duş almak

hızlı/kısa banyo yapmak. aslında pek bir fark yok bizim açımızdan.

duş fransızca kökenli douche den geçmiş bize ve tamamı ise şu imiş: "prendre une douche". gerçi derviche moderne buradaysa bir arkeoloji yapsın bize köken itibariyle. "prendre une douche" nin çevirisi ise "duş almak".

peki fransızlar neden banyo yapmıyor da duş alıyor? duş yapmak diye çevirenler varsa da "prendre" almak anlamına geliyor. herhalde bu yüzden bunu "duş almak" diye çevirmişler.

halbuyse biz türkler banyo yaparız ama duş almayız! bu da bize sonradan geçenlerden biri olsa gerek. bizim geçmişimizde duş başlığı seti yoktur, en moderni leğendir. tepeden tırnağa banyo yaparız, öyle alel-ade kafamızdan aşağıya suyu tazyik ile fışkırtıp hemen çıkamayız duş mahallinden!
devamını gör...
havalı bir eylemdir bana göre. duşta istediğim herkes olabilirim çünkü. hem vücudumdan usulca akıp giden su damlacıklarını izlemek de keyif veriyor bana. kendini dışarıya karşı kapatmış olmak yine öyle.
devamını gör...
sinir sistemini rahatlattığı için uyumadan biraz önce ılık suyla duş olmak verimli bir uyku geçirmenizi sağlar. yüksek aktivite sonucu almamak ise devamında kas yorgunluğu, bitkinliğe/halsizlige/kırgınlığa sebebiyet verir. çünkü merkezi sinir sistemi sakinleşmemiştir.
devamını gör...
corona virüse karşı vücut direncini düşüreceği için yapılmaması gereken eylem. eskiden beri derler " hava soğuk, üşütür hasta olursun" onun için salgın geçinceye kadar pek yapmayı düşünmüyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar