ecrin

kazanç anlamındadır kendisine daha sonradan Allah ın hediyesi anlamı yüklenmiştir*. nihat hatipoğlu na anlamı tv de sorulacak kadar popülerlermiş isimdir.
devamını gör...
internet üzerinde, Allah'ın hediyesi olarak cevrilmiş arapça kelime.ecir(ücret,sevap,karşılık)anlamları taşıyan günümüzde kız çocuklarına verilen isimdir.
devamını gör...
kuran'da geçen bir şeyin isim olarak alınmasına güzel bir örnek daha evvela ameller niyetlere göredir hediye olarak algılamak kişinin görüşüne kalmakla beraber aleyna ismi de yaygındır mana itibarıyla üzerimize demek olan aleyna pek bir zengin bir mana gözetilmezken kur'an-ı kerim'de ebu lehebte geçer aynı mantalite ile bunu da koymak uygun düşer demek ile eş değer zannı ile...güzel bir isim çocuğun anne ve babası üzerinde bir hakkı iken ilerde çocuğun ebeveynlerine sorması muhtemel bir durumdur: örneğin babacığım ismimi neden böyle koydun ?
devamını gör...
ecrin kalıbında kız ismi olarak kullanılması biçimle anlam arasındaki ilişkiyi darmadağın etmiş kelimedir. ecre bu kadar düşkünsen ecir koy be kardeşim.
devamını gör...
ayşe , fatma, feride, saliha, hacer vs. gibi isimlerin anne babaları tatmin etmediği zamanlara gelindiğinde önce merve, esra ve ebrular geldi dünyaya ki yaşları 40 civarında seyreder. daha sonraki nesilde kübra ve büşralar dahil oldu dünya nüfusuna. bir sonraki neslin kaderinde eski ama az kullanılmış isimler vardı: zehra, zeynep gibi. onlardan sonra ninelerinin adının sonuna -nur ve -su ilave edilen kızlarımız teşrif ettiler aramıza ve enson olarak farklı olmak uğruna çırpınan ama islami çizgiden taviz vermeyen anne babaların yeni buluş isimleri çalınmaya başladı kulaklarımıza. işte ecrin bu en son neslin isimlerinden; eflin, aleyna, enrar gibi. oysa "adı sahibine benzemek" gibi bir inanışımız vardı bizim. ayşe, fatma, hatice tekrardan çok daha öte anlamlar çağrıştırırdı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar