dünya sözlük'ün ekşileşmesi

biraz iddialı bir önerme. önermiyorum, irdeliyorum.

ekşi güzel bir ufuk bir bakıma. hele ki o eski hali falan, din düşmanlığı kısmı hariç. son hali malum. gündeme dair bir konuyu aç ve üç aşağı beş yukarı yüzde doksanın ne söyleyeceği malum. ha bir de bu yüzde doksanın mahalle baskısı. ekşide dolup buraya boşalan alleme-i cihan, ulema-i abidinler gündemi süzerek erdemli muhalif pozunda. tek yönlü, güdümlü tipler dünyayı ekşileştiriyor mu, bir bakıma evet. dedim ya belkide bu iyi bir şeydir.
devamını gör...
ekşi sözlük'ün bugün başlıkları ile dünya sözlük'ün bugün başlıkları birbirinden çok farklı. bu açıdan karşılaştırılırsa dünya sözlük'' çok daha kaliteli başlıklara ve tanımlara sahip. burada anket başlıklarına pek izin verilmiyor. biz yazarlar bunu yazdıklarımızı solda çıkmıyor olarak yorumlasak bile bu sözlük açısından avantajlı.

ekşi sözlük'te gündem konularının yer aldığı başlıklar çok tutuyor. çünkü yazarları çok fazla. buradaki yazar sayısı az olduğundan gündem başlıklarında tartışma ortamı oluşuyor.

bir de dünya sözlük biraz içe kapanık bir sözlük. popülerliğinin, tanınmışlığının yanı sıra belli bir popülasyonu ve bu popülasyonun temsil ettiği görüşler var. haliyle sözlükte bu görüşlerin dışına çıkılmıyor. ki bu çok doğal. ben zıt görüşlere sahip yazarların da gerçek anlamda olumsuzluk ya da ayrımcılık yaşadıklarını sanmıyorum.

unutmadan ekşi sözlük'te yazarlar çok bel altı başlıklar açıp, tanım yazabiliyorlar. bir internet ortamında sanal ve anonim bir kimliğin arkasına sığınarak bir toplulukta asla konuşamayacağı/tartışamayacağı konuları internette yazan insanlar var. buradaki sistem bu sınırsızlığı belli duvarlarla sınırlamış halde.

t: pekte mümkünatı olmayan eylem.
devamını gör...
derdetmeyn dediğim durum. hep bi yerlerde bi şeyler başkalaşıyor. dünya ekşileşirken, ekşi cıvıklaşıyor, türkiye dindarlaşıyor, suudlar ılımlaşıyor, avrupa milliyetçileş gibi oluyor, tayyip yaşlaşıyor, ben güzelleşiyorum falan.
devamını gör...
‘e mayalasaydık?’
esprisini yaptırmayın bana lütfen.

hepimiz kabul etmeliyiz ki günümüzde akademisyenler bile ‘hiç bir şey bulamadıysan ekşiye baksaydın’ diyor. yalan mı? asla. adamlar açık ve net şekilde, bilgiye ve bilime dayalı yorumlar yapıyorlar ve bunu türkiye’de doğru dürüst yapmayı başaran yegane sözlük. vikipedi kapandıktan sonra iyice işler oldular.

buraya gelince çok daha kendine özgü bir ortamı var buranın. dostluk ilişkileri pek yok. sayı ekşiye göre çok daha az, sistematik, belirli bir yazar profili var, bu profilin dışına çıkan yazar çok nadir. çoğu yazar 3-5 kişi dışında kimseyi tanımıyor doğru düzgün. zaten bence dostluk ilişkilerinin bu kadar az olması bu yüzden. burada daha önce yazmış sonradan ayrılmış pek çok yazardan aynı şeyi duydum. ‘kendimi pek oraya ait hissedemedim.’ bunun sebebi yukarıda açıkladığım o genel profilin dışında kalan azınlıktaki yazarların çok az yazması ya da hiç yazmaması. buna muhalefet cephesinin zayıf kalması diyebiliriz sanıyorum. örneğin sözlükteki agnostik sayısı belli değil. yazar agnostik olsa bile bunu açıklamamayı tercih ediyor. çünkü bu konuda pek çok olumsuzlukla karşılaşacağını düşünüyor. haksız mı? belki ama kesinlikle haksız diyemeyiz. hani şu renkli skalalardaki sarı renk gibi. kırmızıya yakın ancak kesinlikle yeşil değil.

bunlar sadece benim gözlem ve çıkarımlarım. a bir de çok şakşağa önem verenler var. abi sana aferin desem kafana kuş mu konduracağım? burası sözlük; fikrini, zikrini kimsenin hakkını gaspetmeden, iki tarafında özgürlüklerini koruyacak şekilde açıklaman bekleniyor sadece. şakşak istiyorsan aç youtube’dan alkış sesini, tak kulaklığını, sen hazzın doruklarını yaşa biz de kurtulalım yahu.
devamını gör...
ekşileşmek insan ufkunu genişletip çizgileri ve normları pasifize ettiğinden mütevelli, dert edilmemesi gereken ve aksine hoşnut bir nazarla bakılması gereken ekşileşme. çocukken haram olduğunu duyduğum birçok şey helaliyet dairesine girdi. misal televizyon. öcülü masallar güncesinde tv'nin şeytan penceresi olduğunu söyleyen kürek sakallı hocaefendiler, milenyumla birlikte hd ekranlardan vaaz vermeye başladılar. daha sonracığıma: günahın ve sevabın şekli şemali siyasi ve sosyolojik olarak değişti. demokrat bir ağabey faraza içki içtiği için şeytan taşlar gibi taşlanıyor, hacı abi uçkurunu harama çözünce camian Allah ıslah etsin moduna giriliyor. vatikan kırsalında oğlanlar ruhban sınıfı altında inliyor, cidde ve medine'de namaz vakti avm'ler dolup taşıyor, bir kız çocuğu validesine yeni erkek arkadaşını tanıtıyor. dünya ve toplumlar külliyen şekilleniyor, ekşileşiyor alem.

insan tabiatı tüm tatlara meyillidir. sumak güzeldir.
devamını gör...
kuru kalabalıkların hücum ettiği her yer ekşir, ekşi'leşir. ama henüz dünya sözlüğe böyle bir hücum söz konusu değil. kapitalizmin talan ettiği doğa harikası yerler geliyor aklıma. meşhur olan her yer talan ediliyor ya bir kuru kalabalık tarafından. o meşhurluktan burayı korumak lazım. seviyesi olan bilsin ve gelsin. diğerlerine yönetim hemen şunu söylemeli: sen gelme ulan ayı.
devamını gör...
şimdi bunu anlamak için basit bir deney yapacak ve bir başlığa entry girecek, entry siliniyor mu silinmiyor mu diye bakacağız. şayet silinirse kesinlikle haklı önermedir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar