egemenlik kayıtsız şartsız milletindir

bazen duvarlarinda oyle bir soz yazan meclise mebus olmak, orada o soze ragmen oturmak caiz midir diye dusunuyorum. sonra oralari birakmanin da iyi bir fikir olmadigini dusunuyorum.. dusuncelerimin icinde kayboluyorum o vakit, ne dusundugumu ben bile bilemiyorum.
devamını gör...
yıllarca kimlerin adamları nerelere nasıl atandığını, nerelerde nasıl askerlik vatan görevi yaptığını biraz olsun gördükte egemenliğin kimin malı olduğunu anlamımıza yardımcı oldu
devamını gör...
ancak ve ancak milletini düşünen büyük bir liderin söyleyebileği söz. her ne kadar söylendikten 80 yıl sonra gerçekleşse de bunu suçunun gerçekte kimde olduğunu analiz etmek ancak bir daha egemenliğin milletten alınmasını engelleyebilir.
devamını gör...
milletin sahip çıkması ve uygulaması gereken söz.

ama maalesef egemenliği paylaştılar: amerika, çeteler, derin devlet, cuntacılar, şeriatçılar, sahte atatürkçüler, sahte demokratlar...böyle gider bu. hepsi bazen kolkola oldular bazen güç savaşına girdiler. 'egemenlik' için.


devamını gör...
koskooooooooooooooooooooocaman bir yalandır bu. ben değil cumhuriyet halk fırkasının 20. kuruluş yılı olan 1943'te yayınlanan broşür söylüyor bunu.

"şimdi sözümüzü bitirmeden önce izah etmemiz lazım gelen bir nokta kalıyor: devlet içinde salahiyet bir kişinin mi yoksa camianın mıdır? hakimiyet milletindir cümlesi bu meseleyi halletmiş gibi gözükür, fakat yakın bir tetkik bu ifadenin günün şeniyetine [gerçeklerine] uygun olmadığını anlamak için kafidir. devir yürümüştür. devirle beraber devlet de yürümüştür. bir milletin hayatı kalıplanmış formüller içinde hapsedilemez. millet devletten ayrı bir mefhum ise hakimiyet ne yalnız devletin ne de yalnız milletin olabilir. osmanlı iì‡mparatorluğu devrinde “hakimiyet devletindir” diye bir söz söylenmiş olabilirdi. koca memleketi babasının çiftliği gibi kullanan bir padişah için “devlet benim” demek elbette mümkündür. bu iddiaya karşı bir tepki teşkil eden büyük türk ihtilali “hakimiyet milletindir” diye haykırmakta yerden göğe haklı idi. fakat bugün başımızda ne budala bir padişah, ne de eli kanlı bir sezar var. demek oluyor ki bugün milleti devlete zıt bir mefhum gibi öne sürmek bilhassa biz türkler için yanlıştır."

daha ilginç olanı, halkın padişaha kul olmasına karşı çıktığını söyleyen tek parti rejimi, yazının devamında kendi ortaya attığı şeflik kavramına padişahlığın da ötesinde anlamlar yükleyerek, halkı, ‘başâ€™ hükmünde olan şefin ‘uzuvları’ olarak tanımlıyor:
devamını gör...
kimin millet olduğuna kim karar veriyor peki sorusuyla karşılık verilmesi gereken önermedir. eğer doğruysa bizim milletten anladığımızla egemenliği millete verdiklerini idda edenlerin anladıkları aynı şeyler değilmiş.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar