edebiyat

#edebiyat 

"edeb" kökü falan. işte kitapçılar, uzaklara doğru bakan şairler, duygulu şeyler. sürekli bir sızlanma, "beni de alın aranıza lan" tedirginliği, maçtan kovulma hezeyanları. edeb kökü falan. edeb'iyatmış, "literature" başkaymış, o teknikmiş. la bi git. edeb kökü iyi güzel de, misal, nerede senin harold bloom'un olm? [evet, "oğlum" değil, "olm"]. "bin yıllık edebiyat geleneği" falan. ne geleneği lan? nerede bunu deşifre eden bir büyük metnin? köprülü, tanpınar falan. ee? sonra? nerede "19. yüzyıl türk edebiyatı tarihi", var mı bir daha? mehmet kanar, iskender pala, muhammed nur doğan falan. yahya kemal, yedi meşaleciler, üç oturaklılar, sekiz kafalılar falan. hani, nerede "ikinci yeni"den sonrası lan? edeb kökü falan. anca edeb zaten. "literature" değil. heyyooooo

(işbu entry yüksek derecede ironi içerir. pifey.)
devamını gör...
bir olay, bir düşünce ve hayalin, şiir, tiyatro oyunu, hikaye, roman gibi, sözlü veya yazılı olarak dile getirilmesi sanatı.
devamını gör...
"edebiyat anatomi demek biraz da. katman katman kesip açmak hayatı." *
devamını gör...
edep sahibi olmaya çabalamak.bütün karmaşıklığıyla önümüze bir yumak halinde bırakılmış dünyayı önce eğirmek sonra sarmak sonra ondan çok güzel kazaklar,eldivenler,patikler yapıp bu hayatı güzelleştirmek, anlamlandırmak.
devamını gör...
herşeyden önce bir hayat tarzı. insanın hayatını anlamlı kılan bir uğraşı.
devamını gör...
müslümanın rã»h hâlinin kelimelere yansımasıdır.içinde edeb dışı bir şeye rastlanmayacağı gibi, hudã»dlara da riâyet edilir; "bu edebã®yyâttır." denilerek edebsizce kelimelere yer verilmez.
devamını gör...
edebiyat, kişiliğin oluşmasında da rol oynayan çok güçlü bir eğiticidir. yalnız bu da değil, edebiyat çağa ve çağlara açılan en aydınlık pencere ve ulusalla evrenselin iç içe olduğu, birbirini tamamladığı denizdir. öyle olduğu için her toplumda kültürün bel kemiğidir edebiyat. bir eğitimin değeri, başta gençlerine verdiği edebiyat kültürü ile ölçülü dersek, hiçte abartmış olmam dimi?
devamını gör...
mutsuzluğun ve intiharın sanatı...

önceden edebiyatın mutlu bir oyun olduğunu düşünürdüm. öyküler, şiirler, romanlar mutlu insanlar tarafından güzellikleri anlatır diye düşünürdüm.
gerçek hiç de öyle değilmiş dostlar.
beğendiğim şair ve yazarların hayatlarını araştırdıkça, edebiyatta derine inmeye karar verdikçe bu sanatın ağırlığı ve intiharı, mutsuzluğu daha da belirginleşiyor.

bazı yazarları görünürdeki hayatlarıyla bilmek gerek, derine inmemek, onlara acıyacak duruma gelmemek...
devamını gör...
eğer bakarsanız sadece bakarsınız. edebiyatın bir mutluluk sanatı olduğunu düşünmek ne vahim durum. üstelik bununla kendini kandırmaya çalışmak. mutluluk belki kişisel gelişim kitaplarının mastürbasyonudur. bunları da okuyan insanlar var. ama mutlu olmak istemek kadar aptalca bir istek bilmiyorum. bu oldukça aşağılayıcı cümle pek çoklarını birden hiddetlendirdi. ama mutlu olmayı değil bunu isterkenki pişkinliğimizi ve bunun kendiliğindenliğini gözönünde bulundurmak istiyorum. her insan kendisinin gayet iyi birisi olduğuna inanır. buna inanmayan varsa dediklerine inanmayın. her ne biçimde olursa olsun biraz ümitle yaşar. ama iyilik bencilliği ihtiva etmez. mutlu olmak isteriz çünkü benciliz. mesela bunu istemek benim hakkım değil mi deriz. hayır hiç bir şey bizim hakkımız değil. eğer hakkımıza düşeni alacaksak bu şartlarda oldukça eli boş döneriz. çocuklarına her şeyin iyisini vermek isteyen anneler edebiyatı yeğlemesinler bu sebeple. edebiyat çocuklarınıza ideal bir saçmalık hediye etmeyecektir. belki onları yoldan çıkaracaktır. pek çokları edebiyatın belki de gerçek künhüne eremeden yarı yolda veda ederler. edebiyatçılara gelince. eğer birisi sürekli delici gözlerle bakıyorsa sürekli hezeyan içinde inliyorsa ondan normal davranışlar beklemeyin. bir edebiyatçıya vurulmak çok kolaydır. kelimelerin efendisidir o. ama bir edebiyatçı bu şair olsun veya romancı eşsiz bir sıkıntıdır. ismet özel kelimelerle konuşuruz kavramlarla düşünürüz der. ettiğiniz her laf bir edebiyatçı tarafından sizin aleyhinize işler. emin olun bundan. muhakkak laflarınızın altında bir şey arayacaktır. size güvenmesi bu durumda söz konusu bile değil. dorian gary'deki faust'taki ana karakterler bildiğimiz yazarların kendileridir. ihtiras ve kötücüllüğün her nevisini barındıran bu adamlar belki içlerinde bunlara hükmetme gücüne sahip oldukları için dehadırlar. bu sebeple edebiyat üzerine eğilecek bir mevzuu değil. eğer istidadınız bunaysa o sizi bulacaktır. martin eden'ı nasıl bulduysa sizi de öyle bulacaktır. siz kaçsanız bile gölgenize zehirli tohumunu saçacaktır. bu sebeple köküne kadar edebiyat diliyorum herkese. benim de kötü huyum bu; kimsenin iyi olmasını dileyemiyorum.
devamını gör...
edepli olmadığında amacından saptığını düşündüğüm, yüreğe saplanan duyguları yüreğe dokunacak sözlere dökme sanatıdır.
devamını gör...
eğer lisede bir sayısal öğrencisiyseniz,liseden sonra mühendislik seçtiyseniz,kendisinin ne büyük bir nimet olduğunu idrak etmekte gecikebiliyorsunuz.kendimden biliyorum.
devamını gör...
uzun bir dürüstlük demektir... ee ibrahim tenekeci sözü bu susup onaylıyoruz sadece...
devamını gör...
tarihe baktığımızda siyasette bir dönem çok aktif rol oynayanların ve yalnızca doğuda değil batıda da yöneticilerin en yakını olabilmeyi başarmışların ilgilendiği aslında ilgilenmekten de öte hayatını hasrettiği bir ilim olduğunu fark ederiz. gel gelelim günümüzde bu siyasi gücünü her ne kadar yitirmiş dahi olsa hala lezzetinden bir miktar bile eksilmemiştir.

editv baskını: edebiyatçıların siyaseten güçlü olduğu dönemdeki edebi lezzetin, bu gücün yitirilmesi ile eksilip eksilmediği apayrı bir tartışma konusudur.
devamını gör...
düşünce, duygu ve hayallerin sözlü veya yazılı olarak güzel ve tesirli biçimde anlatılması sanatı.
devamını gör...
arapça edeb kökünden türemişse de, bugünkü anlamını tanzimat dönemi'nde fransızca litterature kelimesinin dilimize geçmesiyle kazanmıştır. tanzimat dönemine kadar edebiyat kelimesi yerine şiir ve inşâ kelimeleri kullanılırdı.
devamını gör...
kendine kurban arar.
kimi zaman kurban olur.
bazen hakikat edebiyata kurba, bazen edebiyat hakikate kurban edilir. gönlüm ikincisi olmayı arzular. yazdığımız her şey hakikat olsa, ayn-ı hakikat. ne fazla ne eksik, ne ifrat ne tefrit.
devamını gör...
kendine kurban arar.
kimi zaman kurban olur.
bazen hakikat edebiyata kurba, bazen edebiyat hakikate kurban edilir. gönlüm ikincisi olmayı arzular. yazdığımız her şey hakikat olsa, ayn-ı hakikat. ne fazla ne eksik, ne ifrat ne tefrit.
devamını gör...
şöyle bir şeydir;

bir türlü söyleyemiyorum sevdiğimi:


devlet dairesinde
yangından kurtarılmayacak
sıkışmış bir çekmece gibiyim
açılamıyorum sana
devamını gör...
başlığa girdim, ilk entry gözüme çarptı, okudum, tiksindim, kaçıyorum. bu sözlükte bu başlığın açılış entrysi bu olmamalı dedirten başlık.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar