e-yds

(yds), yükseköğretim kurulu'nun (yök) talimatıyla öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi (ösym) tarafından gerçekleştirilen merkezi bir dil sınavıdır.
e-yds de bu sınavın internet ortamında yapılan halidir.
devamını gör...
ankara'daki merkezlerinde birkaç yıl önce girdiğim sınav türü, türkiye'nin her şehrinde bir şekilde kurgulanmalıdır. tamam daha fazla para verip giriyorsunuz ancak, yds gibi bazı konularda mecbur kaldığınız bir sınav türünün yılda 2 kere yapılıyor olması çok saçma..

e-yds her ay yapılıyor ve girenler, bilgisayar ortamında gerçekleştiği için, sonuçlarını akşama alabiliyorlar..

kendi çapınızda elediğiniz şıkkı sağ tıklayarak görünmez falan yapabiliyorsunuz,hoşuma giden bir sınav türü olmuştu..
devamını gör...
bir keresinde gireyim dedim. örnek sorulara bakınca ingilizcemin yes no seviyesinde olduğunu yüzüme vurdu hiç acımadan.
devamını gör...
istanbul'dan her ay on binlerce talep mevcut olduğu halde ısrarla sadece yüz kadar kontenjan açan ve geri kalanları ankara'ya yönlendiren sistem. neden? çünkü on bin kişi ankara'ya giderken uçak veya otobüs bileti alacak, yolda harcamalar yapacak, ankara'nın ekonomik sistemine ister istemez dahil olacak böylece.
öte yandan sistemde çok büyük ihtimalle ciddi bir usulsüzlük de yapılmaktadır, mesela sistem açıldıktan saniyeler sonra bile tıklasanız istanbul'da yer kalmadığını görürsünüz. saniyelerden bahsediyoruz, birkaç saniyeden ve ne ilginç ki her yer dolmuş oluyor hatta şöyle bir yazı çıkıyor: ''istanbul için talepler dolmuştur, ödemeler alınmaktadır.''

maalesef burası türkiye, biz sisteme anında girdiğimizde bu yazıyı görüyorsak o kontenjanın sistem açılmadan birkaç dakika önce doldurulduğunu tahmin edebiliriz. haram zıkkım olsun!
devamını gör...
ankara'da birkaç ay önce girmiştim. kısa bilgiler vereyim.

sınav binası, ankara'dan çubuk'a giderken esenboğa havalimanı kavşağından çubuk tarafına döner dönmez 500 metre ileride solda.

sınav günü kızılay'dan ve esenboğa havalimanından belli saatten itibaren belkoair otobüsleri kalkıyormuş ancak ben özel arabamla gittim, detaylı bilmiyorum.

özel aracınızı yol kenarına çekiyorsunuz. arabanın anahtarı, cüzdan çanta vs için sınav merkezine girişte kilitli dolaplar var. kilitleyip anahtarı yanınıza alıyorsunuz.

binaya girişte yüz tarama sistemi uygulanıyor, sistem sizi tanıyor ve onaylıyor o şekilde binaya girebiliyorsunuz, beni gerçekten çok şaşırtmıştı. ayrıca bilgisayar başına oturunca da kendi kendinizin fotoğrafını çekiyorsunuz ve bir kez de orada eşleştirme yapılmış oluyor.

sınav salonunda wc var. sınav öncesi ayakta sıra olup, sınav sırasında ise bilgisayardan online olarak sıraya girip kullanabiliyorsunuz.

sınav soru olarak yds ile aynı. zorluk farkı yok, birebir aynı mantık. ancak bilgisayar destekli olduğu için şıkları eleme, soruya işaret koyma vs imkanlar oluyor, güzel şeyler.

ösym'nin sitesinde örnek sınav var. tavsiye ederim, ben neredeyse aynı puanı aldım o sınavla.

merkezin içinde mescid yok, ana girişinin hemen dışına yapmışlar. öğleyi kılıp girince en kısa kış günleriydi sınavdan çıkılabilecek izin verilen ilk vakitte çıkınca ikindi yetişmişti ama sanırım sonuna kadar bekleyenin ikindi için vakti neredeyse kalmıyordu, sınav saatini yarım saat öne çekseler kış günleri için daha iyi olur.

aklıma gelen hususlar bunlar. girecek herkese başarılar dilerim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar