ilginç bir versus olduğunu düşünüyorum.

uzun süredir kafamda bu şekilde bir düşünce var. başlıktan da anlaşılacağı üzere; "model yılı düşük lakin kaliteli olan araç mı yoksa model yılı yüksek kalitesiz bir araç mı mantıklı bir seçim olabilir şeklinde."

sonuçları ne olur acaba, "lan aynı paraya 2015 model fiat'a bineceğime, 2000 model bmw'ye binerim" deyip 15 yaşında bir bmw alınsa ? merak ediyorum. "merak ediyorum" diyorum ama, tabi bir fikrimde yok değil.

"her ne kadar bmw kadar kaliteli olmasa da; yüksek model yılına sahip düşük kalitede bir araç ağır bir kazaya karışmadığı sürece kolay kolay sanayi ya da servise gitmenize imkan tanımaz. bakım ve onarım harici gibi."

sonrasında ise "lakin, düşük model olmasına rağmen düzgün kullanılmış kaliteli bir araç bulabilirsem o da aynı şekilde, kolay kolay masraf açmaz, üstelikte diğerine göre daha sağlam ve konforlu olur" diyerek fikir değiştiriyorum.

sizce, mantıklı olan hangisi ey dünya sözlük ahalisi? 60 bin tl ye düzgün, temiz kullanılmış bir bmw'mi yoksa 80 bin tl ye yüksek model bir konserve kutusu mu? sanırım cevap sorumun içinde saklı! *

https://www.sahibinden.com/...


https://www.sahibinden.com/...
devamını gör...
bu kesinlikle hayata bakışınız, otomobil tutkunuz, aracı kullanma amaç ve işleviniz, yıllık yaptığınız km, aldığınız maaş ve araçlarla ilgilenme sevdanızla dogru orantılıdır.

5 yıldır bmw binen biri olarak net olarak söyleyebilirim ki eski bmw'ler (2000-2010) mimimumda 10 bin masraf ister 3 senelik vadede. bu aracın düzgünlugu ve bakımı ile değişkendir. bakımlı bir araç ise modeline göre daha çok para ister alirken. premium aracın masrafı da premium seviyede oluyor. örneğin standart bir aracın süspansiyon 750 iken bmw 1500 oluyor. yasa bağlı yıpranma ve sensör, ufak elektronik parçalar gibi değişimler istiyor. en basitinden jant lastik kısmında bile bugün standart bir aracın 16 inç jant ve lastik 3 bin iken bmw'de sadece lastik bu fiyatta.

her şeyi iyi düşünüp almak gerekiyor. yoksa abı bmw premium araç başlarım egea diyerek bmw ye binilmez.
devamını gör...
bizim eski patronun bir lafı vardı ; sıfır araba alır 5 yıl sen ona binersin , 5 yıldan sonra o sana binmeye başlar.

burda düşük - yüksek modeli ; eski ve yeni diye , kaliteli - kalitesiz aracı da ucuz ve pahalı araç diye alıyoruz.

ister kaliteli ister kalitesiz olsun eski araç pişmanlıktır , bir ayağınız sanayide olacağından , sanayi esnafıyla kanka olursunuz. onların da en sevdiği müşteri olursunuz , siz gelince çaylar, kahveler, yemekler gırla gider.

yeni ( sıfır olması gerekmez ) aracı bir alırsınız ustaya sadece senede bir yağ ve filtre değiştirmeye gidersiniz.

olur da bir kaza yaparsanız eski ve pahalı aracın parçaları ya bulunmaz ya da fiyatı evlat acısı gibi oturur içinize , yeni ve ucuz aracın ya garantisi vardır ya da parçası bol ve ucuz olur.
devamını gör...
kesinlikle düşük model kaliteyi tercih ederim.

örneğin; 30,000 liraya 98-99-2000 audi a3 alabilirsin aynı paraya 2010 civarı opel corsa'da alabilirsin. audi ilk bakımında en az 1000 tl tuzlu kaçar. yağını, suyunu eksik etmezsem aynı bakım corsa bakımının yapacağı kilometreden en az iki kat mukavemet sağlar belaya, arızaya. konfor seviyesi, performansı zaten tartışılmaz.

netice olarak amaç hava atmak değil performans olarak maksimum istifade etmek ise kaliteli olan tercih edilir.
devamını gör...
yıl 2012. sıfır renault megane'a bindim.

yıl 2014. 2000 model opel astra'ya bindim.

opel'deki konforu sıfır renault'da bulamadım.
devamını gör...
öncelikle arabadan anlamam onu net olarak ifade edeyim. benim için yaşı modeli veya yakıt tüketimi çok fark etmez.

benim için önemli olan beni hayatta tutması. hunharca kullandığın da bile lastik kopmuş takla atmış demesinler.

(bkz: ucuz etin yahnisi)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar