dürbün

en iyi dürbün teknolojisi herzaman silahlı kuvvetler tarafından geliştirilmiş ve kullanılmıştır. soğuk savaşın sona ermesiyle en iyi dürbün teknolojilerinin bir çoğu sürekli düşen fiyatlarla piyasalarda bulunabilir olmuşlardır. yüksek güçlendiricili silah dürbünleri ve mikro dürbünler, zamanında silahlı kuvvetlerin ve haberalma örgütlerinin temelini oluşturmuşken, günümüz itibariyle herkes tarafından satın alınabilir hale gelmiştir. daha iyi dürbünler daha düşük fiyatlarla piyasaya düştükçe, profesyonel doğa sporları ivmesinin arkasındaki optik teknolojiyi anlamanız ve düşük teknolojili optik cihazların farkını ayırt edebilmeniz önemlilik kazanmaktadır. yani artık her türlü gelişmiş teknolojiye ait dürbünlerin alınabilir olduğu piyasalarda iyi ve kötüyü ayırt edebilme durumu kaçınılmaz olmuştur.
bu kısa bir giriş ve açıklamalar sonrasında, dilerseniz dürbün teknolojisinde geçen deyimleri ve tanımları şöyle bir irdeleyelim:

tekli/ikili dürbünler

tekli dürbün tek gözle bakılabilen, ikili dürbün ise iki gözle bakılabilen dürbünlerdir. artık günümüzde, mikro, avuç içi büyüklüğünde tekli dürbünler ve yine, mikro ikili, pantolan cebine dahi sığabilen dürbünler mevcuttur. bunlar kullanıcıya küçük, pratik ve rahat taşınabilir olmaları sebebiyle büyük kullanım kolaylıkları sağlarlar. dürbünler basit bir şekilde kodlanırlar. kodları genelde ortada "x" işareti ile ayrılan iki rakamdan oluşur. örneğin 10x50 rakamlarının bulunduğu bir dürbünde, ilk numara dürbünün büyütme gücünü gösterir. yani dürbünle baktığınızda, çıplak gözle bakıldığına oranla, hedef numara kadar yakın görünür. ikinci numara ise objektif (ön) lensin çapını gösterir. numara büyüdükçe dürbün daha fazla ışık toplar ve görüntü o kadar net olur. iyi dürbünler her zaman büyütme gücünün, objektif lensinin çapı, görüntü kalitesi, boyutları, ağırlığı, ömrü ve kalitesinin kombinasyonudur. dürbünün kalitesi ilk bakışta anlaşılmaz. bunun için yapılış teknolojisi. dayanıklılığı, aşırı sıcak ve soğuğa karşı verimi gibi özelliklerinde irdelenmesi gerekir. avcılık açısından en randımanlı dürbünler marka ve kalitesi iyi olmaları şartıyla 7x50, 8x56, 9x63 gücündeki dürbünlerdir. ancak 7x50.nin haricindeki diğer güçleri bulmak hayli zordur. sadece özel firmalar bu güçteki dürbünleri yapmaktadırlar. silahlı kuvvetlerde kullanılan el dürbünleri genelde 7x50mm dürbünlerdir.

merkezi odaklama parçası
ikili bir dürbünde merkezi odaklama ayar aparatı, iki gözü birden aynı anda odaklamaya yarar. aynı anda iki göz için net olmayan görüntüyü, sağ tarafta bulunan dioptrik düzeltme ayarı ile düzeltebilirsiniz.

kaplama malzemesi

kaplama, parlamayı azaltmak ve ışık taşınmasını arttırmak amacıyla cilalanmış lenslerin ve optik araçların prizmaları üzerinde çok ince nesnelerin buharlaştırılması yoluyla yapılmıştır. optik cihazların ciddi sayılacak düzeylerde (%40 lara varan) ışık kayıpları vardır. bu kayıpların önüne geçmek ve görüntüyü daha da netleştirmek için kaplama yoluna gidilir ve optik cihazın ışığı kıran her lensi ayrı ayrı buharlama yöntemiyle çok ince bir şekilde kaplanır.

dioptrik düzenleme

insan gözünün değişkenliğinin, dürbünün sağ tarafındaki objektif lensi tarafından "+0-" aralığı arasında ayarlanmasıdır.

çıkış deliği

çıkış deliği, 25 cm.den görülebilen ve gözmerceğinin içinde yer alan yuvarlak alandır. bu alan, objektif lensin çapının büyütme katsayısına bölümü olan matamatiksel bir değerdir. çıkış deliği büyüdükçe düşük ışık durumlarında görüntü daha parlak olacaktır. yani exit pupil`in geniş ve yuvarlak olduğu dürbünler herzaman düşük ışık zamanlarında daha iyi netice verirler. göz merceğinin exit pupil`e uygunluk sağlaması insanın yaşınına bağlıdır. bu uyum, genç insanlarda daha çabuk, yaşlı insanlarda ise daha geç olur.

uzatılabilen (geçmeli) teleskop

çok fazla büyütme güçleri sebebiyle bu tip teleskoplar çok uzakları ya da küçük nesneleri seyretmek için kullanılırlar. titremeyi engellemek için tripod (üçayak) kullanılması gerekmektedir. uzun mesafeli ve uzun süreli gözlemler için oldukça uygundur.

görüş alanı

görüş alanı, 1000 yard uzaklıktan bakıldığında cihazın gördüğü alanın "feet" cinsinden ölçüsüdür. açı genişledikçe, görülen alan da genişler. hızlı hareket eden olayları görmek veya vahşi doğayı gözlemlemek için geniş açılar kullanışlıdır.

odaklama

değişik uzaklıklardaki nesnelerin ya da nesnenin daha net görünmesi için dürbün üzerinde yapılan ayarlamadır. bu ayar bazı dürbünlerde otomatik olarak yapılır.

bağımsız optik ayarı

bu tip dürbünler kullanıcısın her iki tarafı, her iki göz için ayrı ayrı ayarlamasına olanak tanır.

ters çevirme sistemi

astronomik teleskoplardan bakarsanın her şeyi ters görmekle kalmaz tüm gördükleriniz gözünüze tepetaklak gelir. işte ikili dürbünlerde baktıklarınızı çıplak gözle gördüğünüz gibi görebilmeniz için bu sistem geliştirilmiştir.

objektif

cihazın baş tarafında bulunan ve iki ya da daha fazla sayıda ve farklı camlardan oluşan büyük lenslerdir.

prizma sistemi

ikili dürbünlerde iki türlü prizma sistemi kullanılır. bunlar; porro ve roof sistemlerdir. bir dürbünde hangi sistemin kullanıldığını anlamak hayli kolaydır. roof prizmalı ikili dürbünlerde lensler bir çizgi halinde sıralanmış ve daha küçüktürler. porro prizmalı cihazlarda ise göz mercekleri ön lenslerden bağımsızdırlar. genelde porro prizmalar daha derin bir görüntü sağlarlar.

çözümleme gücü

optik aletin gözlemlenen nesneyi nokta nokta birleştirerek net bir şekilde gösterebilme becerisidir.

ayna lensli ikili dürbünler

bir ayna tipi lens( muxutov tipi) teknolojisi, nesnenin direkt olarak görüntüsünü çıkarır. ışık cihazın içinde 3 kez dolaşır. böylelikle olası en iyi görüntü kalitesi ve uzun büyütme menzili korunurken cihazın daha küçük ve hafif olma imkanı da korunmuş olur. sabit yani geçmeli olmayan teleskoplar bu sistemdirhttp://http://http://www.ms...
alıntı
devamını gör...
gökyüzü meraklılarının elinde görmeye alışık olduğumuz dürbünler küçük birer optikten oluşur. dürbünle çıplak gözle göremediğimiz yıldızları ve gezegenleri ( uranüs ve neptün’ü birer yıldız gibi) görebiliriz.
dürbünler teleskoptan daha geniş bir alanı gösterir, fakat derinlik bakımından aynısını söyleyemeyiz.
gelelim bize uzakları gösteren dürbün kelimesinin etimolojisine. dürbün, farsça bir sözcük. aslı dã»r-bã®n olan sözcük, dilimize girerken ses uyumuna uyarak dürbün şeklini almış.
dã»r (ø¯ùˆø± ): uzak
bã®n (ø¨ù‰ù† ): gören, görücü
dã»r-bã®n (ø¯ùˆø±ø¨ù‰ù† ) : uzağı gören

kelimelerin soyağacı'ndan alıntı
devamını gör...
uzaktaki cisimleri görebilmemiz için tasarlanmış optik zımbırtı.
kullanım alanları: askeri sahalar, röntgencilik, at yarışları, vesaire.
devamını gör...
(bkz: büyüteç)
gözlem yapmak için kullanılan nesne. fakat hesap gerektiren bir alet. ben hesap filan anlamam diyorsanız, dürbün prizmalarını çevirip durun, ideal görüntüye gelince "he tamam çekiyor, daha çevirme in çatıdan" diyebilirsiniz. bulanık görüntü sonrasında cam gibi bir görüntüyle uzaktaki mesafedeki nesnelerin sanki elinizin altındaymış gibi görmeniz müthiş keyif. çocuklarla mutlak deneyiniz. biz benzin istasyonunu gözetlemekle başladık. sonraki ana hedef keçileri meraya salıp, çiftlikten takibe almak.

--- alıntı ---

Eğer nesnenin yüksekliği biliniyor ise, dürbün ile nesne arasındaki mesafenin hesaplanmasına olanak veren dürbün ve hesaplama yöntemi vardır. Örneğin bir Amerikan denizci dürbününde (7 x 50) 5 milyeme (bir daireyi 6400 parçaya bölen askeri açı birimi) eşdeğer açılar vardır. 1 milyem 1000 metre mesafede nesnenin en altı ile en üstü arasındaki 1 metrelik mesafeye eşittir.

Buradan yola çıkarak bir nesnenin yüksekliğini bildiğimiz takdirde mesafeyi ölçmenin formülü şu şekildedir:

\mathrm{M}= \frac{NY}{AM}X 1000

--- alıntı ---
devamını gör...
(alm. feldstecher, m; fr. jumelles, f; ing. binoculars) denz. uzakta olan maddeleri görmek veya ayrıntılarını anlamak için kullanılan yakınlaştırma aleti.
devamını gör...
neymiş, ne işe yarıyormuş diye bir bakayım dedim. artı verenleri görüyormuşuz. diğer yazarların girdiği tanımdaki dürbüne tıkladım, uyarı verdi. daha 95 tanım girmem gerekiyormuş. ne yani kaliteyi mi bozalım, tematik mi kasalım. *
devamını gör...
sürekli daha fazla tanım girmenizi istiyor. eskisi gibi "150 tanım gireyim de bir ay kullanayım" gibi bir durum yok. sözlük adına daha mantıklı olmuş tabi.
devamını gör...
gökyüzünü çıplak gözle yeterince gözlemledikten sonra kullanılabilecek en ideal gereçtir kendileri.
*10x50'lik bir dürbün ile tripoda gerek kalmadan jüpiter'in uyduları, satürn'ün halkası, andromeda galaksisi ve daha bir sürü gök cismi gözlemlenebiliyor. daha yüksek büyütme oranları yukarıda da bahsedilen titreme olayı yüzünden gözlem yapmayı zorlaştırıyor.
devamını gör...
dur farsçada uzak anlamına gelir. bin de görüş demek. durbin de uzağı gören. zamanla dürbün söyleyişini almıştır.
devamını gör...
çok şirin bir sözlük aplikasyonu. önceleri kendisinin çalışıyor olduğunu farketmediğim için tanımları pata küte artılıyordum meğer kabak gibi görünüyormuşum orada, insan bi utanıyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar