amerika yahut almanya sağlık bakanlığı değildir.

türkiye sağlık bakanlığıdır.

prim ücreti/ performans göz önüne alındığında, ağız ve diş sağlığını bile ayrı sigorta kapsamında değerlendiren amerika, sağlık hizmetleri konusunda türkiyenin yanına bile yaklaşamamaktadır. obamacare batak çıktı. sağlık hizmetlerinin amerika gibi pahalı olduğu avrupadan birçok hastalığın tedavisi için yabancı uyruklu hastalar türkiyeye gelmektedir.

yalan haber değil, gerçek.

devamını gör...
kıyamadığım başlık...

orda yok bizde var dünya görüşünün bakış açısı... bir zamanlar da şöyle derlerdi: abd yüzde 1 büyümüş, biz ise yüzde 3... tamam da aga abd nin yüzde biri türkiyenin yüzölçümünün 4 katı demezler mi aga... kısaca dünyadaki tüm ülkeler batık...
devamını gör...
http://www.saglik.gov.tr/

bu yıl itibariyle devlet hastanelerimiz dünyanın en üst seviyesine oynuyor.

inanmayanlar kılıçdaroğlu zamanında sabah dörtte muayene kuyruğuna giren babalarına sorsun.
devamını gör...
"abartmasak daha şık olurdu" dediğim bir iddaa...

"dünyanın en iyi sağlık hizmeti" derseniz, iskandinav ülkelerine kimse yaklaşamaz. türkiye'nin önünde yer alacak (evet, prim ücretine göre bile) pek çok ülke var, ama bu ülkelerin pek çoğu (iddia sahibi burada kısmen haklı) nufus olarak türkiye ile kıyaslanmayacak kadar küçük ülkeler.

yine de kara avrupası'nda sağlık sistemi bizden daha iyi (evet, yine prim ücretine göre). yalnız hak vermek de gerek; pek çok kriterde mozambik ile yarışırken "genel sağlık politikaları" konusunda "kara avrupası" gibi bu alanda zirve ülkelerle yarışmak büyük iş.

sanırım türkiye'nin dünya standartlarının üstünde olan tek sistemi sağlık sistemi; recep akdağ'ın bakanlığı döneminde gerçekleşen olağanüstü gelişmeyi takdir etmemek elde değil(bence kendisi cumhuriyet tarihini en başarılı bakanıdır). müezzinoğlu sistemi biraz partonların lehine çalıştırdı, ama hala güzel işliyor. birkaç sene önce, devlet hastanelerinden alınan hizmet memnuniyetinde özel hastaneleri geçen yegane ülke idik (belki de hala öyledir, bilemiyorum). bu hizmetin bütçeye getirisi büyük bir yük, ama hiçbirşey insan hayatından önemli değil.

sonuç olarak abartısı bol, ama hoş karşılanabilir bir iddia. gerçekten "genel sağlık hizmetleri politikası" konusunda oldukça iyi bir yerdeyiz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar