e-kitap

okurken altını çizebilmeniz ve notlar alabilmeniz için microsoft reader programı vardır. lakin henüz kahve dökme teknolojisi gelişmedi.

60 70 sayfalık olanları, bir download beklerken okunabilmektedir,ancak 300 küsür sayfalık olanları göz sağlığı açısından önerilmemektedir.

lügat tarzı olanları, günümüzde kullanılmaya en elverişli olanlarıdır.

hiçbir zaman elde taşınan kitabın "bakın ben entelim" havasını vermez. kişiye kâğıttan kitabın o huzurunu da vermez.
devamını gör...
eger baskalari rahatsiz olmasin diye odadaki lambayi kapatmak zorundaysan, o zaman e ktaptan faydalanabilir. muthis bir uygulama. hem kitaba ekstra para vermen, kaynak ayirman da gerekmiyor. tabi normal kitabin yerini asla tutmaz. normal kitabi sifirdan acarsin, ismini yazarsin, koklarsin, okursun, isedigin yerlerin altini cizersin, kitapligina koyarsin, muthis haz alirsin.
devamını gör...
genelde pdf uzantili olarak hazirlanan dijital kitaplardir. bilgisayar ortaminda veya bazi cep telefonlarinda filan okunabilir. okuyucu uzerinde degisiklik yapamaz. ancak altini cizme, kenarina not alma gibi imkanlar vardir. ayrica djvu, pdb uzantili ekitaplar da vardir. ama en yaygini pdf uzantilidir ve adobe reader programi web sitesinden bedava kurularak okunabilir. altini cizme, icinden sayfa cikarma gibi ekstra ozellikler adobe acrobat, foxit ve pdfreader gibi programlarla mumkundur.

elimdeki kitaplar kagittan olsa suleymaniye kutuphanesi kadar yer tutar dedirtecek kadar bolcadir. kolay paylasilir, emek hirsizligina yol acar. bilgisayarla ic ice yasayanlar icin vazgecilmezdir.
devamını gör...
biz elle tutulur kitaplar ile büyüdük ya da büyümeye çalıştık lakin iki üç kuşak sonra e-reader tarzı aletler hayatımıza girecek ve muhtemel ki çocuklarımız bunlar ile büyüyecek.vesselam güzel alettir bunlar ama sen bunlar ile eline alıp koklayabildiğin, altını çizerek okuyabildiğin ya da ödünç verip geri alamadığın kitabın tadından uzaklaşacaksın, belki bu teknolojiye hiç alışamıyacaksın ama bu aletler sayesinde artık kitaplar ucuzluyacak kütüphanelere uşlaşmak, okullalar için kütüphaneler oluşturmak kolaylaşacak.
devamını gör...
kitapları için yer sıkıntısı çeken* kitap kurtları için birebirdir. candır canandır.

not: sakın bana kitap kokusu vs.. ıvır zıvır edebiyat yapmayın. 2000 metrekare evim olsa belki ben de tercih etmezdim.

ayrıca bilgi amaçlı kitaplar için anahtar kelimeyi arama ve bilgiye çok kısa sürede ulaşma olayını da es geçmeyelim.
devamını gör...
ta asırlar öncesinde, yazın eserlerinin piyasa çıkma imkanı, el yazısından matbaaya evrilince, $u an bazı arkada$ların bahsettiği durumları [dokunulmu$ kağıt kokusu, el emeği göz nuru vs.] o devirdeki insanlar da dillendirmi$tir. aynı $eyi biz de, $imdi ya$ıyoruz. elimizdeki basbayağı normal kitaplar, teknolojinin hediye ettiği e-okuyucuya dönü$ecek, bu bizim için bayağı zor tabi ki.

yani bazı arkada$larımız alınmasın ama, bu kağıtların kokusunu koklayamayacağız, altını çizemeyeceğiz, imza attıramayacağız vs. vs. gibi tavırları, milletin apartmana çıkarken, yıkılmaya yüz tutmuş yalılarda kalmak için direten insanları anımsatıyor. yenilikten yana olanlar, e-okuyuculara kısa sürede alı$acakları a$ikar.

en güzel özelliği ise, ta$ınırken, mobilya, mutfak aletleri, ıvırları zıvırlarının konulduğu kutular kadar, kitapların yerle$tirilip götürüleceği kutular da acayip geriyor insanı, ve bu e-okuyucu, o kadar çok yük israfını olabileceği en minimuma indirgeyecek. yani kolay mı, 3500-4000 kitabın cepte ta$ınması.

ben sevdim eller alsın.
devamını gör...
birçoğu cebe sığacak boyutta, soğuk, sevimsiz ve itici elektronik aletlerin içinde, internet üzerinden sipariş edilerek alınan, işaret parmağını ıslatıp sayfa çevirmek zevkinden, kağıt kokusundan, satır altı çizme hevesinden mahrum edecek olan, gelecekten ve teknolojiden soğuma sebebi icat...

kitabın birinci sayfasına isim yazma hazzını verebilecek mi sanki?

(bkz: anti teknolojist)
(bkz: skynet)
(bkz: artık birşey icat etmeyin)
devamını gör...
tek kötü yanı bu e-kitapları okuduğunuz readerları misal tutunamayanlar'dan selim ışık'ın günlüklerini okurken yaşadığınız ızdırabdan dolayı fırlatamayacak olmanız. 600 tele falan olmalı.
devamını gör...
maalesef birçoğu harf ve karakter hatalarıyla doludur. bunun sebebi, sayfaların tarayıcı ile taranıp, otomatik olarak metne çevrilmesidir. bu yüzden birçok değerli kitabın e-kitap halinin hatalarla dolu olması insana üzüntü verir. insanın oturup kendi yazası gelir. düzgün metne sahip e-kitaplar ise, metin veya kelime arama hususunda kişiye müthiş bir hız kazandırır. *
devamını gör...
neden bu denli pahalı fiyatlarda satıldığına bir türlü anlam veremediğim elektronik formata sahip kitaplar.

bakıyorum satış yapan sitelere neredeyse basılı haline yakın fiyatlar. stok derdin yok, aracı (nakliye, depo vb.) derdin yok, sadece telifler, vergi ve kar payı. satılırsa satılır, satılmazsa elde kaldı diye bir şey de yok. ruhi sarı'nın yedi numara'da canlandırdığı satılmış karakterinin dediği gibi "akarı yok kokarı yok.".

hal böyleyken zaten az kitap okunan bir ülkede, korsan kitapçıların cirit attığı böyle bir ortamda, zaten gelenekçi bir okur kitlesi de mevcutken kitabın dokunma hissinden, kokusundan bu denli uzak bir formattan böyle yüksek ücretlerle randıman beklemek biraz saçmalık oluyor gibi. hem readerlar hem de e kitaplar ülkem gerçeğine uygun revizyondan geçerse bir şans verilebilir. yoksa şimdilik fantazi düzeyinde görülüyor. yoksa cebimizde dev bir kütüphane olması fikri çok fena tahrik edici.
devamını gör...
18.
e-book olarak piyasaya çıkan alet.

insanı kitap okumaktan soğutur, o derece ruhsuz bir şey. kitabın sayfalarını çevirip okumak gibisi var mı?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar