dünyanın en objektif insanı

objektif bile subjektiftir. ispatı şudur :
her bir yüzeyi farklı renkte olan bir küpün en çok kaç yüzünün rengini bir defada çekebilirsin. ?
en fazla üç yüzeyini çekebilirsin. diğer üç yüzünün rengini çekebilmek için konumunu değiştirmek zorundasın.
objektif davranmak aslında yorum yapmaksızın olayın fotoğrafını çekmek, yorum yapmaya da olayın resmini çizmek diye adlandırmanın yerine kullanmak istenmektedir. biz de diyoruz ki evet, olayın fotoğrafını çekerken bile istemesen de bir yorum katmış oluyorsun, deklanşöre bastığın yerden dolayı. küpün sadece 3 yüzeyini görebildiğinden dolayı, ama başka bir yere geçerek görmediğin yüzleri de çekebilirsin. onun için objektif kelimesi tek başına yetmiyor.
insan olaylara bakarken, ait olduğun medeniyet, sahip olduğun bilgi birikimi ve kültür, yetiştiğin coğrafya, psikolojik durumun, siyasi duruşun, inanç ve değerlerin hepsi birer etkendir ve bu olayı anlatırken, fotoğraf sunamazsın ancak resim çizersin.
bakış açın genişse, çapraz okuma ve empati ile gerçeğe biraz daha yaklaşabilirsin.
devamını gör...
dünyanın en objektif insanı eylül ayında girdiği 388 tanım ile geçtiğimiz ayın en çok tanım giren 16. yazarı olmuştur. sözlüğe ayırdığı vakti ve sarf ettiği emekleri için teşekkür ederiz.
devamını gör...
objektif falan hikaye, bu arkadaş bildiğin minik bir gezegen. yalnız, küçük hikayeler ve hayal gücü konusunda çok başarılı. bu yeteneğini değerlendirmesini tavsiye ederim. güzel mercekli kardeşim, tanımların uzun ömürlü olsun.
devamını gör...
#6430932

sayfamı bir tanıma bağlı olarak yeşillendirmiş yazar.

dünya sözlük meydanında gezerken tünemiş bir kuş gördüm. ukdelere ayağı bağlı bir kuş muamelesi yaparım. doğal olarak bağını güzelce çözdüm ve saldım.

(bkz: kalpten kalbe bir yol vardır adı da ukdedir)

meydandaki kimse bir kuşun uçmasına doğal olarak aldırış etmedi. aldırış etmeleri gerekmesi uçan kuşun bir şey yapması gerekirdi. muhtemelen o kuş bu insana hatta onu o yapan şeye yani objektifine bir şey yaptı.

inşallah sadece konmuştur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar