efendisini yere göğe sığdıramayan mürid

alemlerin efendisi hz muhammed sözü bile tehlike arz ediyorken, ki; alemlerin, kainatın efendisi Allah'tır, üstüne mensubu olduğu tarikatin hocasını yani efendisini methiye dizmeyi abartan hatta mübalağayı laçkalaştıran müriddir. tarikat; yol demektir. eğer bağlanılan tarikat liderine olan bağlılık; hz muhammed'i, hepsinden öte Allah'ın varlığını bile arkada bırakıyorsa o tarikat yol olmaktan çıkmış gerçeğin önüne koyulan barikat halini almış demektir. neden bu sözleri söyledim? aşağıdaki twitter paylaşımında efendisini öven, nereye sığdıracak olduğunu şaşıran yazık ki bir gencin sohbet alıntısından ötürü...

efendisini öven müridin video tweeti
devamını gör...
şeyh uçmaz mürid uçurur dedikleri olay. eziklik psikolojisi bu. neyse size daha entelektüel izahlar yapayım bari. toplumsal kimlik benlik, kişilik gibi kavramlar insanın varoluşsal yaşam mücadelesinde değerli şeylerdir. pek çok insan kendi varlığını ortaya koymak icin kolay yolu secer. türkiye gibi bilhassa tembel ülkelerde cemmatsel tarikatsel oluşumların bu denli tutulması bununla alakalıdır. emek vermeden kendi varlığını teşkil edip toplumsal bir grupla (genelde dini ama dünyevi de olabiliyor) çıkar da sağlama seysi. ne güzel değil mi hazır bir oluşuma intisap et hocana yalakalik yap ve hayatını kolaylaştır.
devamını gör...
tarikatın insanları aldatarak hak'tan uzaklaştırdığını, kur'an ile alakasının olmayıp sonradan dine monte edildiğini gözler önüne seren mürid. evet.

bu tarikatçılar kur'an'dan çok korkarlar. rivayetler üzerine kurulmuş bir dine iman ederler.
devamını gör...
övmesinde bir sakınca görmüyorum ama överken yanlış kelimeler seçmesi ve abarttıkça abartması bu alışkanlık çok kötü bir alışkanlık. yani övdüğü kişi bile sus evladım yeter diyebilirdi. bakın mesela övüle övüle khalesi ne hale geldi.
devamını gör...
Allah hakkında bir cümle, peygamber hakkında iki cümle, efendi için yirmi cümle övgü cümlesi kuran mürittir. bu yirmi cümle esnasında en az on dört kez açık ve net şirk ifadesi kullanmıştır. efendisi için söylediği cümlelerin çoğunu peygamberimiz için bile söylediğinde yine şirke girer, durum o derece vahim yani. kimse bana müslümanlıktan, empatiden, kardeşlikten bahsetmesin. bu kafaya her halt sokulabilir rahatça, kendini de patlatır milleti de keser bu manyak algı. sizin ben aklınıza da, kalbinize de, irşadınıza da, intibakınıza da dualı ağızlarla tüküreyim aptal sürüsü. ve buna ses etmeyen hatta muhtemelen haz duyan belki de metni elleriyle hazırlayan tarikat büyükleri de bu vebalin asıl sorumlularıdır.

ulan efendin taşı elmasa çeviren yegane kişi ise, milletin cebindeki üç kuruşu niye kurslarınıza yardım diye dileniyorsunuz!!!
devamını gör...
cahil bir genç, troll de olabilir. öncelikle ''o kuddise sirruhu'' şeklinde bir kalıp yok. akabinde, hiçbir oluşumda böylesi bir takdime denk gelmedim, hele buna sessiz kalabilecek bir kitle... inşaallah tez elden tövbeyle kelime-i şehadet getirerek rücu' eder. şeriatsız tarikatın zındıklık olduğunu bu vesileyle bir daha görmüş olduk. önce itikad, itikad, itikad...
devamını gör...
mürşid gerektir bildire hakk'ı sana hakkel-yakin

böyle bir insan yere göğe sığmaz zaten. sığsa sığsa müridin kalbine sığar.

edit: yazdığım tanım videoyla ilgili değil. şimdi dinledim videoyu da bu arkadaşlar hep böyle. yani vur deyince öldürüyorlar. tüm zamanların mürşidi kamili nedir abicim ya? resmen şeyhini peygamberin önüne geçirmişsin sen farkında değilsin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar