dünya tek biz ikimiz

molped’in reklam sloganı olsa da ben işin şarkı boyutu hakkında konuşmak istiyorum.söz konusu şarkı bu. fatma turgut tarafından seslendirilen şarkı aslında sevimli bir şekilde ‘kız ve onun en yakın kız arkadaşı’ ilişkisini anlatıyor. ancak durum yalnızca bu değil. biz kadınlar gerçekten birbirimizden güç alabiliyoruz. güç aldığımız kişi nefret ettiğimiz bir kadın bile olabiliyor kimi zaman. özellikle de bir kadın ile bir erkek arasında sürtüşme yaşandığında kadını korumak pek çok şeyin önüne geçebiliyor. evet, kadın kadının kurdudur ancak unutmayınız ki kadının en yakın dostu yine kadındır.

şimdi hanımlar en yakın arkadaşınızı düşünün. kendisi %99.9 ihtimalle bir kadın! neden peki? kadın-erkek dost olamaz mı? elbette olur ancak hiç bir erkek sizin regl olduğunuzdaki o ağrıyı hissetmez. bakın bu bile kadın dayanışmasının en minik halidir.

bir kadın kendisini güvendiği bir erkeğin yanında güvende hisseder ancak bu erkeğe güven iki şekilde tamdır; a) kan bağı, b) nikah bağı. bu iki bağ yoksa o güven yalandır. gerçi kimi zaman o bağa da güven olmuyor ama buradaki erkeğin evrimini tamamlamış olduğunu varsayıyoruz. konuya dönelim peki bir kadın kendini koşulsuz şartsız ne zaman güvende hisseder? yanıt veriyorum; başka bir kadının yanındaysa. bu duygu gerçekten çok farklı. yanınızda ped yoktur ped istersiniz (ki bu önemli bir şey), tacize uğrarsınız ilk önce kadından istersiniz yardımı, tanımasak bile önce kadındır medet umacağımız.

pek çok erkekte gözlemledim, kadınların yakın arkadaş tanımı ile erkeğin yakın arkadaş tanımı inanılmaz farklı. bir kadın en yakın arkadaşının saçından tırnağına, yediği yemekten evindeki bibloya kadar her şeyine karışır ve bu durumdan iki taraf da alınganlık göstermez. hatta buna izin verilen tek kişi o yakın arkadaştır. başka biri ‘o elbise seni şişman gösteriyor’ dese hiç acımaz kıtır kıtır doğrar o insanı ama yakın arkadaş dese ‘diyorsun’ der ve bir daha asla giymez.

gelelim erkeklere... pek çok beyin en yakın arkadaş tanımı ‘birlikte içilen, gezilen, eğlenilen ama asla birbirinin hayatına müdahil olunmayan insan’dır. ‘bana ne abi onun hayatı. kendi yediği haltı kendi temizlesin’ der bir erkek. fakat bir kadın... arkadaşının canını kim ne için sıkmış olursa olsun, gider boğar o sıkanı. bayağı canından can söker arkadaşını üzdüğü için. düşünsenize bir erkeğin başka bir erkeğe ‘kanka onu oraya öyle koyma. hiç simetrik değil’ dediğini. iki taraftan birinin o simetriyi umursayışı estetik kaygıdan değil, tamamen yüksek opsesyondan kaynaklıdır. aynı zamanda erkeklerin pek çoğunda şu var; ‘kafamı dinlemek istiyorum’ bir kadın için bu nedir biliyor musunuz? en az 6 saatlik pijamalı, patlamış mısırlı, çaylı kahveli dedikodu silsilesi. bir erkek ‘kafa dinlemek’ten 3 gün yalnız kalmayı anlarken bir kadın en yakın arkadaşıyla konuşmayı anlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar