edison cennete gidecek mi meselesi

ismi lazım değil mübarek bir üstadın cevabını aynen aktarıyorum.

-havasını alır.elektrik'i bulmayla cennetemi gidilir.iman etmeden kimse cennete gidemez.
devamını gör...
peygamberimizin koruyucusu, destekçisi ve amcası ebu-talip'in iman edip etmediği muallak * olduğu için cennete gitmesi şüpheliyken elin gavuru mu gidecek.. tartışılması bile saçma....

devamını gör...
ama yine de rabbimizin adaletine güvenerek, yaptığı çalışmaların kendisi için hafifletici bir sebep olduğunu umuyoruz. elbette Allahu alem...
devamını gör...
artık kim zerre ağırlığınca bir hayır işlerse onun mükafatını görecektir.
kim de zerre ağırlığınca bir kötülük işlerse onun cezasını görecektir.

zilzâl sûresi 7. ve 8. ayet.

eğer perspektifiniz dinse buyrun cevabı...

ha bu arada ameliyat masalarında kurtulanlar, camilerde ışıkların altında ibadet edenler,ilim tahsil edenler,vsvs..

düşünsenize 2 gün elektriğin kesildiğini?

peki zerre kadar iyiliğin karşılığı varsa, siz hala neden bahsediyorsunuz?

sizin en hayırlınız insanlara faydalı olanınızdır denmiyor mu?

ha bir de şu yahudi fahişe var,bak arkadaşım hem yahudi hem fahişe...


--- alıntı ---
bir diğer rivâyette şöyle denmiştir: "fâhişe bir kadın, sıcak bir günde, bir kuyunun etrafında dönen bir köpek gördü, susuzluktan dilini çıkarmış soluyordu. kadıncağız mestini çıkararak (onunla su çekip köpeği suladı). bu sebeple kadın mağfret olundu."

müslim, tevbe 155, (2245).
--- alıntı ---


arkadaş sizin din anlayışınız nasıl ben anlamıyorum?
insanlık ve fayda kavramları sizler için birşey ifade etmiyor olabilir...eğer mesele iman etmekse, yukarıdaki hadis-i şerif gönlünüzdeki o kocaman kupkuru nasırı yumuşatsın..

editssle: hadi beylr bayanlar, anlamak düşünmek yerine eller eksiye...
devamını gör...
ediz hun dururken sıra ona gelir mi. şüpheli.
devamını gör...
şimdi mevzu hakkındaki tartışmaların iki boyutu var, birincisi cennet-cehennem ikincisi ise mağfirete mazhar olup olmama konusu.

şimdi islam kaidelerinden anladığımız kadarıyla bir insanın cennete girebilmesinin şartları iman etmesine bağlı. yani müslüman-mümin olmadıkça cennete ulaşiamayacağını kuranî bilgiler ışığında söyleyebiliyoruz.

ikinci konu ise, hadislerden ve ayetlerden de anlaşılacağı üzere, kişinin iman edip etmemesine bakılmaksızın, yaptığı işlerin karşılığını muhakkak göreceği. yani karşılıksız bir amel kalmayacak.

bu iki durumu ele alıp, bahse muhatap şahsın hali hakkında şunu söyleyebiliriz sanırım: iman ettiği hakkında bir bilgi olmadığına göre, cennete girme ihtimali çok az, belki de yok. ancak yaptığı iş sebebiyle, cehennemdeki azabında azalma olabilir. sonuçta cehennemdeki birinin azabının azalması da Allah'ın bir mağfireti değil midir? mağfirete mazhar olmak sadece cennete girmekle olmayıp aynı zamanda azabın da azalması şeklinde olabilir.


hepsinin ötesinde, burada fikir yürütülen mevzu, hem maddi hem de ilmi açıdan hepimizin ulaşamayacağı bir noktada bulunmakta, yaptıklarımız birer tahminden öte değil, her şeyin en iyisini bilen Allah'tır. bu konuda yaptığımız hatalı yorumların sonucunda günaha girmekten Allah bizi uzak eylesin.

devamını gör...
kendisinin cennete gideceğini garantilemiş birtakım kişilerin, cennet/cehennem tasasından kurtulunca "x de cennete gidecek mi y de cennete gidecek mi" şeklinde kafasına takılan mesele.

herkes kendine baksa ne iyi..

kaldı ki bu ve benzeri sorular puskuut'u zerrece ilgilendirmemektedir, zira kendisi cennete gideceğine kesin gözüyle bakanlardan değildir. kendi derdindedir.

ama bu ve benzeri sorulara verilen cevaplardan anlaşılmaktadır ki cehalet diz boyudur ve bir yaratıcı olarak Allah ı anlamak, hakkın adaleti hususunda henüz alınacak çoook yol vardır.
devamını gör...
"bana ne edison'dan, bana ne edison'dan" diyerek erbakan hoca tarzıyla isyan ettiğim soru. herkes kendi telaşına düşsün bence başkalarının nereye gideceği çok da umrumuzda olmayacak öte tarafta. valla ben kendi telaşımdayım sözlük gerisi teferruat.
devamını gör...
imanın şartları:

- elektriği bulmak.
- yol baraj yapmak.
- hastane açmak.
- çeşme yaptırmak.
- okul açtırmak.

olsaydı gidebilirdi elbette.
devamını gör...
gereksiz bir meseledir.acaba ben cennete gidebilecek miyim derdi sarmalı seni,edisondan sana ne.
adam sana söylüyorum nefsim üstüne alın.
devamını gör...
elektriği keşfedip insanların hizmetine sunmak imanın şartlarından biri olmadığına göre zahiri anlamda gidemeyeceği savlanabilir.
onun iman durumunu da bilemeyeceğimiz için üzerinde konuşulması da anlamsızlaşabilir.
devamını gör...
ihtimalden öteye geçmeyecek mevzudur. bana ne? de denebilir. cennete giderse mutsuz olmasına sebep olacaktır. zira, her yer nur nereyi aydınlatmak için çabalayacak bu herif.

devamını gör...
bir mesele.

biraz latife, tadında;
elektirikler kesilmezse.

yaradan ve melaikeleri ferdin dinine bakmaz
mizan önemlidir.
devamını gör...
1 olmaksızın, binlerce 0'ın yanyana dizilip,inci gibi sırıtmasından ibaret mesele.
devamını gör...
dil ile kelime-i şahadet getirip kalp ile tasdık etmediği müddetçe imkansızdır. amenu olmamış, iman etmemiş birinin cennete gitmesi mümkün değildir. istediği kadar insanlığa iyiliği dokunsun, sabaha kadar icat yapsın, bir buluş bulsun. bir kafirin yaptığı salih ameller olabilir. yaptığı salih ameller, en fazla cehennemin en serin yerinde yanmasına vesile olabilir Allahü alem.
devamını gör...
soruya soruyla karşılık olacak ama
iman edip etmediği belli miymiş edison
abinin?
devamını gör...
islamiyete göre iman etmemişse cennete filan gitmeyecektir net.
ancak bir nokta vardır ki o da edison'un abartılmasıdır. ampulü bulduğu için hayatımızdaki bütün teknolojiyi edison'a borçlu olduğumuzu zannediyoruz.
bilim bir süreçtir ve bütün bilim adamları bu sürece az çok katkıda bulunmuşlardır.yani bir şeyler bulunmuş alt yapı hazırlanmış ve bulunanlar üzerinde fikirler üretilerek başka şeyler bulunmuştur.
elektrik konusuna gelecek olursak öncelikle insanlar sürtünme dolaysıyla tüy gibi hafif şeylerin harekete geçtiğini görerek elektriğin varlığını görüp tanımlamalar yapmaya çalıştılar.
elektrik yüklerinin artı eksi oldukları belirlendi ve zıt kutupların birbirini çektiği keşfedildi.
elektrik pili icat edildi elektriğin ısı veya ışığa dönüşebileceği anlaşıldı.
ampulün icadı ile elektriğin ışığa dönüşmesi pratik olarak görülmüş oldu.

bilimin bir süreç olmasından dolayıdır ki edison'la eş veya yakın zamanlı olarak aynı buluşu yapanların olduğu söylenir.tabii edison çakal çıkmış patenti kapmış o ayrı mesele.
özet olarak edison bilim adamı olarak işini başarılı olarak yapan birisiydi ve işini başarılı olarak yaptığı içinde cennete gidecek değildir.
nasıl ki bizim mahallenin bakkalı güler yüzlü olduğu için cenneti garantilemediyse
veya dominik cumhuriyeti devlet başkanı adil olduğu için cenneti garantilemedi ise.

tanımın ortalarına bi yerlerine edit: ilk icat edilen telefon ıphone 4s değildir.
devamını gör...
valla işin dini boyutunu bilemiyeceğim ama ihtisas meselesi olarak tesla dururken pek de haddine değil gibi. şimdi bu edison çok yakan, sürekli ısınıp patlayan göze, kulağa, burna zararlı, sarı ışıklı tungsten lambaları ile cennete giderse, edisonun cennetteki köşkünü floresanla aydınlatmış olan tesla reyiz çok gücenir benden söylemesi.
devamını gör...
şaseyi, ateşleme bobinini, dingili, dikiz aynasını, çelik jantları bulanların ne günahı vardı da onları cennete layık görmediniz diye anti tezle karşı çıkılabilir bir meseledir.
devamını gör...
ahmak müslümanlara sırf bu soruyu sordurabildiği ve düşündürebildiği için cennete gönderirdim.
devamını gör...
abdullah ibn-i cud'an, cömert, iyiliğe meyilli ve olgun bir insandı. hazretı ayşe radiallahu anha annemizin akrabalarından zubeyr'in de babasıydı. bu sebeple aise validemiz bir gün Allah rasulü'ne sormuştu:

- ya rasulallah! şüphesiz ibn-i cud'an yemek yedirir, misafire ızzet-i ikramda bulunurdu; bütün bunların ona kıyamet gününde faydası olacak mi?

imansız amelin faydası olmazdı ve annemiz'in bu sorusuna efendimiz sallahu aleyhi ve sellem:

- hayır, cevabını verdi. gerekçesini söyle izah etti.
-çünkü o, bütün bunları yaparken bir defa bile, " rabbim, ne olur din gününde benim hatalarımı temizleyip affeyle" diyemedi.

müslim, imam 365; ahmed bin hanbel muşned 6/93
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar