eğitim bilimleri

atanmak isteyen öğretmen adaylarının kpss sınavında 100 dakikalık sürede 80 adet soru çözmesi gerektiği, tüm kpss puanının yüzde 20 lik kısmını oluşturan çeşitli derslerin birleşimi olan bölümdür.
devamını gör...
[egitb.] eğitim durumlarının ve süreçlerinin doğuş koşullarını, bunların oluşup gelişmesini inceleyen; eğitimde ruhbilimsel hizmetler, eğitim yönetimi, denetimi ve planlaması, eğitimde izlence geliştirme, özel eğitim, halk eğitimi, ölçme ve değerlendirme, eğitimin toplumsal ve tarihsel temelleri, güzel sanatlar eğitimi, eğitim hukuku, eğitim ekonomisi, istatistik ve araştırma eğitimi, eğitim teknolojisi, teknik eğitim gibi bilim dallarının oluşturduğu bilimler demeti.

(alm. erziehungswissensçhaften; fr. sciences de l'éducation, f; ing. educational sciences)

*
devamını gör...
eğitim bilimleri sözlüğü geçmişten günümüze kadar olan eğitim kavramları hakkında bilgi vermektedir. açık bir diller iki üç cümle ile her kavramın açıklaması yapılmıştır. bu siteden çok iyi bilgiler edinebileceğinize eminim. https://egitimsozlugu.com/
devamını gör...
kpss de öğretmen adaylarının girmek zorunda olduğu sınavdır. içerisinde alt dallar barındırır. bunlar öğrenme psikolojisi, gelişim psikolojisi, ölçme ve değerlendirme, rehberlik, öğretim yöntem ve teknikleri, sınıf yönetimi, materyal geliştirme gibi. bu dersleri işlerken içerisinde bir sürü kuramlar modeller vs geçer. bunları ortaya atan insanlara bakınca bir çoğu hep yabancı. insan düşünmeden edemiyor yav bu bizim insanlar ne yapıyor? ne konuda katkı yapmışız şu eğitime? o kadar ders gördüm bir iki türk ismi o da süs olsun diye söylenir genelde hiç duymuyoruz. üzülüyorum bu eğitime, bilime, ilme yapamadığımız her katkıda. köklerimizde tarihe damga vuran isimlerimiz var şu zamanda da bunları yapabiliriz.
devamını gör...
bugün eğitim bilimleri bütün dersleri set olarak aldım. daha önce hiç eğitim bilimleri dersi almışlığım yok. bu nedenle ne yapmam nasıl bir yol haritası izlemem gerektiği konusunda kararsızım. acaba her kitaptan ayrı ayrı başlayıp bütün eğitim bilimlerini bir arada mı götüreyim yoksa sıraya mı sokayım kararsızım. birini bitirip testini çözerken diğerinin konusunu çalışmak daha mı verimli olur yoksa ayrı ayrı önce konu sonra test mi bilemiyorum.

önce öabt çalışmaya başlayıp sonra mı eğitim bilimleri çalışsam diye de düşünmüyorum değilim.

konu hakkında düşüncesini paylaşmak isteyenler olursa mesaj ile ulaşmaktan çekinmesinler lütfen.

öğretmen olmak adına öğrenilmesi gerek bilim dalı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar