ebeveyn tarafından çoçuğa verilen ders çalış komutu

bir asker milletin çocukları olarak, sudan çıkmış balık misali darbeden çıkmış ebeveynlere sahip biz* yeni nesil teknolojik bebelerin en çok maruz kaldığı komutlardan biridir.

kendi gençliğinde ne yaptığına bakmadan çocuğu için elinden gelen en iyi davranışın, ona hayatını düzenleyecek komutlar vermek olduğunu sanmak; son yüz yılı savaş ve darbe kültürü ile beslenmiş bir kafa yapısına sahip ebeveynlerin en erdemli davranışlarındandır. zamanı değerlendirme fırsatları var mıydı bilemiyorum. önlerinde rehber olabilecek kimse yoktu belki. belki de gerçekten boşa yaşadılar hayatlarının büyük bir kısmını.

ezanın türkçeye, elif be nin abeceye, başörtüsünün ise şapka kanunu ile beze çevrildiği bir kültür mirasını devralan; 60larda kavga gürültüyle, 70lerde porno film kültürüyle, 80lerde ve daha öncesinde gelen darbelerin de etkisiyle çoğunluğu yalnızca günü kurtarmak için çalışmaya alışmış bir nesil haline gelmişti. bu neslin çocuğuna verebileceği en büyük öğüt ders çalış komutu olmuştur. en büyük öğretileri "kendini geliştir", "kitap oku" gibi geniş anlamları olan; bir anlam ifade etsin diye değil, sorumluluk yerine getirilsin diye söylenen sözlerdir.

sabahları okula giderken annemin "oğlum yanında kitap götürsen de yolda okusan" deyişini her duyduğumda biraz daha nefret ederdim kitap okumaktan. televizyon ilk bizim zamanımızda evlere girmişti ve ben televizyonun başından her kaldırılışımda isyan etmiştim. atariyi ilk biz gördük ve saatlerce ayrılmadık başından. bilgisayar yine ilk bize geldi. yakaldık.

hadi diyelim zamanında annelerimiz, babalarımız acı tecrübeler ile oyalandı birileri tarafından. ya şimdi. biz kim tarafından oyalanıyoruz. tepemize çöken yok ama bizi oyalayan nedir? yıllar sonra anne baba olduğumuz zaman çocuklarımız için örnek profil olabilecek miyiz? yoksa ağzımızdan çıkacak tek öğüt "ders çalış" demek mi olacak.?


*
devamını gör...
çoğunlukla işe yaramaz. içinde ders çalışma arzusu olmayan bir çocuğu, ne dayak tehdidi ne de göz kamaştırıcı vaatler gaza getiremez. tembellik değiştirilmesi en zor hasletlerden biri sanırım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar