dünya sözlük 2021 nisan ayı verileri

aylık yayınlanan verilerin üçüncüsü ile karşınızdayız: önceki veriler için: #6998610 - #7019676

- nisan ayında önceki aya göre 1,670 eksik ile 12,993 tanım girilmesine rağmen verilen oylar 6 bin kadar artarak 66,382 olmuş.
- tanım girilen başlık sayısı da düşmüş ancak geçen ay tek tanım girilen başlık sayısı 3 bine yakınken nisan ayında sadece 100 tanıma tek tanım girilmiş
- önceki ay 890 tanıma hiç oy verilmemişken nisan ayında 187 tanıma hiç oy verilmemiş
- tanım yazan aktif yazar sayısı aynı kalırken başlık başına düşen tanım artarak 2,80 olmuş.

gelelim en fazla tanım giren yazarlara:
mavisevdalısı 855 tanımla bir basamak yükselerek lider
imera fera 778 tanımla takip ediyor
halis 693 tanımla geçen ayın yarısı kadar tanım girerek lidelikten düşmüş
Ne olsun bilemedim şuan 585 ile tanımlarını ikiye katlamış

artı oyların 20 % 'sini aşağıdaki üç yazar almış:
+ 4,190 mavisevdalısı
+ 3,717 imera fera
+ 3,197 halis

yine eksi oyların 23 % 'ünü üç yazar almış:
- alettin 170 eksi ile birinciliği kaptırmamış
- mahfuz birisi 107 eksi ile bir basamak yükselmiş(!)
- nisanın son haftası sözlüğe katılan archie ise 104 eksi oy almış

dünyaitiraf ve sözlük yazarlarının karalama defteri başlıkları önceki ay gibi en fazla tanım girilen ve oylanan başlıklar olmuş.
halis 60 tanım ile en fazla nickaltı girilen yazar olmuş
çiçekleri burnunda çiftimizden we born we play we die için 40 tanım girilmiş

ramazan etkisiyle gece yarısından sonra girilen tanım sayılarında artış olmuş.

daha detaylı veriler için burdan

imera fera

imera fera seri eksilenmiş, seri eksilemek sözlükte hoş görülmemekten ziyade yasak bir şey. kişi karşısındaki kişi ile anlaşmayabilir evet sevmeyebilir, bilimsel, kanıtlı bir gerçek olsa da yazılan, hoşuna gitmeyebilir ama bunların hiçbiri
seri eksilemeyi meşrulaştırmıyor. düşmanlığa sözlükte yer yok, hocam derdi ki sevmekte özgürüz ama saygıda mecburuz.

bir seramik ürünün yolculuğu

Geçen gün #7034222 sadeciğimin radyo programında konuşmuş olduğumuz bir seramik ürünün sürecini, biraz daha açık anlatmaya çalışacağım. İlgilenen arkadaşlar için umarım faydalı olur.

Şimdii, temel anlamda bir seramik ürün şu aşamalardan meydana geliyor:
Çamur->Şekillendirme->Kurutma->İlk pişirim(Bisküvi pişirimi)->Sırlama->Son pişirim
Tercih edeceğimiz yönteme ve ortaya koyacağımız işe göre bu aşamalar ufak tefek değişiklikler gösterebiliyor.

1-seramik çamurumuzun işlenmeye hazır yumuşaklıkta olması ve içinde hava kabarcığı olmaması gerekiyor. Bu nedenle yoğurarak, vurarak içindeki havayı boşaltıyoruz. Yoksa ürünümüz kuruma ya da pişme sırasında çatlayarak bizi üzüyor.

2-şekillendirme kısmında tercih edebileceğimiz birkaç yöntem var. torna, plaka yöntemi, sucuk yöntemi, çimdikleme yöntemi gibi. seviyemize, bilgimize, yapacağımız üründe neyin daha pratik olacağına göre bu yollar değişebiliyor. Ben genelde plaka yöntemiyle çalışıyorum, onu anlatacağım.
Yapacağımız ürüne uygun kalınlıkta iki çıtayı alıyoruz ve arasına koyduğumuz çamurumuzu merdane yardımıyla açıyoruz. Plakamız hazır olduktan sonra, yapacağımız işe göre keseceğimiz parçaların hesabını kitabını yapıyoruz. örneğin bardak yapacaksak bir silindire, bir tabana ihtiyacımız var. boyu ne kadar olacak, genişliği ne kadar olacak, ayarlıyoruz ve kesiyoruz.

3-Kestiğimiz parçaları birleştiriyoruz. Birleşecek yüzeyleri kirpi denilen bir alet yardımıyla çizip çamurdan elde ettiğimiz balçığı buraya sürerek yapıştırma işlemimizi gerçekleştiriyoruz. Sucuk dediğimiz minik parçalar ekleyerek, modelaj kalemlerimizle bu parçaları iyice kaynaştırıyoruz. ne kadar ince işçilik yaparsak o kadar zarif bir ürün ortaya koyabiliriz. daha salaş işler çok daha kısa sürede ortaya çıkabiliyor. Şekillendirme işlemimiz bittikten sonra işimizi kurumaya bırakıyoruz. işin büyüklüğüne göre, hava şartlarına göre kuruma süresi değişebiliyor.

4-Kuruyan ürün bisküvi pişirimi denilen ilk pişirimi için fırına gidiyor. Çamurun özelliğine göre 1000-1200 derecelerde pişirimi gerçekleştiriliyor.

5-Ardından bisküvi hâlindeki ürünümüze sır altı tekniği ile boyama yapabiliriz; üzerine fırça veya bu iş için üretilmiş kalemler yardımıyla şekiller çizebiliriz.

6-Ardından ürünümüzün son aşaması olan sırlama işlemine geçiyoruz. Sır dediğimiz şey, seramik ürünlerin üzerindeki camsı tabaka. Ürünün hijyenini sağlarken estetik olarak da daha hoş bir görüntü katıyor.

7-Son pişirimi de gerçekleştikten sonra ürünümüz hazır hâle gelmiş oluyor.

Bütün aşamalar için görselim henüz mevcut değil. yine de yazarların çizimleri sayfasında paylaşmış olduğum bu çalışmam üzerinden en azından üç aşamayı göstermiş olayım dedim:

Burada henüz bitmiş, fırına girmemiş hâlde:
git

Bu boyaması ve ilk pişirimi yapılmış hâli: git

Ve final: git

Bu ürünün son hâline gelmesi 1 ayımı aldı (tabii kendi fırınım olmadığından ve atölyeye bağlı çalıştığımdan dolayı süre uzadı). böyle boyutlu bir çalışma ayrıntıları bol olduğundan epey vakit alıyor. Daha basit bir çalışma, yaklaşık 1.5-2 haftada son hâline gelebiliyor. Bu da bir mini vazo:

git

dua lipa

her gece bu kadın güzel mi çirkin mi diye düşünüyordum çünkü kimi fotoğraflarında güzel kiminde ise bayağı çirkin neyse bu konuya ilişkin geliştirdiğim çarşaf testine koydum geçer not aldı artık geceleri rahat uyuyabiliyorum. şarkılarını dinlemiyorum zaten sevdiğim bir tarzı icra etmiyor.

buyurun çarşaf testi:

git

git

gözyaşı

sıcaklığının kaç derece olduğunu merak ettiğimdir.

bir süreden sonra göz, kasılmaktan değil de bu sıvının sıcaklığından yanmaya başlıyor.

ve şöyle bir özelliği var ki kesinlikle akmaya başladıktan sonra son damlasına kadar boşaltılmalı. aksi takdirde ya boğazda düğüm olarak ya da göğüste sıkışıklık hissi olarak kalıyor.
tam olarak döküldüğünde ise ağlamaktan sonra gelen rahatlama hissi hasıl oluyor. tabii yorgun düşen bünyeye ilaç gibi geliyor ve kişi mışıl mışıl yatıyor.
evet bir arkadaştan değil; kendimden biliyorum.