interaktif sözlükler içerisinde sürekli zirveyi zorlayan " dünya sözlük"'ün kuruluşunu kutlamamıza vesile olan başlık.

bu küfürsüz ve hakaretsiz dünya'yı bize bırakan, emeği geçen abilerimizden, ablalarımızdan Allah razı olsun. evet.
devamını gör...
8 yılının son 6 ayının içinde olmanın haklı gururunu şu an hissettim. valla hissettim.
emek vermek bu işte, yıllarını vermiş yazar olmak bu. ben değilim.
hakikatten kutluyorum. ne güzel sözlük yapmışsınız böyle. ayağına taş değmesin sözlük. *
devamını gör...
canımız sözlüğümüzün yazarları ve okurlarıyla buluşmasını kutladığımız gündür. kuruluşundan itibaren burada olamamaktan ötürü hüzünlüyüm lakin oldukça burada olmaktan mutluluk duyacağım. nice güzel yılları olsun.*
devamını gör...
8 senesinde de aktif olarak yer alan ender kulağı kesiklerden biri olarak, bu kadar uzun süre bu seviyelerde kalması büyük bir başarı olsa da hala hakettiği yerde olmadığını düşünüyorum. 15 gün sonra da benim katılışımın 8. sene-i devriyesi olacak. çiçekleri eve gönderin, teveccühlerinize layık olmaya çalışacağız.
devamını gör...
sözlüğe üye alındığı ilk günden bu yana buradayım. daima aktif değildim tabi ama coşkulu günler de geçirmedik değil hani. sözlükle beraber yıllandık. hey gidi günler hey!
nice yılların, dopdolu sayfaların olsun sözlük.
devamını gör...
onlarca sene sürecek muhabbetlerin ve gönül dostluğunun göstergesidir. inanıyorum ki bu. sözlükteki insanlar çok güzel işler yapacaklar ve yapıyorlar. daha güzel ve daha samimi günler göreceğiz. aslında çok daha uzun bir tanım yazmıştım da bu duygusallık bana yaramıyor birader...
devamını gör...
nereden bakarsanız bakın, 5-6 senelik bir birikim. muazzam bir muhabbet, saygı ve kardeşlik ortamının hayatımıza dahil ettiği nice güzide insan ile devam eden kocaman bir arşiv niteliğinde platform.

bütün hikaye ilkokul 4. sınıfta güneşli kolejine babasının müdür olması ile istanbul'a göç eden bir dostumun, yalova'dan ayrılması ve daha sonra yalova üniversitesinde uluslararası ilişkiler kazanıp üniversite hayatına yalova'da devam etmesi, ve bu süreçte aradan geçen 8-9 senelik bir zamanın hasretini yad etmek adına yalova'da yapmış olduğumuz bir konsey toplantısında başladı. toplantı dede club ta yapıldı. yalova ziyaretine gelenler, dede club hakkında bilgi sahibidir. geceyi orada geçirdiler zira. benim sosyal yönüme dem vurarak sözlük platformlarından bahsetti, o dönem facebook ve twitter ortamlarına caps ve absürt mizah anlayışını fırınlayan inci sözlük mizahı oldukça gündemde iken, kendisi bana ihl sözlük mecrasından dem vurdu. bil vesile daldık sözlük ortamına. nesil yazar muhabbetlerinin döndüğü, kast sisteminin bütünüyle kendini hissettirdiği o dönemlerde sözlük yazarlığı kavramının ırzına geçen toy delikanlılardık anlayacağınız. resmen dava edinmiştik ihl sözlüğü ayakta tutacağız diye, deli gibi tanımlar giriyorduk. politize olmuş bir ortamı sözde bir mizahşörlük edası ile diri tutmaya, küllerinden doğma mücadelesine çeviriyorduk adeta. gerçi o dönemlerin yazarlık anlayışı hâlâ bugünde varlığını sürdüren kalıplaşmış tanım modeli olan "yaptığımdır, - sevilendir, -üzüldüğüm durumdur, en asil duyguların insanıdır." gibi aliterasyonlarla başlıkların şişirilmesi zehrine kapılmıştı. mindisfree adlı arkadaş sayesinde tanıştığımız bu platformda tanıştığımız bir kaç arkadaş sayesinde güzel bir ekibimiz de olmuştu. cogito sözlüğe davet edildik. içimizdeki ihl sözlük müdafaası, mütedeyyinlerin sesini duyurabildiği veya duyurabileceği tek yer olduğu inancını bizde diri tuttuğu için, istemsizce gelen bu davete, "gel la biraz trolleyip döneriz." cevabını verdik, ve arkadaşlar bugün buradayız... ilk büyük dersimi orada almıştım aslında... insanın savunduğu değerler değişmedende tabularını yıkabileceği ve hatta savunduğu değerleri ve düşünceleri de tabularını yıkarak koruyabileceğini ben o gün öğrendim. demagojik bir ifade değil bu. gerçekten böyle. çünkü sürekli olarak düşündüğüm şey, içgüdüsel bir koruma çabasıydı. fakat bağnazlığın, koruma içgüdüsününde ötesinde bir hastalık olduğunu o gün gördüm. bilmiyorum sizlerin sözlük için düşünceleri nelerdir, yahut hayatında bir sözlük platformuna bu denli anlam yüklemiş midir ? ama ben açıkçası toplumun neredeyse her evrilişini, sanal ortamda yapmış olduğum şahsi analizlerim sayesinde gözlemleyebilmiş oldum. bu küçücük davetin bir insanın hayatına bu denli tesiri olabileceği kimin aklından geçebilirdi ki? beni sözlükle tanıştıran arkadaşım, daha ihl sözlükte iken bile sözlük kariyerini orada sonlandırmıştı mesela. ama sonrasında gelen cogito sözlük daveti, yeni bir başlangıç, baki bir muhabbete dönüştü.
anılar...
zirveler...
ziyaretler...

insanlar bazı güzel şeyleri hayatlarının sadece bir kısmında kendisine eşlik eden bir araç olarak görmekten öteye gidemiyor bazen.
kimisi de bu güzel araçlar ile çok güzel mesafeler katedebiliyor. aslında herşey bizim bu tarz güzel şeylere ne kadar önem verdiğimiz, ne denli muhabbet beslediğimiz ile alakalı... benim için işte o güzel şeydir dünya sözlük.

rabbim nice uzun seneler, anılar biriktirmeyi nasip etsin inşallah. "kimi hindu kimi yamyam kimi bilmem ne bela" ne olursan ol gene gel diyen bir sözlüktür. her yolun yolcusu vardır burada. ve her daim yazma özgürlüğüne de sahiptirler. milli ve vatani değerlere dil uzatmadıkça, diğer insanların özgürlük alanını gasp etmedikçe, ve mottomuz olan küfürsüz sözlük mücadelesinin belini bükmeye çalışmadıkça herkes burada hayat arşivini oluşturmaktadır.

ne diyorduk; kimi raikkonen kimi hendrix kimi bilmem ne bela ne olursan ol, gene gel.
devamını gör...
profilimde yazdığına göre site açıldıktan 10 gün sonra kaydolmuşum. 2011'in bizden 8 sene uzakta olması inanılır gibi değil. 8 sene bir ilköğretim hayatı eder. kaydolduğumda ziyadesiyle lise öğrencisiydim. şimdi o dönemden entrylere dönünce fikirlerdeki değişim, mizahlardaki değişim, önceliklerdeki değişim, velhasıl değişim... aynı nehirde iki kere yıkanılamayan işbu dünyada bu site benim için bir nevi zabıt kâtibi oldu. her tutanak gerçeği yansıtmadı belki tabii ama bir şeylerin göstergesi oldu. her zaman derim, burası bir sitedir. iyisiyle kötüsüyle bir site. normalde yollarımızın kesişmesi belki de mümkün olmayacak insanlarla bizi buluşturan bir mecra. var olsun.
devamını gör...
öncelikle emeği geçen her yazarımızdan Allah razı olsun . ahirete intikal etmiş kardeşlerimize de Allah rahmet eylesin. ruhları şad olsun. yakınlarına da tekrar derin sabırlar ihsan eylesin. bu vesile ile de davut heykeli kardeşimizin ruhuna bir fatiha okuyalım inşallah.

kimi zaman hiç bozulmamış bir ihtişamla , kimi zaman bunalımlarla , bazen şefkatle, bazen öfkeyle , bazen hüzün ve kederle , bazen de anlamsızca yazdık durduk hepimiz. bazen de hiç yazmadık . ama hepimiz bu bütünün bir parçası olduk. her bir yazar kardeşimizin burada derin bir hissiyat ve derin bir algılayışla emek vererek yazdığı her tanımın mutlak surette bizlere faydası oldu. hiç bir tanımı beyhude bir arayış gayretinin ard arda sıralanması gibi algılamadık. çünkü bu sözlüğün her şeyden önce bir iddia sahibi olduğuna inandık. inanmaktan öte "iddia ispat ister" düsturunu da elimizden geldiğince yerine getirmeye çalıştık. yapılan onca zirveler, kermesler, yardım amaçlı faaliyetler, hatimler, dualar, organizasyonlar , geziler, eğlenceler v.s derken bu platformun aslında yaşayan bir insan olduğunu sevene sevmeyene gösterdik. bundan sonra da aynı işlevselliği devam edecektir biiznillah. buradaki bu farklı ruhun erdemi bizi gereksiz kalabalıkların olduğu diğer sözlüklerden de her zaman farklı kılmaya devam edecektir. yeter ki biz o kararlılık, ciddiyet ve nezaketle korkmadan çekinmeden yazmaya devam edelim.

dört dörtlük bir organizma değiliz tabiki. ama "kervan yolda düzülür" sözüne de inanıyoruz.hatalarımız , yanlışlarımız elbette olacak ve olmaya da devam edecek. çünkü bu işlerin kullanma klavuzu yok. "şu düğmeye bas , fişi tak , bilgisayarı aç " gibi komutlarla da yürünmez zaten bu yolda. önemli olan hiç bir hata yapmadan yazmak falan değil. hatalarımızı görerek daha mükemmele ulaşmak için tüm gayretimiz. sene-i devriyemiz tekrar kutlu olsun. yazan ve emeği geçen tüm arkadaşlara da de selam eder saygılarımı emziklerim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar