eskileri düşününce akıllara gelendir.

lisede, yangın tatbikatı yapmak için çalınan zili duyan bir arkadaş o kadar heyecanlanırdı ki, Allah Allah nidaları ile koşarak sınıfrtan çıkmaya çalışırdı. ve üst üste iki seferde de kapıya tekme atmış ve menteşesini kırmıştı. kapının yere düşmesinin çıkardığı ses üzerine tüm hocalar ve idare bizim sınıfın önüne gelirlerdi ve kaos olurdu tabi. takbikat değil eğlence olurdu okula ve bir de sınıf olarak rezil olurduk aleme.

* * *
devamını gör...
kapının menteşını kıran bir arkadaş (kmka)vardı, aynı kişi bir kere de aynı hızla olmasa da baya bir hışımla üzerime doğru koşmuştu * *. sebebi ise benım pürovokasiyon *yapmam imiş.

edebiyat hocamız,lise 1 olmamıza aldırmaz defter kontroli yapardı ve yazımıza , defter düzenine falan bakardı. bu kmka da benim sınıftaki en yakın arkadaşımın defterını fotokobi için almış ama geri getirmemiş,kaybetmış, defter bulunduğunda da yağmur suları tüm yazıları silmiş ve defteri buruşturmuştu. ben de arkadaşıma üzülme, benim defterimden ben okurum sen yazarsın tesellisi veriyordum ki, bir cisim oturduğumuz yere koşmaya başladı. sınıftaki diğer arkadaşlar ket vurdular o yaklaşan cisme *, ve ben sağasağlim bu günlere erişebildim. bu da böyle bir travmatik anımdır işte. *
devamını gör...
lise ikideyiz şimdi,imamhatip..
sınıfta dört kız arkadaş var (zaten o sene karma değildik)..bunlar dövüş sanatlarıyla ilgileniyorlar, sınıfta provalar vs. bir tane de tabir cazise arıza hoca var. kadıncağızın zannedersem bazı problemleri vardı, özünde iyi insan olduğu bilinse de zahirdeki sinirli görünüşü o intibayı da yok ederdi.

bu hoca,kızlara taktı,kızlar da hoca ne derse cevap verirler,lafın altında kalmazlardı. bir gün ben tahtada konu anlatıyordum, kızları da yanıma çağırdı hoca, derste konuştukları için. kız kalkmıyor.zaten bir tanesi karagümrüklüydü, ve herkes o'ndan korkardı.*
çok uzatmayayım, bir bağırış çağrış oldu. sonra bir baktım uçan adam sabri mode on olmuşlar,hocayı dövüyorlar,şu an yazarken gülüyorum ama o zaman ağlamıştım, çok üzülmüştüm hocaya..

bu da böyle bir anımdır işte.
aklımda kalansa hocanın ellerinin titrediği ve o anda felç geçireceğini düşünmemdi, bana sarılıyordu o an.*
devamını gör...
sekizinci sınıftaydık.. ergenlik çağına yeni giren ve okulun en büyükleri olmaktan gurur duyan orta üç bebeleri her alanda güç göstermekten dolayı sonsuz mutluydular..

ilk başta ikili askılıkların kulakları tek tek kırılmaya başlamıştı..

daha sonra muslukları yamultmak ve pisuvarları parçalamakla devam etti orta üç ergenlerinin güç göstergesi.

her neyse bunlar her ergenin her okulda yaptığı şeyler dense de öğretmenler odasında, bizimkilerin neler yapabileceğini hiç tahmin edemezlerdi.

***

ikinci dönemin başında birkaç kişi tarafından hayava fırlatılarak tavana basmak suretiyle azak izi bırakmak moda olmuştu.

daha sonra sınıfımızın bahçeye penceresi olmayan duvarına nedensiz olarak tekme atılmaya başlandı.

aylarca atıldı o tekmeler, omuz omuza birleşip koşarak aynı anda atıldı.

sonra dönem ortasına doğru birgün bir ışık belirdi duvarın arasından.

bu ışık ergenleri daha çok heyecanlandırmıştı, daha çok tekmelendi duvar ve daha çok.

en sonunda azimle tekmeleyen duvarı yıkmıştı.

bahçede top oynayan çocukların sesi artık derste de duyulabiliyordu.

sınıfın en uslu, en sessiz çocuklarından olan hanif sınıfın duvarlarına sprey boyayla graffiti yapma cesaretini bile gösterebiliyordu.

son gün okula gelindiğinde sınıfın manzarası dehşet vericiydi.

camlar pozuk para atılarak kırılmış, boş bira kutuları öğretmen masasının arkasına yığılmış, duvarda el ayası kadar karalanmamış yer kalmamıştı.

şimdi hatırlıyorum ama... yorum yapamıyorum.
devamını gör...
okul hayatımdaki birinci sınıfların en birincisi *
son ders, herkes resim yapıyor ama bende bir huzursuzluk var. bir yere acilen gitmem gerekiyor ama hoca bir türlü izin vermiyor.

-öğretmenim gidebilir miyim
-hayır

-öğretmenim gidebilir miyim
-hayır, teneffüsde görseydin işini

-öğret...
-git hadi git

lâkin yetişemedim. tuvaletin kapısındayken olan oldu. sınıfa gelince gülüşmeler falan, ben bîçare vaziyette ağlamakla meşgulüm.

***

1 yıl sonra. okul hayatımdaki ikinci sınıfların birinci ikincisi *
öğretmenimiz değişmiş, zaten değişmese aşağıda yazılanlar yaşanmazdı çünkü huyumu biliyor.
yine son ders, fakat bu sefer müzik miydi neydi. ben yine eğlenceden geri kalıyorum, sebepse tarihin tekerrür etmesi. parmak gene kalktı:

-öğretmenim gidebilir miyim
-hayır evladım

-öğretmenim gidebilir miyim
-hayır

-öğretme...
-bir daha hayır demem bakbu sefer hoca çetin çıkmıştı. ne olduysa sınıfta oldu, ben yine ağlıyorum, sınıfta kahkaha

-tuvalete git istersen
+(u: ağlayarak
işedim ama
-olsun olsun *)
devamını gör...
lise kaçtı hatırlamıyorum, karanlık bir sınıftaydık. son ders matematik. hiç canımız ders yapmak istemiyor. sıraların üstüne çıkıp lambaları gevşettik. sınıf kapkaranlık oldu. ders işlemedik. öğretmenin anılarını dinledik.. sonra aynı şeyi birgün kimyacıya yapalım dedik. adam yemedi. gitti hizmetliyi çağırdı. sonra da yanan lambalar eşiliğinde dersini işledi..
devamını gör...
10.
üniversite 3. sınıf, yer amfi. yaklaşık 100 kişi din psikolojisi dersindeyiz. hoca ilaçla mistik deneyim olayını anlatıyor. konu nasıl oluyorsa madde kullanımına geliyor. hoca "hangisi esrar hangisi, kokain bilmiyorum ben" diyor. saf deja da tüm ciddiyeti ve bilmişliği ile lafa atlıyor "hocam işte esrar şöyle şöyle, kokain böyleyken, mariuana şöyle kullanılır, bık bık.." diye diye lafı tamamlıyor. birden etrafına bakıyor ve bütün amfi "neci bu kız" diye bakıyor. haklı olarak da hoca soruyor "eee deja loin sen hangisi kullandın?". *

bu da böyle bir anımdır işte.
devamını gör...
11.
yaz günüydü arkadaşımla birlikte öğlen tatilinde yemek üzere kavun aldık.kavun'u bir güzel yedikten sonra ellerimizi yıkamak için tulumbaya yanaştık önce ben çektim arkadaş ellerini yıkadı daha sonra arkadaşım tulumbayı çekti ve ben ellerimi yıkarken iki avuç dolu suyu arkadaşımın yüzüne attım .sonra o bana attı,sonra ben ona tekrar attım,oda tekrar atınca bi yerden bardak buldum ve bardakla onu ıslattım,sonra bi dükkana girip poşet aldı ve poşeti su ile doldurduktan sonra beni tekrar ıslattı,bana gülen arkadaşlarımı görünce sinir yaptım bir yerden büyük bir kap buldum gülenlerin üstüne attım.sonra beni kovaladılar ve ben okul a kaçtım,sınıfa girdim peşimden geldiler herbirinin elinde bardakla su ve başımdan aşşağıya döktühttp://ler.af edersiniz donuma kadar ıslanmış ıslanmış fareler gibi ortalıkda dolanıyordum.o sıra hademelerin odasına girdim kova yı wc de doldurdum sınıfa bi daldım Allah ne verdiyse hepsine salladım.yan sınıfta bulunan kız öğrenciler den biri olaya karışınca (allah'ın akıllısı) arada oda kaynadı ve oda ıslandı.daha sonra küçük bir kız o kızı ıslattı,o kız da sinir yaptı gitti o küçük kızı ıslattı ve ortalık su savaşına döndü,ihtilaf yaptığım arkadaşlarımla ittifak kararı aldık ve kızlara saldırdık hepsini ıslattık.
inanmayan incil'e bakabilir.okulun4 cü katından zemin katına kadar oluk oluk sular akmaya başladı,idare anons geçti ve okul 2 saatliğine boşaltıldı.*

(bkz: bir tad bir kavun)
devamını gör...
12.
her gün yaşanan, sıradan olan şeyler uçup gider hafızamızdan. rutin dışı olanlarsa sıra dışılık şiddetine göre iz bırakır.

ilkokul üçüncü sınıfta. bahar mevsimindeki aylardan biriydi. öğretmenlerle birlikte bahçede futbol oynamış içeri girmiştik. köy ilkokullarının standart saatli teneffüsleri yokturdur. o yüzden uzun bir teneffüstü. iki öğretmenden biri çamur olan pantolununu fırçalıyor, kız öğrencilerden biri de elinde suyla fırçayı temizliyordu. diğeri de silahını temizliyordu. (köylerde öğretmenlerin silah taşıması sıradan bişeydi.) silah sesiyle ilk sarsıntıyı yaşadık, ikinci sarsıntıyı da kız öğrencinin "oy anam!" demesiyle yaşadık. sınıfın yüzünde çığlık atarak bir tur attı kız. elinde silah patlayan öğretmen şokta, diğer öğretmen kızı durdurup önlüğünü kaldırdı ve beline baktı. kurşun belinin solundan girmiş ve sağından çıkmıştı. yeni yeni kanlar sızmaya başlamıştı kurşunun girip çıktığı yerlerden.. (bu görüntü zihnimde en taze olanıdır.)

yoldan geçen bir traktörle ana yola, oradan da hastaneye götürüldü, ama üç gün sonra rahmetli oldu kız. sonradan duyduğunuza göre kız hastanedeyken :"jandarmalar öğretmenime bişey yapmasın, kaza ile oldu" demiş.
devamını gör...
13.
şu üç harfli vatandaşlar ilkokulda hep gerilim konusu olur ya..

ilkokul bir olmadı ikinci sınıftayız. olay o noktaya nasıl geldi hatırlayamam ama en sonunda atatürk'ün gözünde cin olduğuna inanmıştık. bir gün, on dakikalık tenefüs arasında sınıftaki herkese: 'atatürk'ün gözünde cin varmış' lafını kulaktan kulağa yaydık ve 8 yaşında olmanın verdiği enerjiyle birden atatürk heykelini taşlayarak cinleri kışkışlayacağımızı düşündük. tenefüste tüm sınıf organize bi şekilde başladık atatürk'ün kocaman büstünü taşlamaya. sanki şeytan taşlıyoruz ama bir tavaf eksik. teneffüs bitmiş tüm okul sınıflarına girmiş bi tek bizim sınıf var gücüyle atatürk'ü taşlıyor. müdür yardımcısının bağırışları öğretmenlerin çağırışları sonucu olay kısa sürede yatıştırılmıştı. iyi ki o zamanlar irtica pek de gündemde değildi. bu da böyle bir anımdır işte..
devamını gör...
16.
hiç unutmam;

lise 2. sınıftayım dersimiz coğrafya hocayı çileden çıkarmak için elimden gelen herşeyi yapıyorum. en sonunda adam sınıfın oratsında iki elini tutarak; ' yalvarırım sus, Allah için sus.' dedi. tabi ben anlamamazlıktan geldim. sonra dedi; 'veliler toplantısında görüşürüz.' aradan 2-3 hafta geçince babam okula geldi. doğal olarak babamı öğretmenler odasına götürdüm. bir baktım hoca orda bir veliyle konuşuyor kendi kendime; ' o daha konuşuyor babamla konuşamaz eheheh.' dedim. sonra hoca konuştuğu veli'ye; ' biraz bekler misiniz?' dedi ve babamın yanına geldi. babama; ' çocuğunuz çok çalışkan ama beni çileden çıkarıyor.' dedi.
devamını gör...
18.
lise 1.sınıftayken hiç sevmediğim psikopat bir hocam vardı.onun dersine bazen girmez kütüphanede gizlenip kendi kendime vakit geçirir kafa dinlerdim bu arada sınıf başkanıydım nasıl başkansam.hoca da yoklama yapmadığı için benim olmadığımı fark etmezdi.bir gün sınıftan 4-5 kişi derse girmemiş benimle beraber.dedim yapmayın hoca fark edecek dinlemediler.velhasıl hoca fark etti tabi*bir arkadaş bizi çağırmaya geldi eğer hemen gitmezsek hoca disipline gideceğimizi söylemiş.ben tabi uyanık dedim karnım ağrıyordu dicem siz başka birşey bulun*hemen koştum sınıfa karnımı tutarak girdim hocanın kızmasına fırsat vermeden acıtasyon yaptım.öyle bir rol yapmışım ki bütün sınıf gerçek sanmış.hoca da dedi ki istersen kızım çıkabilirsin.o kadar yüzsüzmüşüm ki e peki cikayim bari diyerek gittim kantine*sonradan öğrendim ki diğer kızların hepsi çok fena azar işitmişler.vay beee ne gunlerdi hey gidi..
devamını gör...
okula tüple gelinir öğle arasından önce ki dersin son on dakikası çayın suyu koyulurdu.

sınıfımız bu olay için müsaitti. başka sınıflarda denemeyiniz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar