eba

milli eğitim bakanlığı'nın fatih projesi sonrası ataklarından biri olan sosyal eğitim platformu. açılımı eğitim bilişim ağı.


--- alıntı ---

bu platformun amacı; okulda, evde, kısacası ihtiyaç duyulan her yerde bilgi teknolojileri araçlarını kullanarak etkili materyal kullanımını destekleyip teknolojinin eğitime entegrasyonunu sağlamaktır. eba, sınıf seviyelerine uygun, güvenilir ve doğru e-içerikler sunmak için oluşturulup geliştirilmeye devam etmektedir.

meb ve içeriklerini paylaşmaya gönüllü eğitim firmaları tarafından hazırlanan pek çok dijital kaynak eba’da yayınlanırken öğretmen ve öğrenciler de ürettikleri içerikleri sunma imkânı bulabileceklerdir. böylece bir kaynak havuzu oluşturulmuş ve öğrenmeye hevesli herkesin kullanımına sunulmuş olacaktır. bu da eğitimin kapılarını bütün insanlara açıp dört duvar dışında da gerçekleştirilmesine zemin sağlayacaktır. yani eğitim hayatın ayrılmaz bir parçası olacaktır. öğrencilerin ezberci zihniyetten kurtularak kendi başına karar verebilen ve kendi kendine öğrenebilen bireyler olmasını sağlayacaktır. ayrıca öğrenciler eba çatısında buluşunca türkiye’nin her bir köşesindeki akranlarıyla iş birliği yapmış ve ekip çalışmasını öğrenmiş olacaktır. öğretmen merkezli eğitimden sıyrılıp öğrenci merkezli eğitimin hayata geçirilmesi daha da kolaylaşacaktır. bu da ezberci zihniyetten uzak, iyi hazırlanmış kaynakları süzüp araştıran, yorumlayan ve bilgiden bilgi üretebilen bireylerin yetiştiği bir ülkenin temellerinin atılmasına yardımcı olacaktır.

--- alıntı ---

devamını gör...
oldukça iyi bir sistem. geliştirilir ve kullanımı kolaylaştırılırsa tutar. ama asıl sorun şu: okullarda bu kaynakları kullanacak altyapı yok. lafta her şey var, fatih projesi var, akıllı tahta var. bilişim ağı var, akıllı öğrenciler var, sevgi dolu bir sınıf ortamı var falan. hepsi laf. uygulamada hala tebeşirli tahtalar ve karman çorman bir sistem ile bön bön bakan ama aynı zamanda gang nam style dinleyip çıldırmaya meraklı öğrencilerle ismail yk tonunda eğitim devam ediyor.
devamını gör...
milli eğitim bakanlığının bilişim eğitim ağı. son iki yıl içersinde büyük gelişim kaydetmiş bilişim ağıdır da. okul öncesi,ilkokul,ortaokul ve lise kademeleri için çok kaliteli çalışmalar ve videolar mevcut. çocuklarınıza izlettirebileceğiniz çizgi filmler de mevcut.
devamını gör...
şu anda hummalı bir faaliyet alanı. milli eğitim bakanlığı, corona krizi sebebiyle okulların kapalı kaldığı süreçteki eğitim eksiğini bu portal üzerinden kısmen de olsa gidermeye çalışacak. ne kadar verimli ve başarılı olacak, merakla bekliyoruz.

bu vesileyle eğitim yöntemlerimiz bir miktar revizyona uğrayabilir sonraki süreçte.
devamını gör...
eğitim bilişim ağı. çok çeşitli elektronik içeriğiyle öğrencilerin faydalanılması için sunulan ağdır.

eğitimin çok farklı bir boyuta geçtiğinin de ülkemizdeki kanıtlarındandır. çok ilginç gelişmeler bekliyor dünya eğitim sistemlerini.

net olarak şunu söyleyebiliriz. öğrenci ihtiyacı olan bilgiyi ihtiyacı olduğu zamanda ihtiyacını karşılayacağı kadar bilgiye eriştirilecek. yani bilgi bireyselleştiriliyor.

kişi bildiğini okuyacak. kendi oluşturduğu mekanik dünyaya mekanik bir bilgiye erişim şekli düzenleyecek. eğitim tamamen sosyal ortamdan kopartılmaya çalışılıyor diyebiliriz.
devamını gör...
gsm operatörlerinin kullanım için ücretsiz gb internet yolladığı uygulama. güzel hizmet de meğersem sadece eba içinde kullanılıyormuş. krizi fırsata çevirip telefona bir sürü film indirecektim. çarşının merkezinde çekmemesine sayardınız ne güzel.
devamını gör...
f5 yapıp ulaşamadığımız site. hala daha güncelleniyor. sınıfı oluşturdum, ödevimi, etkinliğimi hazırladım. bağlantı geldi an bebelerime merhaba diyeceğim. önce minnoş kalpler yollayacağım ama özledim sizi keratalar.

dip not: ilk etkinlikleri yolladım. bakalım kaç kişi geri dönüş yapacak.
devamını gör...
beklendiği gibi an itibari ile ulaşılamayan sitedir. ders dinlemek için planlamamı televizyon üzerinden yapmıştım zaten. öğrencinize ayrılan sürede yayını takip etmek daha mantıklı. umarım dersler bittikten sonra sistem açılır ve eba üzerinden etkinlik yollayabiliriz. bu arada eba tv buradan

dip not: yayını izledim. bir hafta süresi olan türkçe metnini yarım saatte anlattı. benim çocuklar üçüncü sınıf bir ayın sonunda dördüncü sınıftan mezun olmalarını bekliyorum.
devamını gör...
ilkokul öğrencileri için ayrılmış zaman dilimi hafta içi 21:00 sonrası ve pazar günü.

ikisinde de denedik ve kesinlikle patlak. kusura bakma örtmen hanım verdiğin ödevleri yapamıyor çocuklar.
devamını gör...
bugünlerde herkesin derdi olmuş eğitim sitesi. okul müdürleri öğretmenlerin eba kullanım saatlerini sistemden alıp sen az sen çok çalışıyorsun, diyebiliyor. öğretmenler öğrencilerin eba kullanımlarına sistemden bakıp sen ders çalışıyorsun sen ders çalışmıyorsun diyebiliyor.
zorla teknolojiye bağımlı hale getiriyorlar hepimizi.
oysa az gelişmişlik üstünlüktür, bunu yakında anlayacaklar.
devamını gör...
corona musibetinin belki de birkaç iyi tarafından biri, bu eba abimizin revaç bulması oldu. açıkçası biz de öğretmenler olarak pek sallamıyorduk ama süper bir sistem. tamam süper olmayabilir eksikleri var ama oldukça iyi.

bundan sonra favorimsin eba, mucuks.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar