ege bölgesi

yurdumuzun sosyokültürel olarak en sağlam temelleri olan, marmara gibi göç almadığından bu temelleri koruyabilmiş bölgemiz.
efeleriyle, mutfağıyla, kızlarıyla meşhurdur. iklimi ile de ülkemin en yaşanılası bölgesidir.
devamını gör...
gelişmişlik bakımından türkiye'nin en gelişmiş ikinci, yüzölçümü olarak beşinci büyük coğrafi bölgesi.
nüfus yoğunluğu türkiye ortalamasının üzerinde. en çok göç alan ikinci bölge.
denize en uzun kıyısı olan, en uzun kıyılı şehiri de * bünyesinde barındıran bölge.
dağların kıyıya dik uzanmasıyla denizellik içi kısımlara daha iyi girebilmekte. dağların bu konumuyla ulaşım da kolaydır.
tek jeo-termik santral bu bölgede, denizli-sarayköy.
iklim ve yer şekilleriyle tarım yüksek seviye.
turizm gelişmiştir.

bölge iki bölüme ayrılır:

asıl ege bölümü
iç batı anadolu bölümü
devamını gör...
batı kültürünün ciddi şekilde hissedildiği bölgemizdir.

mesela insanlar güler yüzlü, kibar ama biraz mesefelidir başta. dedikodu vardır ama birbirinin hayatına müdehale sınırlıdır. sokaklar, caddeler biraz daha düzenli, evler dıştan da biraz daha süslüdür. kıyı ege özellikle, küçük kasabalardaki kireç boyalı evleri, çiçekli avluları ile ferah bir görünüme sahiptir.
devamını gör...
olaya şöyle bir açıdan bakacağım çeşit olsun diye:
1) türkiye'nin turizm gelirlerinin büyük bölümü bu bölgemizdendir
2)türkiye'nin tarım üretimin önemli bölümü bu bölgedendir; aşırı verimli olması nedeniyle tarım, hayvancılık ve suürünleri ürünlerinin ucuza üretilmesini bu bölge sağlamaktadır.
sonuç: ege bölgesi olmasa türkiye açlıktan ölebilir.
devamını gör...
anadolu' nun batısında, kabaca üçgene benzeyen alan bakımından 3. küçük bölgedir. asıl ege ve iç batı anadolu bölümü olarak 2 bölüme ayrılıhttp://r.asıl ege' de horst graben sistemi ile oluşmuş dağlar ve ovalar vardır. grabenlerde gediz, bakırçay, büyük ve küçük menderes nehirleri menderesler çizerler.bafa ve marmara gölleri bölgedeki alüvyal set göhttp://lleridir.asıl ege bölümünde akdeniz ikliminin hakim olması sebebiyle bitki örtüsü makidir. içbatı anadolu bölümünde ise karasal iklim etkisini gösterir. tütün, zeytin, incir, üzüm ve haşhaş üretiminde 1. sırada olan bölgedir. yeraltı zenginliklerinden linyit yatakları açısından zengindir. menteşe yöresinde krom, izmir çevresinden civa, afyon' da mermer çıkarılır.
devamını gör...
bölgedeki yer şekillerinin bir kısmı yer kabuğu hareketleri ile oluşan (orojenez-dağ oluşumu) kırılmalarla meydana gelmiştir. kırılma yerlerinde yükselen yerler horst (dağ), çöken yerler de grabeni (çöküntü ovası) oluşturmuştur. horst ve graben oluşumunun en fazla olduğu bölgemizdir.

horstlar; kaz d.,madra d., yunt d., boz dağlar, aydın dağları ve menteşe dağlarıdır.

grabenler; edremit, bakırçay, gediz, k.menderes ve b.menderes’tir.
devamını gör...
2001 eylül ayından beridir ikamet ettiğim bölge.

yalnız pazartesi sabahı 5,30 sularında afyon'da idim. tabi afyon'a aydın'ın sıcağından geldim. malum kapri, tişört kömbinasyonuyla geldim afyon'a. afyon'u da bilen bir insanım üniversiteden ve kaplıcalarından dolayı aslında ama işte düştük soğuğuna. Allah'tan afyon otogarı bizim adana otogarı gibi açık otogar değilde içerde ısınabildim, en azından üşümedim. yoksa sırıta kalırdım sabahın 8 olmasını bekleyene kadar.

şimdi asıl mevzuma geleceğim ben.

yahu aydın ile afyon şehirlerinin, insanları, iklimi, bitki örtüsü, yemek kültürü felan her şeyi farklı ama nasıl oluyorda ikisi de ege bölgesi şehri oluyor.

adanalı coğrafyacılar ve adanalı ateistler açıklasın lütfen.
devamını gör...
karadeniz, akdeniz ve marmara denizi'nin olduğu bölgelere bu denizlerin isimlerini verdiğimiz gibi kıyısının bulunduğu denizin adıyla andığımız coğrafi bölgedir.

iyonya'nın sınırları tam olarak nerelere denk geliyordu bilemiyorum ama denizin adı sonradan ege oluyor.
ege olmasının da theseus'un gemisindeki renk ayarlarıyla oynamayı unutmasından mütevellit oğlunun öldüğünü düşünen ve üzüntüsünden intihar etmek için denize atlayan babası kral aigaios ile alakalı olduğu söylenir.

o değil de yunanlar anadolu'ya küçük asya-asya minor diyorlar. bununla ilgili bi' salaklık yapmasalar bari.*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar