dünya sözlük

Bir gün böyle bir tanım girerek veda edeceğimi hiç düşünmediğim sözlük, sözlüğüm.

Hayatımda 11 yılda çok şey değişti. Sözlük yazarlığı, mesleğim ve evliliğimle beraber hayatımda istikrar bulabildiğim birkaç mefhumdan birisi oldu.

Kuruluşunu yaptığımız günden, yöneticiliği bıraktığım 11.12.2016 tarihe kadar evladıma, aileme göstermediğim özeni, emeği sözlük için sarf ettim.

Sözlükte bize vefa gösterdi, dostlar kazandırdı. Nice hayır işlerinde ter akıttık sözlük sayesinde. İçimizi döktüğümüz yegane yer oldu çoğu zaman.

Geldiğimiz noktada, kuruluşundan bu yana aklımdaki yerden, emeklerimizin gayesi olan vaziyetten o kadar uzaklaşmış durumdaki burada online olduğum sürede mutluluktan, huzurdan fazla acı ve üzüntü hissediyorum.

çok sevdiğiniz birisinin Günden güne erimesini izlemek ve elden beyhude bir çaba dışında bir şey gelmemesi misali.

Son kertede diyebileceğim, Sözlükler hakikatlerle ayakta duran, "yazan", "kendi bilgisi, fikri, inancı" ile "özgünlükle", çalmadan, çarpmadan, çırpmadan, inandığı değerleri temsil eden yazarlarla hayat bulmuş interaktif "yazı" platformlarıdır.
Tabi zaman değişiyor haliyle sözlük de Sözlükler de değişiyor.

Dünya sözlük, uzunca zaman bu Değişim istikametinde küçülmeye direnmiş bir değerler manzumesidir. Dilerim bu platformu tekrar ayaklandıracak, yazarlar, anlayış, özveri ve sorumluluk hissi tekrar hakim olur.

Çokça eğlensek de aslında bir bayraktarlık, var olma mücadelesi olarak olarak gördüğüm ve eskisinden daha az zaman ayırabilsem de evim olarak hatırlayacağım dünya sözlük yazarlığımı bu yazıyla sonlandırıyorum.

Görüştüğüm, görüşmediğim, tanıştığım, tanışmadığım kim varsa hakkını helal etsin. Benden yana hakkım varsa herkese helal olsun.

Selam ve saygılarımla.

sözlüğe veda tanımı yazmak

Bir gün hepimizin yapacağı veya bazılarının umrunda bile olmayacağı haleti ruhiye. Bazısı word'de yazar titiz, kimisi içinden geldiği şekilde bırakır. Bir gün sözlük bittiğinde özlemeyeceğim zira yazılım veya bilgisayar kodu özlenmez. İnsan içeridekini özler içindeki sadece.

dünya sözlük

hayatıma kattığın güzel insanlar için teşekkür ederim.

bir temmuz akşamında benim de anahtarı teslim ettiğim sözlük. uvey abi gibi diyecek laflarım yok. zaten bir aydır okuyucu olmakta bile zorlanıyorum. kendinize iyi bakın. selametle.

dünya sözlük

gidenlerin ve kalanların olduğu, bu sıralar bol bol eleştiri alan sözlük.

gidenler sözlüğün halinden memnun değil gidiyorlar. kalanlar da sözlüğün halinden memnun değil ama kalıyorlar.
kimisi yazma motivasyonunu kaybediyor, kimisi yazma motivasyonu olduğu halde sol framedeki başlıklardan şikayetçi.
kimisi bu ilişkide zarar gördüğü için gidiyor, kimisi bu ilişkiye zarar verdiği için gidiyor.
ara ara gitsem mi diye küçük çaplı düşüncelere kapıldım. sanki sözlüğü bozanlardan biriymişim gibi hissettim. bu vedalardan sonra tekrar hissettim. hissediyorum. ama bi taraftan da düşünüyorum. memnun olmayan varsa savaşsın. sıkıntı kimse ya da hangi başlıksa konuşsun anlaşsın, eleştirsin bitirsin. burada herkes bir şeyler yazıyor, her birey farklı düşüncelerde. kimse birbiriyle aynı değil. yani beğenmediğiniz, kızdığınız, küfürler ettiğiniz, yıldığınız tanımlar göreceksiniz. bunları düzeltebilirsiniz. gammazla, yaz, konuş, görüş, çöz. düzelmez diyorsanız zaten gidicisiniz.

dünya sözlük

bu bir veda yazısı mı bilmiyorum. 1 dakika sonra yeni bir tanım yazar mıyım yoksa bir daha asla yazmam mı onu da bilemiyorum.
ancak bu teşekkürü etmeden gidersem eksik hissederim.
çok güzel insanlar tanıdım burada, sonra çoğuyla tanıştım o güzel insanların. istanbul'u karış karış gezdik, karşılıklı kahveler, çaylar içtik, evlerinde ağırladılar, hepsini sevdim, bir tanesini hepsinden başka sevdim, hayatımı birleştirdim.
son dönem çeşitli sebeplerle iletişimim azaldı, hatta bazılarıyla koptu. ancak biliyorum ki hala hepsi güzel insanlar. iyi ki tanışmışız.

hem bu güzel insanlara hem de bu güzel insanlarla tanışmama vesile olan sözlüğe ne kadar teşekkür etsem az. gerçek anlamda hayatımı değiştirdiniz. iyi ki vardınız.

dünya sözlük

Sözlüğe veda etmek isterken sözlükten gitme akımı başlamış gibi görünüyor. Yazılımı çok iyi olmasa da güzel bir sözlük. Çok kalabalık sözlüklerde yazdıklarım görünmüyor, arada kaynıyordu. Burada görülüyor ve itiraf, karalama defteri gibi başlıkları seviyorum. Tabi burada yazan insanların nispeten kültürüme uygun olması da aidiyet hissi veriyor. İnsanlara katacak çok önemli deneyimlerim olmasa da ara sıra girip yazmak güzel oluyor.

Terk etme akımına kapılmayıp ben buralardayım diyorum.

dünya sözlük

(bkz: köprüden önceki son çıkış)

kafayı sıyırmak üzere olduğum bir dönemde hatırladım sözlüğü. (6 yıl aranın ardından)
anonimliğe sığınarak bi'şeyler karaladım / karalıyorum.
benden iyi olmasın çok çok güzel yazarlar var sözlükte.
bak sen ya. yine lafı evirdin çevirdin istediğin şeyi söylettin bana. çok fenasın.

giden yazarlar da oluyor tabi. bazıları gitmese daha iyi olur belki ama kimse kazık çakmıyor sonuçta sözlüğe.
bir sirkülasyon olması normal.