dut

en lezzetli meyvelerden. minik minik, minicik çekirdekli tanelerden oluşŸan bu nimeti, kuvvetli dallara sahip ağŸacında yemek gibisi yoktur.
devamını gör...
yaprağı, ipek böceklerinin sevdiği yiyeceklerden olan tatlı bir meyve. kara/siyah olanı bence çok daha lezzetli ve ekşimsi olup elde, ağızda, giysilerde bıraktığı lekeler yüzünden biraz mesafeli olunmayı gerektirir. bir de bu kara dutun çayı vardır. nerde içilir? misal; ağa kapısında içilir,galata kulesi'ne bakılır.*
devamını gör...
dut, dutgiller (moraceae) familyasından morus cinsini oluşturan ağaç türlerine verilen ad.

vatanı çin’dir. 15 m'ye kadar boylanır. gövde silindirik, dik ve kalın; kabuk çatlaklı ve gri-kahve renklidir. yaprakları saplı, iki sıra üzerine dizilmiş, tabanı yuvarlak veya kalp şeklinde, üst yüzü koyu, alt yüzü ise daha açık yeşil renklidir. kenarları dişlidir. çiçekler, bir evcikli olup yaprakların koltuğunda ve saplı durumlar halinde bulunur.

dut ağacının yaprağı ipek böceğinin çok sevdiği yiyeceklerdendir.

http://tr.wikipedia.org/wik...
devamını gör...
kanseri def edici özelliktedir, ayrıca idrar söktürür.
devamını gör...
malatya da tutdiye telaffuz edilen meyvedir. cümle içerisinde;

"bu sene tut pekmezi yaptın mı gı saime?"

ayrıca tutmak fiili de aynı kişi tarafından şu şekilde telaffuz edilir;

bu sene şevval orucunu da dutacam Allah izin verirse.
devamını gör...
*iì‡şte dut'un faydalari
kalsiyum, demir, b1, b2 ve c vitamini yönünden zengin olan dutun birçok hastalığa iyi geldiği biliniyor. beyaz dut ateş düşürücü ve idrar söktürücü etkiye sahip. karaduttan elde edilen şurubun ise ağız ve boğaz hastalıklarında olumlu etkiye sahip olduğu biliniyor. iì‡şte dutun diğer faydaları:
"- beyaz dut yaprakları idrar söktürür, vücutta biriken suyu boşaltır.
- aç karnına yenen beyaz dut barsak solucanlarını döker.
- dutun taze yaprakları ile derideki yaralara ve burundaki kanamalara tampon yapılırsa kanamalar durur.

- ne şekilde tüketilirse tüketilsin iyi bir kan yapıcıdır.
- sabah aç karnına yenir ve üzerine su içilirse bağırsakların çalışması temin edilir.
- beyaz dutun 15-20 gram yaprağı 3 su bardağı ile kaynatılırsa iyi bir idrar söktürücü olduğu görülür. bu terkip aynı zamanda ateş de düşürür.
- iì‡ştah artırır, enerji verir.

- kalsiyum , demir, b1, b2 ve c vitamini yönünden zengin.
- kara dut şurubu ya da kara dutun yaprak ve kabuklarının kaynatılması ile elde edilen sıvı ağız ve boğaz antisepsisinde, diş eti

türkiye’de ipekböcekçiliği üretimi ile yetiştirilen dut dünya tarafından da keşfedilmeye başladı.
üzüm, dut ve yerfıstığında kanseri önleyen bir madde bulunduğunu açıklayan iì‡ngiltere montfort üniversitesi’nden gerry potter, “bu yiyeceklerde bulunan ‘resveratrol’ isimli molekülün pek çok ürünün bozulmasına yol açan mantarlara karşı savaştığını biliyorduk ama araştırmalarda, bu maddenin vücutta kanser hücrelerini hedef alarak onları tahrip eden, kanser karşıtı bir unsura dönüştüğünü saptadık” diyor.
japon araştırmacılar ise beyaz dut yapraklarının extrelerinde bir seri biyolojik olarak aktif bileşenler tespit etti. bu bileşenler, hücre paslanmasını önleyici, antioksidan ve damar sertleşmesini engelleyici ve damarlarda kolesterolden zengin plakların oluşumunu baskılayıcı etkiye sahip olukları ortaya çıktı. japonlar bu etkilerin sevindirici olduğunu ama dut yapraklarının bundan daha fazlasına da sahip olduklarını iddia ediyor. japon uzmanlar, dut yaprakların aynı zamanda yüksek kan şekeri seviyelerini düşüren bileşiklere sahip olduğunu ileri sürüyor. yapraklar bu etkilerini, bağırsaklarda maltoz, laktoz, sakroz gibi çifte şekerleri parçalayarak onları bağırsaktan emilebilen glikoz, fruktoz, galaktoz gibi tekil şekerlere dönüştüren enzimleri baskılamak suretiyle gösteriyorlar. böylece şekerler bağırsaktan emilemediği için kandaki seviye de yükselmiyor.
kan şekeriì‡niì‡ düşürür, enerjiì‡ veriì‡r, yersen…
öte yandan, dut ağacından beslenen zararlı böcek olmadığı için herhangi bir tarım ilacı da kullanılmıyor. bu nedenle dut dünyanın en ekolojik ürünlerinden biri olarak sayılıyor. dut, kalsiyum, demir, b1, b2 ve c vitamini yönünden zengin. beyaz dut yaprakları idrar söktürüp, vücutta biriken suyu boşaltıyor. aç karnına yenen beyaz dut barsak solucanlarını döküyor. dutun taze yaprakları ile derideki yaralara ve burundaki kanamalara tampon yapılırsa kanamalar durur. ne şekilde tüketilirse tüketilsin iyi bir kan yapıcıdır. sabah aç karnına yenir ve üzerine su içilirse bağırsakların çalışması temin edilir. beyaz dutun 15-20 gram yaprağı 3 su bardağı ile kaynatılırsa ateş de düşürür. iì‡ştah artırır, enerji verir.
devamını gör...
büyük şehirlerde bile halen daha çocukluğunuzda ki gibi ağaca dalma isteğinizi köreltecek ender meyvelerden, evet artık, elma, armut, şeftali kalmasada dut , incir yol kenarlarında görülebilmektedir...
devamını gör...
ankaranın ayaş ilçesinde festivali yapılan meyve. "ayaşta dut yemeyen, dut yedim demesin" derler, ki haklılardır...
devamını gör...
dutgillerden yapraklarıyla ipek böceği beslenen bir ağaçtır. meyveleri, beyaz ve kara olur. karadut ekşidir. dutusaresi çıkartılır. hekimlikte şurubu, meyveleri, ve yaprakları kullanılır.

beyaz dut yaprakları idrar söktürür. vücutta biriken suyu boşaltır. aç karnına yenen beyaz dut, bağırsak solucanlarının düşürülmesini sağlar. mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. karadut şurubu pamukçuk hariç diğer ağız ve bademcik iltihaplarını giderir.
devamını gör...
ağacı beyaz bir bezin üstüne silkelenir. tane tane toplanmaz. beyaz bez'e dökülen dut, sanatsal bir tuval gibi görünür.
devamını gör...
dersane sınavına giderken lisede arkadaşlara "dot yer misiniz" diye sorunca dilim dolanıp yıllarca güldük.
oradan da "antidot"a evrildi. falan.
yemeye doyulamayan Allah nimeti bir meyve.
devamını gör...
ayaş'ın meşhurlarından,lezzetli mi lezzetli nimetlerdendir kendileri.çıksa da yesek.
hatta dut festivali başlasa da gitsek.
edit: festivali yapmışlar da bize haber vermemişler. cogayıp
devamını gör...
yerken kendimden geçtiğim, nasıl şükrediceğimi şaşırdığım müthişkemmel nimet.
devamını gör...
b12 vitamini bakımından zengindir. kansızlık rahatsızlığı olanların yemesi önemlidir.

devamını gör...
aç karnına ağaca çıkıp da tıka basa yenmemesi gereken meyve. bak bu kadar söylüyorum.
devamını gör...
dutgillerden yapraklarıyla ipek böceği beslenen bir ağaçtır. meyveleri, beyaz ve kara olur. karadut ekşidir. dut usaresi çıkartılır. hekimlikte şurubu, meyveleri ve yaprakları kullanılır.
faydası: beyaz dut yaprakları idrar söktürür. vücutta biriken suyu boşaltır. aç karnına yenen beyaz dut, bağırsak solucanlarının düşürülmesini sağlar. mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.
karadut şurubu pamukçuk hariç diğer ağız ve bademcik iltihaplarını giderir.
devamını gör...
yol kenarlarına ağacının dikilmesine karşı olduğum meyve. o dutlar toplamayınca yerlere dökülüp kaldırımlara yapışıyor. sonra farkında olmadan geçtiğinde nimet ayaklarının altında eziliyor, ayakkabıların kirlenmesi de cabası.
devamını gör...
hayatımda ilk aşı yaptığım ağaç türü. üç dört haftadır bayağı yaptım. aşıların meyve vermesi insanı duygulandırıyor.
devamını gör...
metrodan çıkınca ağaçtan yerlere dökülmüş şekilde gördüm bugün. cumartesi günü de parkta yerlerde görmüştüm. çok üzülüyorum alıp toplayıp yemek istedim. günlerdir sadece susuyordum fakat bugün gerçekten canım dut çekti. yolumun üstündeki iki market ve bir manava baktım ve yoktu. keşke yerdeki dutları toplasaydım getirir yıkar yerdim iftarda. üzülüyorum sözlük.*
devamını gör...
genelde meyveleri ağaçta yemesi zevklidir. ama dutu dolaptan buz gibi çıkarıp yiyeceksin.
devamını gör...
dutun özel bir anlamı var bende nedense
dedemlerin evinin önünde 4 tane evi çevreleyen dut vardı.dut silkeleme ayini gibi bir şey yapardık belki de bana özel gelmesinin sebebi budur bi kere kalabalık ekiple yapılan bir işti.dedem gelsinler de dut silkeleyelim diye aileyi toplardı.biri dutun başına çıkar aşağıdakiler geniş bir bez gerip salanan dalın denk geldiği yerde dururdu ve yukardaki dalı sallayınca kafamıza dut yağardı tek tek bütün dalları silkeleyerek 4 ağacı da toplardık.
devamını gör...
Allah nasip ederse 2 senenin ardından mevsimi geçmeden alıp yiyeceğim meyve.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar