dünyevi mecmua 8. sayı

#edebiyat  #din  #teknoloji  #sinema/tv  #müzik  #bilim  #sanat  #oyun  #moda  #magazin  #tıp/sağlık  #eğitim  #felsefe  #sosyal  #tarih 

sayın sözlük sakinleri acaba çıkmasını heyecanla bekleyen bir ben miyim? nerde yeni sayımız!!! yetkililere sesleniyorum insanlara gaz verip çıktı çıkacak kardeşim yapıyorsunuz ve gördüğüm kadarıyla şu an hareket falan yok. ne yani maksat yerli araba geyiği haline gelmek mi? sayın monsieur noir sıhhatler olsun efendim???

taze fırından yeni çıkmış şekilde merakla beklenendir. benden duymadınız fahrettin fahrenheit atlarla ilgili yazılar kaleme alacakmış. at derken binek hayvanı değil elbette. sonuçta binek hayvanı uzmanımız dei intellectualis bunu bilmeyen yok.

7 serisi çıktı meydaneeee
8. hepsinden merdaneeeeee
devamını gör...
Allah'ın izniyle 2 hafta içerisinde aramızda olacak dergidir. bir sonraki sayıya yazmayı düşünenler şimdiden kalemtıraşlarıyla kalemlerinin ucuyla kalemlerini açsınlar.*
devamını gör...
dünveyi mecmua diye bir çalışmadan şimdi haberdar oldum.

okumayacaklar okumasın, neden bunu belirtmek ihtiyacı hissediyor? kolektif bir yayın ortaya koymak, üstelik bunu istikrarlı şekilde sürdürmek dahi yeterince zor bir iş değil mi? neden insanların hevesini kırmak hevesindesiniz? hasta mısınız?
devamını gör...
emek sarfedilen bir mecmua. yazı gönderen insanların, ciddi çaba sarfettiğini biliyorum adam gibi birşeyler ortaya çıksın diye. okumak ya da okumamak kişiyi bağlar, paşa gönlü bilir insanların. bir kalemde silmek hoş değil.
devamını gör...
elhamdülillah tamamlanan sayıdır.

dergideki çizimleri için cartoonpiyer'e, kapak için we born we play we die'a ve son olarak tashih için rebelin korubenisi'ne teşekkür ederim. emeği geçen, yazı gönderen, okuyan ve okumayacak olan herkese teşekkürler. kısmet olursa bir sonraki sayıda görüşmek üzere. slogan için de pia'ya ayrıca teşekkürler.
not:sözlükteki mahlaslarla dergideki benzer veya aynı mahlasların hiçbir alakası yoktur.


link: https://drive.google.com/fi...

önceki sayıları incelemek isteyenlere;
1.sayı
2.sayı
3.sayı
4.sayı
5.sayı
6.sayı
7.sayı
devamını gör...
(bkz: #6132161)

Allahım çok mutlu oldum. sloganım seçilmiş. benim içün ayrı önemi olan güzel dünyalıların güzel eseri. ellerinize sağlık...*

edit: frantz, siyah beyaz bir hayat- pia & adam eving yazısındaki pia ben değilim. nick benzerliği. bana da sürpriz oldu.
devamını gör...
ilk okuyanlardan biri olma mutluluğuna eriştiğim güzel sayı. yok ama bana da hangi yazarın hangi yazıyı yazdığı söylenmedi.* Bu galiba coca colanın formülünden sonra dünyanın en büyük sırlarından biri... Yazıları, çizimleri, tasarımı harika bir sayı daha. Emeği geçenlere teşekkürler. Dünya'yı okumayı sevenlerin göz atmasını öneririm.*
devamını gör...
okuyağım mecmuadır. daha öncekinin de tüm yazılarını okudum o kadar.

not: okumak ya da okumamak benim kararım kimseye de hesap verecek değilim. ben okumam gerekenleri okuyorum zaten. (hepsini yani) çok sevdiğim bir yazar rica etseydi 2-3 defa okurdum ama yeniyim kimse rica etmedi. okudum o kadar yine rica ederse yine hepsini okurum. (yani yeniyim ama rica ederlerse) düzgün insanlarla iş yapılsın destekleyelim. hep destek tam destek.


ağır üsluptan dolayı affınıza sığınırım. lakin beğenilme ve destekleme hissimi en iyi bu şekilde aktarabileceğimi düşündüm. inşallah bir dahaki sayıda yine aynı kişiler yazar. ve inşaallah gereksiz ve kimsenin merak etmediği yorumlar olmaz.
devamını gör...
kim bu nickimin hayranı dediğim sayı. o pia ben değilim, burdan duyurmak isterim. *

edit: frantz siyah beyaz bir hayat- pia @adam eving yazısındaki pia ben değilim. nick benzerliği. bana da sürpriz oldu.
devamını gör...
ilk kez bu 8. sayısıyla tanıştığım dergi. kesinlikle hoş, desteklenmesi gereken bir çalışma, tebrik de ediyorum ancak;
- font seçimi ciddiyetsiz, kötü, başarısız. başlık fontu ve yerleşimleri de keza.
- bu ne biçim bir sayfa tasarımıdır? neden böyle bir tercih yapılmış, yapan veya yaptıranlar açıklayabilir mi? mesela koyu mor/erguvan gibi çok riskli arkaplan sayfa tamamı kaplamalara siyah yazılar falan?
- sızıntı dergisi gibi desenli kirli sarı sayfalar falan?
- açıklamasız, garip fotoğraflar arada. yine mi sanatsalız? sorarlarsa hani...
- içeriği henüz hiç okumadım ama piacığımın büyük/küçük harf olmayan yazısıyla vermek istediği mesajı alabileniniz var mı?
- aman tanrıçam! pia yalnız değilmiş! nice yazılar öyle...
- 2 ayda bu kadar yazarlı bir sitede sadece 25 sayfa çıkarabilmek de kolektif başarı değil, kolektiflikten çakozlama örneğidir ve ayrıca birilerinin bir şeyleri çok iyi yaptığını sanıp güya çok seçici olması ama aslında bireyciliğiyle de yorumlanabilir.

diyeceklerim şimdilik bu kadar.

ensenizdeyim... tısss!..
devamını gör...
önceki sayıya nazaran değişim "ben buradayım!" diyor. emek kokuyor emek...
fonları çok beğendim renkleri harika olmuş, mösyö tecrübe kazanmış belli. hazırlayan ekibe teşekkürler sunarız, yazılar da cok iyi, kedili kapak zaten mükemmel. ben susuyorum.
devamını gör...
bir tadımlık babında. okuduğum metnin en güzel kısmı. yemliyha yazmış.

"ben buraya hiçbir insanın kalbinde yaşayamadığım için düşmedim mi? patikalarında sürüye sürüye saçlarımı, ben sana sığınmadım mı ey orman? emekleye emekleye varmadım mı sana? sana varmayı varmaların en güzeli bilmedim mi? sen bana dallardan gövdenle sarılmadın mı? cevap vermiyor. yalnızca gitmemi istiyor. peki nereye? şehir olmaz. gerçek yüzü rögar kapaklarının altında onun."
devamını gör...
ne olduğuna dair iki gram fikrim dahi yok ama merak etitm indirdim. maç yorumlarından sonra bir göz atacağım.
biz konu hakkında fikirsiz olalım, adamlar 8. diyor, maşallah.
devamını gör...
bu sefer yazılan yazıların kime ait olduğunu gerçekten merak ettiğim dergidir.

keşke birileri bana da söylese de o müthiş benzetmeleri kimin yaptığını bilme şerefine erişebilsem.
kelimelerin üzerine fazla ve güzel düşünülmüş bazı yazılarda çok hoş.

ek: ya ne olur ilk yazının sahibini çok merak ediyorum bir mesaj atsın Allah rızası için. *
devamını gör...
bi' dünya dertten oh be dünya varmış temasına geçişinde gözlerinin ülküsü ile bahara kanat çırpmış dergi.

gözlerinin ülküsü:

telefondan okurken arka fonun harflerin netliğini alarak mecmua tadı verme babında tasarımı ve oldukça uzun metin ve cümleleri ile zihnimi ve kalbimi yoran bir gülnihal hanım yazısı. tasarım dedim de en güzel resimler bu şiirsel metin içine serpiştirilmiş resimler. üzerinde oldukça düşünülmüş izlenimi veren çok hoş benzetmeler ve konu bütünlüğü var. etkileyici vurgular var. yine okumalı hissiyle doldum.

taç çizgilerinin dışında hiçbir şey yoktur:

çocukluğumun tutkusu futbol ve futbolcu olma hayalime gitmişliğim ve bir amatör maç da olsa o sahada bir defa yer alamamışlığımın hüznüne dokunan malamedre yazısı. "taç çizgilerinin dışında hiçbir şey yoktur hissiyatı ile yaşanan anlar nüfuz sahiplerinin torpilli oğullarının tribünlere oynama tutkusundan kat be kat güçlü dersleri verir sahada" mesajını yüklüyorum metne. ben öyle yükledim valla.
devamını gör...
kaliteli bir ekip,kaliteli bir çalışma.

evvela dergide yazan bütün arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum.

derginin kapağıyla ve mottosuyla başlamak gerek. çok güzel bir çizim ve tasarımla karşılamıştır bizi dergi.oh be dünya varmış diyebilmek cesaret işidir. lakin mevzu dünya olunca mevzu ister istemez kendini kabul ettiriyor.

editör manifesto edasındaki yazısıyla bilincimizi sersemletti. güzel de etti.

ormanın kalbinden şehrin rögar kapaklarına dolan bir haykırışı duyduk kulaklarımızda. tanıdık bir ses geldi. yeraltının kapısıdır rögar kapakları. şehir istemediği her şeyi yer altına iter. lakin yazıda itişten çok,kabulleniş ve gidiş kendini gösterdi. kaçışın kralıdır bu yazı! anlaşılamanın verdiği huzursuzluk kabullenişe dönmüş.

anlamıyorlar.
anlamalarını istemiyorum.
geç kaldılar. geçti.


diyerek de bitişini ve özetini sunmuştur yazının yazar.
yemliyha'ya saygılarımı sunuyorum.

aşkın limiti olur mu diye içimden geçirmiştim başlığı ilk okuduğumda. çünkü aşkın bir sınırı yoktur dedim içimden. lakin paskal gönülzade olayı matematiğe vurarak tehlikeli sularda yüzdüğünü gösterdi.

söz konusu değil aşkın hesaplanabilirliği diyerek tanımlayamadığı o güzelliğe methiyeler dizerken sayıların da sözler kadar kifayetsiz olduğunu gösterdi bize.

haneke sinemasına giriş , vechi arazbar çok iyi bir eleştiri yazısı kaleme almış. haneke ve filmleri hakkında birkaç yerde okuduğum yazıların dışında herhangi bir malumatım yoktu. bu yazıyla beraber ben de haneke sinemasına giriş yapacağım. izleyeceğim filmler arasına (bkz: beyaz bant) filmini ekledim.

(bkz: gözlerinin ülküsü) yazısı tam bir profesyonelin elinden çıktığını cümlelerinin yapısı ve ahengiyle belli ediyor. uzun cümleler kurarak derdini anlatmak öyle her yazarın harcı değildir. ve cümleler arasında geçişlerin sağlam düğümlerle atıldığı göz önünde.

biliyorum yine koşacağız.
biliyorum yine şiirler karışacak havanın böğürtlenli kokusuna.
cümleleri bizi mest etmiştir.

diğer yazıları da okuyunca yorumlarımızı yapacağız haddimiz olmayarak.

tekrardan emeği geçen bütün arkadaşlara saygılarımı sunuyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar