düşünme itaat et

muhafazakar çevrelerin içten içe attığı slogandır. kant görse monalisa kesilirdi, en azından onu bir şekilde dinliyorlar lan. haa kant ne demişti ki? o, itaat et ama düşün der. hadi bağalım.
devamını gör...
islam düşün ve itaat et der. hz ömer kuran ve sünnetten ayrılırsam ne yaparsınız diye sorduğunda ashab seni kılıçlarımızla düzeltiriz buyurmuştu. işte islamdaki itaat böyle.
devamını gör...
Allah'a ve peygambere ve içimizdeki vicdan sahibi, âdil, hakkaniyetli, vefakar ve dahi cefakar yöneticilere ve alimlere itaat etmemiz gerektiğini salık veren, bu halkanın dışındakileri ağyarını mani etrafını cami fehvasınca redd ve inkar eden bir basit önerme.
devamını gör...
islam'a hiç yakışmayan söz. kuran devamlı ''hiç düşünmüyor musunuz?'' diye sorarken muhatabı olan insana, dini çok iyi anladığını özümsediğini iddia eden insanlardan beklentimiz bu cümle değil. insana neden akıl verildi ki? hayvanlar gibi gayet sınırları belli itaatkar varlıklar olabilirdik. değiliz o zaman ne olacak? bir şeyleri idrak etmesi bir yere varması gereken insan, aklı varken neden sorgusuz sualsiz kabul etsin her şeyi. Allah'ın böyle bir iman istemediği bizlere gideceğimiz yolları sunup, siz seçin demesinden anlaşılıyor. zorla iman etmiş insanlar değil; bakmış, görmüş, hayret etmiş, sonra görünenin arkasındakini aramış insanlar inşa etmektir kuran'ın hedefi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar