düşünce

dãœşžãœnce

ãœlfet belã¢lı şŸey, fakat uzlet sıkıntılı,
bilmem nasıl geçirmeliyim son beşŸ on yılı?
insanlar anlaşŸıldı. cihã¢nın da sırrı yok,
kalsaydı terkeşŸimde bugün tek bir altın ok
en tatlı bir hayã¢l için atmazdım ufkuma.

dalsın yakında gözlerim artık son uykuma!

"yalnız duyan yaşŸar" sözü, derler ki, doğŸrudur
"yalnız duyan çeker" derim, en doğŸru söz budur

gördüm ve anladım yaşŸamak mã¢cerã¢sını,
bã¢kiyse rã»h eğŸer dilemezdim bekasını.
hulyã¢sı kalmayınca hayã¢tın ne zevki var?

bitsin, hayırlısıyla, bu beyhã»de sonbahar!

ã–lmek değŸildir ömrümüzün en fecã® işŸi,
müşŸkül budur ki ölmeden evvel ölür kişŸi

yahya kemal beyatlı
devamını gör...
fikr'i imal durumu. şairin bekar kaldığı kadar varmış, hayatı bir anladım mı zaten hiç bir şeyin tadı tuzu kalmıyor ki.
devamını gör...
zihnin algılama, anlayış, depolama, hatırlama, analiz, esinlenme vs. yetileri vasıtasıyla dış dünyadan devşirdiği verileri yeniden üretme çabası. her yeni düşünce yeni bir eyleme kapı aralar. eylemle düşünce arasında aşılmaz duvarlar oldugunu düşünmek insana ilişkin olumlu inançtan da vazgeçmekle eş değerdir. teori ve praksis arasında ayrım oldugu gayet de klişe bir anlayışla dillendirilip durulur. eyleme dönüşmeye matuf olmayan herne idiyse düşünce değildir kanımca. çünkü düşünme faaliyetini â“cogito ergo sumâ”un açısından yorumlamaktan yanayım. düşünüyorum o halde varım. düşünmek soyut bir faaliyet alanıyken nasıl olur da var olmakla denk bir seviyede kavranır? hangi kontekste uyarlayabiliriz bu anlayışı? düşünen özne, düşünmenin hem öznesi ve kendine döndüğü zaman da düşünmenin nesnesi, düşünme yoluyla dış dünyada bir takım etkilerin faili oluyor. cogito budur işte. descartesâ’i modernizmin ve aydınlanmanın en önde gelen adamlarından biri haline getiren de cogitoâ’nun bu niteliğinden başkası değildir. düşünce özgürlüğüâ’nü kısıtlayanlara bu açıdan bakılınca onların düşünceye neden pranga vurduklarını anlamak zor değil. düşüncenin düşten öte bir anlama içkin olduğunun farkındadırlar onlar. düşünce özgürlüğünden yana olanlar da ezilenlerden başkaları değildir. mevcut egemenlerin kudreti altında inim inim inleyen ve bu elim halden düşüncelerin rehberliğinde çıkış arayanların işidir düşünme ve düşüncenin önündeki engellerin kaldırılması. ki düşünceler, sözcüklere diz çöktürülerek onlara hükmedilerek yaygınlaşırsa işte o zaman düşüncenin eyleme dönüşebilme potansiyelinin daha fazla arttığını tahmin etmek zor olmasa gerektir. düşünceyi nemli ve pis hücrelerin arkasına hapsetmek niyetinde olan status quoâ’dan nemalananlar bundan gayet de haberdarlar. dünyadaki bütün büyük devrimler sözcüklerle gerçekleştirilmiştir. sözcükler olmadan, sloganlar olmadan insanı etkisi altına alan tek bir devrimden bahsetmek mümkün değil. yer altına inip de sözcüklerin ve onların en derindeki anlamlarının altını oyan madencilerden korkun. yer yüzüne çıktıklarında yer üstündekileri egemenlikleri altına alarak onlardan intikam alırlar yer altına inenler!
devamını gör...
günümüz insanlarının fazla fazla yoksun oldukları veli nimet.
çok fazla kitap okuyamıyorum, çok fazla yemek yiyemiyorum, yeteri kadar işte verimli olamıyorum. ah bu düşünce belası!
devamını gör...
zihnin; bir objeye, görüşe, inanca ve olaya yönelik deruni bir meşguliyetidir. aslında bir problem çözme durumudur. aktif veya pasif halde gerçekleşir. düşünme maksadı taşımadan kişi ister istemez bu eylemi gerçekleştirir. düşünce, sadece zihinde kalmayıp ifadeler, hükümler halinde kelimelere dökülüp dışarıya da yansır. bu nedenle dil, düşüncenin yansıması olduğundan önem kazanır. dilini iyi kullanamayan, kıvrak bir düşünceye de sahip değildir. bu nedenle kavramları bilmek, dile yeterince önem göstermek, öncesinde ise sağlıklı düşünmeye yönelmek gerekmektedir.
devamını gör...
düşünce en şiddetli patlayıcıdır...
dikkatli olmak gerek...

düşünce en hayattar bir şifadır…
iyi kullanmak gerek.
devamını gör...
bana bazen "keşke delinin teki olsaydım" dedirten olgu.
devamını gör...
ruh tarafından değil beden tarafındandır. åžu anki başarılı zihin ve niyet okuma deneyleri de bunu göstermektedir.
devamını gör...
istesen de
yok desen de
kan misali dolar yüreğine
iliklerine damarlarına
sen gibi sen onu bilmesen de

istesen de
yok desen de
düş misali bir an gözlerinde
ıslanır bir şey
yutkunursun
sarılır boynuna hissetmesen de

git demek bu kadar mı kolay
gel demek bu kadar mı kolay

gün gelir istekler ihtiraslar insanı boğar

istesen de
yok desen de
her suçun hesabı var yüreğinde
iliklerinde damarlarında
sen gibi
sen onu bilmesen de

sevmenin de
sevilmenin de
bir bedeli var aşar tenimizi
duygularına dur desen de
susturmak ne mümkün düşüncemizi

istesen de
yok desen de
mutsuzluğu böyle aşamazsın
besliyor sevgi varlığımızı
sevgiyi hafife alamazsın

tanım: sezen aksu şarkısı.

devamını gör...
düşlemek düşmek kelimeleri ile aynı köktendir. dikkat edilirse düşünen düşer. biz değil miyiz düşünen adam heykelini herkes üniversite kapısına kor iken, akıl hastanesine yerleştiren. belki bilinçli belki bilinçsiz ama tam da kelimeye uygun. türkçe'de düşmeyi, düşkünlüğü göze almaktır düşünce.
devamını gör...


--- alıntı ---

kardeşim sen düşünceden ibaretsin geriye kalan et ve kemiksin, gül düşünür gülistan olursun, diken düşünür dikenlik olursun

--- alıntı ---

(bkz: mevlana) c.r.

devamını gör...
bir düşünür düşünürken düşündüğünden daha tehlikeli bir şeyi düşünemez. çünkü düşünmenin hareketi kendisinin dışındaki bütün gürültüleri bastırır. düşünme düşünen insan için yeterince gürültülü bir hareketin adıdır. düşünür düşünceleri sonucu içeriye ışığın giremediği duvarlar örer. düşünce bu noktada kendini has muhafaza sistemine sahip olur. taki başka bir düşüncenin bu duvar da açacağı deliğe kadar. o nokta da oluşturulan tüm yapı bir anda çökmeye muhtedirdir. altında ise koca bir enkaz bırakır.
devamını gör...
güzel bir düşünce örneği:
---alıntı---
ekonomik çıkarların çatışması, savaşları, ayrışma gücü hayatın vazgeçilmez gerçeği olacak.. ama özde insanın tahayyül gücü, bilimsel arayışları, üretim tarzı geleceğe sürekli yön verecek..

bu mihvalde istesekte, beğenmesekte, karşı çıksakta insan yaşamı bu! güçler dengesinde toplu kardeşlik ütopyası, insanlığın varacağı çok çok üst boyutlarda özdeki varlığının aksettirdiği beceriye bağlı gelişebilecek ancak bence..

merhamet anlayışında kusurluluğa çözümler geliştirmekte insan zaafları, beceri paylaşımının hakkaniyet ölçülerini vicdanlarında aramayı, toplumsal düzenlemelerle sistematize etmeyi gerilerde bırakmadan yapamayacak..

ne dinler ne siyaset ne adalet uygulamaları, mücadelelerle büyük bedeller ödense de ortadan kaldıramayacak bu gerçeği..
---alıntı---
devamını gör...
bir düşünür düşünürken düşündüğünden daha tehlikeli bir şeyi düşünemez. çünkü düşünmenin hareketi kendisinin dışındaki bütün gürültüleri bastırır. düşünme düşünen insan için yeterince gürültülü bir hareketin adıdır. düşünür düşünceleri sonucu içeriye ışığın giremediği duvarlar örer. düşünce bu noktada kendini has muhafaza sistemine sahip olur. taki başka bir düşüncenin bu duvar da açacağı deliğe kadar. o nokta da oluşturulan tüm yapı bir anda çökmeye muhtedirdir. altında ise koca bir enkaz bırakır.
devamını gör...


--- alıntı ---

"dünya ile benim ne alakam var. ben dünyada bir ağaç altında gölgelenip de bırakıp giden bir yolcu gibiyim"

--- alıntı ---

devamını gör...
beyin kendi kendine düşünürken fikir üretemez. yani yaşanmış olayları sürekli zihinde tekrarlayan beyin bu zihinsel yoğurum sürecinde bizi devre dışı bırakır. bu duruma yine de düşünce adı veririz ama değildir. gerçek düşünce insanın manuel olarak beyni kontrol etmesidir.
devamını gör...
kişinin bir konu üzerindeki yargısı, bir nesnenin fikirlerle oluşturulmuş soyut tasa­rımı.
devamını gör...
git, ey düşünce, uçmaya yetecek kadar açık bir sözcük
kanatların ise, seni havalandırıp götürebiliyorsa eğer,
hafif madenlerin sallandıkları,
yeni bir aklın müjdesiyle
havanın keskinleştiği,
kendine özgü silahların
konuştuğu yere.
orada savun bizi!

bir ağacı sürükledikten sonra batıyor dalga.
ateş, önce kendine çekmişken, bırakıyor seni.
inanç, yalnızca bir dağı yerinden oynatabildi.

ne varsa bırakıp git, ey düşünce!

acılarımızdan başka bir şey olmasın hamurunda.
bütünüyle tercüman ol bize!

ingeborg bachmann
devamını gör...
günde aklımızdan 60 bin ile 80 bin arası düşünce geçiyormuş. bu düşünceler ne hakkındaysa, hayatımız da ona göre şekilleniyormuş.neyi çok düşünürsen hayatında onu çogaltırmışsın.

himm düşünce yön verebileceğin birşey mi yaa. hani bir tabir vardır ya kırmızı fili düşünme denir. bak bakalım düşünme diyince yapabiliyon mu. bir de söyle denir insan beyni -me -ma olumsuzluk eklerini anlamaz. onun için tanımsızdır bu ek. yapma dersen yapar düşünme dersen düşünür.

e o zaman ne mi yapcez. o düşüncenn yerine başka bir düşünce koyarak düşünmek istemediğimiz düşünceden uzaklasacaz heralde. * ) bir de alışkanlıklarımızı yaptığımız şeyleri gözden geçirmek gerek uzaklaşmak istediğin düşüncenın akabinde davranıslar sergiliyor ve eski alışkanlıklarını yerine getirmeye devam ediyorsan yeni düşünce yer edemez zihninde. beraber çalısırlar onlar etkilerler birbirlerini.

yinede düşünce çok ilginç bişi ya düşünmenin durduğu bir an var mıdır acaba? bazen varsa o boşluğu öyle bir boşluğu merak etmiyor ihtiyaç duymuyor değilim. *
devamını gör...
wittgenstein şöyle söyler:

"düşüncenin karşılaştığı zorluk, bir odadan çıkmaya çalışan adama benzer. önce pencereden çıkmaya yeltenir, ama pencere onun için çok yüksektir. sonra bacadan çıkmayı dener, o da çok dardır onun için. şayet o basitçe arkasına dönse, kapının tüm bu işler boyunca açık olduğunu görecekti."
devamını gör...
çok güzel bir yahya kemal şiiri.


ülfet belâlı şey, fakat uzlet sıkıntılı,
bilmem nasıl geçirmeliyim son beş on yılı?

insanlar anlaşıldı. cihânın da sırrı yok,
kalsaydı terkeşimde bugün tek bir altın ok

en tatlı bir hayâl için atmazdım ufkuma.
dalsın yakında gözlerim artık son uykuma!

"yalnız duyan yaşar" sözü, derler ki, doğrudur
"yalnız duyan çeker" derim, en doğru söz budur.

gördüm ve anladım yaşamak mâcerâsını,
bâkiyse rûh eğer dilemezdim bekasını.

hulyâsı kalmayınca hayâtın ne zevki var?
bitsin, hayırlısıyla, bu beyhûde sonbahar!

ölmek değildir ömrümüzün en fecî işi,
müşkül budur ki ölmeden evvel ölür kişi.
devamını gör...
düşünce insanın içine düşünce yolun yarısı tamam. bu lokomotifin itici gücü kararlardır. düşününce ve bir kere karar vermeye dur daha milyonlarcası seni bekliyor olacaktır. düşünce yolundaki bineğin, taşıyıcı gücün inançların olmalı. inancına evrensellik katmayı başaramayanlar hakikatten uzak yalanlara tutsak düşüncelerin esiri olurlar.
devamını gör...
idealizm ve materyalizmin çarpıştığı ilk en önemli kavram.


idealizme göre düşüncenin ortalama tanımı: uzay ve zamanın ötesinde, öznenin dışında, kendiliğinden var olan, duyularla değil, yalnızca ruhen algılanabilen asıl gerçeklik, mütalaa, fikir, mülahaza, ide, idea.
materyalizme göre düşüncenin ortalama tanımı: dış dünyanın insan zihnine yansıması.
devamını gör...
düşünceye câzip ve parlak bir biçim vermek küçültür düşünceyi. büyük yazar içinden gelen sesi olduğu gibi haykırandır. kelimeleri kullanırken avamın hoşuna gidip gitmeyeceğini düşünmez.
cemil meriç
devamını gör...
bilgi fenomenlerinin zihinsel manipülasyonlarına verilen addır.
devamını gör...
düşünmek fiili, fikir. [is.]

bir konuda verilen hüküm, varılan karar, mütalâa, mülâhaza.

bir kişiye, topluluğa has görüş, fikir.

tasarı, niyet:
bina konusunda bazı düşüncelere sahibim.

tasa, endişe, sıkıntı:
beni bir düşüncedir aldı.

tereddüt, endişe.
beş on dakika süren bir düşünceden sonra-âkif
*
devamını gör...
"çünkü enginlerin kuşudur düşünce, kelimelerin kafesinde kanatlarını açsa da uçamaz."*

haddim değil ama katılmıyorum buna. asıl kanatlarıdır düşüncenin kelimeler. seyri de, derinliği de onunla tecessüm eder.
devamını gör...
düşüncenin en temiz tanımını ragıb el-isfahani yapar. şöyleki; "aklı, kabiliyeti ve kapasitesi nispetinde çalıştırmaya düşünce/tefekkür denir." demektedir. elbette aklında ham maddeye ihtiyacı vardır. bilgi olmayan akılda kayış boşa sarar. serseri fikirlerin, tahammül edilemez bir anlayışsızlığın ete kemiğe bürünmüş haliyle muhatap olursunuz!
devamını gör...
dilimizdeki dönüşüm öyküsü dikkate değer.

eski metinlerde genellikle "melankoli, iç sıkıntısı" anlamındayken 1920'lerden itibaren "fikir" anlamı ağır basmıştır.*
devamını gör...
insan kafasını fare kafasından ayıran tek hassa.
devamını gör...
t: aklımın içinden geçenler. örneğin;
"11 tane online olup şuan benden başka bir Allah'ın kulunun yazmadığı sözlükte çılgınlarca yazmak. neyse sabaha kadar tüm başlıklarda yazarım herkes benim oluşturduğum sol frameye bakar. sonra gelsin eksiler. *."
devamını gör...
şairin biri şiir içinde şöyle kullanmış.

"kaybolur hayatın tarifsiz ahengi
zaman bir tablodur düşer duvarlardan
düşüncemi aşan gizli bir mimari
yükselir sonsuzluk manzaralarından"
devamını gör...
insanın beynini yer beynini hele böyle endişe vericiyle abov yandık yandık. tabi hiç olmamasından iyidir bazıları bunu kökten kaybetmiş.
devamını gör...
düşünce için "herkesin sahip olduğu ve kullandığı uçsuz bucaksız bir ticari mal" diyo bonanno abimiz. haklı lan. sermayesi kalmayan bi sürü beyinsiz başkasının kendi yerine düşünmesine izin verirken ticari malligi da gonendiriyo. hadi bagalim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar