kötü olan kalitenin bozulması, değerlerin yitirilmesi, misyon ve vizyonun kaymasıdır. dünya sözlük hala değerlerine sadık kalarak yoluna devam ediyor.

yıllar sonra bu sözlüğe kayıt olacak olan yeni yetme bir yazar, "bu sözlükte x diye bir efsane varmış" demeyecekse eğer sorun bizdedir, eski kalite yazarların gitmesinde değil.
devamını gör...
kimin tavuğuna kış demişiz ben anlamadım. ne yapmasını bekliyorsunuz modların çok merak ediyorum? bize 20 yazar yeter deyip kapıyı pencereyi kapatsınlar mı? boş muhabbet geçiniz.
devamını gör...
sözlükte vakit geçiriyorum ve daha da önemlisi vaktimi buraya harcıyorum.
mümkün olduğunca yazmaya, hareketlendirmeye özen gösteriyorum.
bunun sonucunda total hareketliliğin örnek veriyorum %70'lik bir kısmı benim tarafımdan sağlanıyorsa, doğal olarak sözlük bu oranda bana benzeyecek ve benim üslubum hakim olacaktır.
benzer şekilde uludağ sözlükte başlayan isyan sonucunda ordaki durumdan rahatsız olan yazarlar buraya akın etti malum. şikayetçi olan kısım azınlık olduğu için müdahale edemedik, düzeltemedik.
şimdi buraya baktığımda açık olmak gerekirse bağnaz kesim azımsanmayacak kadar çok ancak belirli bir seviye dahilinde herkes atışıyor ve herkes mücadelesini ona göre veriyor.
neticeye bakacak olursak herkes rahatsız olduğu konuda mücadele etmeli, eğer etmiyorsa durumun gidişatından yakınmamalı.
unutmamak gerekiyor ki kimse elini taşın altına sokmazsa değişim beklemek beyhude bir çaba.
devamını gör...
yo hep böyleydi. hep sansür vardı. (bkz: basma fistan giyen kız)

bu başlık legal mi değil mi ? neden sol frame den sansürledin ? neyi hoşuna gitmedi ? neden yazarların açtığı başlıklara müdahale ediyorsunuz ? neden sizin istediğiniz doğrultuda başlık açma-yazma gibi bir dayatmada bulunuyorsunuz ? siz mi istediğinizi sol frame koyacaksınız istediğinizi oradan yokedeceksiniz yoksa yazarlar mı istediği konulara yazabilecek ?

(bkz: sansür) bu kafayla senelerdir yırtınıyorsunuz daha çok yırtınırsınız. bu kafadan hiç bir şey olmaz. buranın adam olması için en başındaki kişi dahil komple yönetimi değişmeli. yazıyoruz işte öyle takılıyoruz.
devamını gör...
çok sık girmiyorum sözlüğe, bugün biraz bakayım dedim de...
liberallerden, kapitalistlerden, sosyal medya klişelerinden geçilmiyor ortalık.
en çok tuhafıma giden ise demokrasi ve batının liberal anlayışının dışında fikir üretilemiyor olması.
devamını gör...
onu bunu bilmem de arkadaşlar samimi olarak bir şey söylemek istiyorum. ben ulu'dan geldim. yazdığınız bir entri adamın hoşuna gitmiyor, kendi görüşüne aykırı geliyor diye ana-avrat-bacı entriye cevap niteliğinde küfür edilen, ve müdahale edilmeyen bir yerden geldim. ha ben küfür yemedim. çok uç noktalardaki konularda polemiğe girmekten kaçındığım için hiç böyle olayla karşılaşmadım. ama çok entry okuduk. dine, kutsal değerlere, aklınıza gelebilecek her şeye küfredebilen ve yaptırım uygulanmayan bir yer orası.

ben burada bir şey gördüm. ne kadar aykırı olursanız olun, ne kadar muhalif olursanız olun, ne kadar zıt düşüncede olursanız olun, karşınızdaki insanda sizin bir insan olduğunuz empatisi mevcut. anlayış, hoş görü mevcut. farklı düşüncelerin aynı zeminde dile getirilmesi mevcut.

burada siyasi ve dünya görüşüne katılmadığım bir çok yazar var. ama bazı konularda güzel yazıyor. güzel şeyler dile getiriyor. ne yapayım şimdi? aynı şeyleri düşünmüyoruz diye küfür mü edeyim? siyasi görüşü bana uymuyor, ama edebi yönü müthiş döktürüyor... ne yapalım? karşılıklı anlayış, empati olduğu sürece hepimizin aynı düşünmesi gerekmiyor. yani korunması gereken bu zeminin, bu kalitenin devamlılığı. ufak tefek hatalar, arızalar olur. olacaktır da. mühim olan konuşarak anlaşma, anlaşabilme ortamını kaybetmemek.

ben buradan keyif alıyorum. günlük psikolojik durumuma göre ciddi ya da lakayt entriler giriyorum. yazıyorum, okuyorum, yorumluyorum, deşarj oluyorum. okurken de bir şeyler öğreniyorum.
devamını gör...
çocuğunuza koyacağınız isim çocuğun kişiliğini etkiler bu yüzden çocuklara iyi isimler koyulması istenmiştir.
sözlük daha baştan isimden kaybediyor. ismi dünya olan bir şeyden çok da ahiret beklememek lazım.
bence bu veritabanına bu isimle yazık edilmiş.
devamını gör...
dünyasözlük belki eskiye oranla daha kapsamlı bir yapıya kavuşmuş olsa bile ortak paydaları etik değerlere muazzam riayet olan yazarların toplandığı platform olma özelliğini muhafaza ettiği sürece başka bir yer olmaktan oldukça uzaktadır. müsterih olunuz efendim.
devamını gör...
geçtiğimiz 2 ayda çok sayıda yeni yazar alımı oldu. bence de olması gerekirdi bunun çünkü dar bir çevrede yazılıyordu herşey. hatta birbirimizin üslubunu dahi çözmeye başlamıştık. o yüzden bu işlemden kendi adıma memnunum. sadece fazla hızlı oldu bu yazar alımı biraz daha “ yedire yedire” alsaydık bünyeye belki daha iyi olurdu diyebilirim. ama olsun öyle de güzel böyle de.
tabi bunun avantajları kadar dezavantajı oldu. şöyle söyliyim:
hani evinizde çok sayıda misafir olur öyle ki yan odalar ve mutfak misafirle dolar hatta kendi odanıza girersiniz bi bakarsınız misafirin çocuğu eşyalarınızı karıştırıyor o an ne tepki vereceğinizi bilemezsiniz ya zannediyorum biz “eskiler” o durumdayız. yani “yeni gelenler” de bizden biri aslında ama onları burada bulmayı beklemiyorduk, olay bu. yoksa çoğu kaliteli yazarlar, ortamı bozmayacak gibi görünüyorlar. Allah selamet verin hepsine.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar