bazı kan dondurucu cümlelerle başlayalım,

anaokulu öğrencilerinin 5 ila 7 yaş aralığında olduğunu belirtelim. zihinleri körpecik. ne verirsen onu alıyor. ekilmeye müsait verimli tarlalar..

- bale gösterisi yapılacak. öğretmen bir çocuğun yanına geliyor ve şöyle diyor, "atatürk sizi izliyor, ona göre oynayın"
- 5 yaşındaki yeğenim bir gün geliyor ve şöyle diyor, enişte Allah ölmüş bugün. o gün 10 kasımdı. iğdiş edilen bir zihin.
- 6 yaşındaki başka bir yeğenim, Allahımız ölmüş, dolmabahçe'de yatıyor diyor. ona ölen kişinin sadece bir asker olduğunu anlatmak için 1 saatimizi veriyoruz.

ezberletilen şiirler, 6 yaşındaki çocuk bunu söylüyor avaz avaz "düşman çoktu atatürk yoktu atatürk geldi düşmanı yendi bu güzel yurdu bizlere verdi"
ne olduğunu bilmiyor, ama plak gibi tekrar ediyor. zihinleri tecavüze uğrayan bu çocuklarla oynayan eğitmenleri köşede kıs kıs gülüyorlar.

ana sınıflarında 29 ekim'den 10 kasım'a kadar 2 hafta boyunca sadece atatürk anlatılıyor. peygamber-allah-atatürk algısı çocuğun zihninde karmaşıklaşıyor. çünkü atatürk o kadar yüce ve kutsal bir varlıkmış gibi anlatılıyor ki çocuk bunun ayırdına varamıyor. evde ailesinden öğrendiği Allah kavramının kutsallığı ve yüceliği ile, suni olarak yaratılanatatürk kavramının yüceliği çarpışıyor, çelişiyor, karışıyor. baskın çıkan atatürk imajı oluyor çoğu zaman.

fen bilgisi öğretmeni sınıfı toplu olarak sarı zeybek filmine götürüyor. lise kimya hocası 4 ders boyunca bir öğrenciye sarı zeybek kitabını okutuyor, bir yandan ağlıyor, öğrenciler ders kaynadı diye makaraya sarıyor.
'mustafa' filmine hiçbir okul öğrencileri götürmüyor. emir merkezden. yaratılan tanrısal atatürk kavramı yıkılabilir bu film izlendiğinde. sarı zeybekle oluşturulan kutsal insan imajına ters. öğrencilere bu film izlettirilmiyor.

7 yaşındaki çocuğa ezberletilen şiir:
sana benim gözümle bakmayanın
mezarını kazacağım.
seni selamlamadan uçan kuşun
yuvasını bozacağım.

nefret ve kin ile bir zihin kontrolü. bir nesil böyle mahvoluyor işte.

kemalist sisteme yeni neferler lazım. bunun bilincindeler. ve kotarabildiklerini çekiyorlar kendi taraflarına. ben çocuğumun hiçbir şekilde kemalist ideolojiyle yetişmesini istemem. gerekirse ilkokuldan itibaren yurtdışında bile okuturum. eğer bir gün çocuğumun atatürk ile ilgili yanlış bir algısına rastlarsam gidip sınıf öğretmenini fena halde pataklayaiblirim. kimsenin çocuklarımızın zihniyle oynamaya hakkı yok.

devamını gör...
işini iyi bilen gayet de sistemli bir şekilde çalışan zihniyettir. bazı aileler durumdan rahatsız olsa bile aman çocuğuma öğretmen takmasın korkusuyla sessiz kalmak zorunda kalır..
devamını gör...
üçüncü sınıfa kadar atatürkü peygamber zannettiren zihniyettir. tam da laik teyzeler gibi bir öğretmenimiz vardı. zehirlediği zihinleri Allah yoluna döndürsün inşallah. şiirleri ezberleyince sevap kazanmış gibi sevinirdik. haşa. sümme haşa.
devamını gör...
üşenmedim, tanımın hepsini okudum. tamam kemalizmi eleştirin de bu kadar da sallamayın arkadaş!

arif nihat asya'nın 'bayrak' şiiri örnek gösterilerek eğitim kurumlarında kemalist ideoloji pompalandığı iddia ediliyor. bayrak sevgisine vurgu yapan bu şiiri, kemalizme bağlamak gerçekten maharet ister. arif nihat asya'yı hayatında okumamış birinden böyle bir yorum duymak da şaşırtıcı değil galiba.

yazıda kemalizm bağlamında ''nefret ve kin'' eleştiriliyor. nefret ve kin'i eleştirenler aynaya dönüp kendi çirkin yüzlerine baksınlar. atatürk'ü ve atatürkçüleri hayvandan daha aşağı gören, atatürk'ü şeytan derekesine indiren bu zihin, hangi akıl ve mantık çerçevesinde kini ve nefreti eleştirebilir.

atatürk eleştirilsin. atatürkçülük de eleştirilsin. ancak vicdan'dan nasibini almamış, kendisi gibi düşünmeyen herkese kin ve nefret kusan zihinlerin kemalizmi kin ve nefret üzerinden eleştirmesi ancak komik olur.

öğretmen pataklamaktan bahseden zevat, gelmiş bana kemalizmi eleştiriyor. aha da düştüğümüz durum budur beyler!
devamını gör...
milli benlikten yoksun şahsiyetlerin, bayrağa yazılan şiiri bile kin ve nefret öğretisi olarak algılamalarına neden olan zihniyettir. bu yazıları yazan ve okuyan kişileri de aynı zihniyet yetiştirmiş olmasına rağmen, hala böyle konuşulabiliyor ve bunlar tartışılıyorsa, demek ki; ya zihniyet olarak adlandırılan eğitim sistemi başarısızdır, amacına ulaşamamıştır, yada tartışılan konu kin ve nefret kusmanın sadece gösteriş amaçlı, allanıp pullanıp önümüze serilmiş bir şeklidir.
devamını gör...
kemalizm gibi savunulacak en ufak bir noktası bulunmayan bir safsatayla genç dimağları zehirleyen zihniyet..ne yazıkki doğrudur atatürk öyle bir anlatılmaktadır ki hakikaten iyi bir insandır,candır ciğerdir,islam'ın ayakta durmasını sağlayan etkin taşlardan birisidir..30a merdiven dayadım ve acı ama belki bundan 5-6 sene öncesine kadar ben de öyle zannediyordum,ozamanlar da sevmiyordum ama sevmememin sebebi kötü bi insan olduğunu düşünmem değil onu sevdiğini söyleyenlerin kötü insanlar olması idi..bunun da belli başlı sebepleri vardı benim için..bizim anaokuluna ilkokula gittiğimiz dönemlerde atatürkten daha büyük bir tabu yoktu ülkede,bugünkü gibi öyle atatürk diktatördü filan demek cesaret ve hatta cesaretten ziyade akıl noksanlığı isterdi ve o dönemde ben çocuk aklımla ilkokul 1. sınıfta atatürk konusu konuşulurken atatürk'ün ölümüyle ilgili "öğretmenim atatürk rakı içtiği için mi öldü" dediğim için okulumdan sürüldüm..6 yaşındaydım ulan,cüzzamlı gibi sınıftan çıkarıldım müdür odasında çikolatalarla şekerlerle ve babacan tavırlarla "anlat evladım sana kim öğretti bunu" cümleleriyle saatlerce sorgulandım..neticesinde başıma ve başlarına bir iş gelmesinden çekinen annem babam yıllarca bana ve kardeşlerime "atatürk iyi bi insandı onu sevin" telkinlerinde bulundu..e bunun bir de okul ayağı olunca,al sana çiçek gibi bir atatürkçü genç..

günümüzü ve bundan 5 seneye kadar öncesini saymaz isek insanlar yıllarca bu bahsettiğim benim bizzat yaşadığım senaryoya mahkum edildiler,okullarda atatürk tanrı gibi anlatıldı,ve evlerde "aman çocuğuma bişey yaparlar,bize bişey yaparlar" diye "anne atatürk tanrı'mıydı" diye soran çocuğa "he yavrum he evladım" demek zorunda bırakıldı anne babalar..

çok şükür ki artık bir şeyler değişiyor,atatürk tabusu yıkılıyor atatürk'le ilgili konuşmaktan insanlar eskisi kadar çekinmiyor ve bana göre en önemlisi de yine sadece iyi yanlarını anlatan ama en azından atatürk'ü tanrı gibi anlatmayan eğitim kurumları var ve insanlar bu eğitim kurumlarını tercih etme konusunda hem bürokratik olarak hem de maddi anlamda özgürler..

henüz çocuğum yok,allah nasip eder de bigün evlat sahibi olursam okula göndereceğim vakit ki bu şuandan itibaren en az 6-7 senelik bir süreç halen ortada atatürk diye bir tabu ve atatürk temelli bir beyin yıkama çalışması var ise varımı yoğumu seferber edip çocuğumu bu ideolojinin sapkın fikirlerinden uzak tutacağım..
devamını gör...
dini işleyen zihniyete göre çok daha faydalı olan zihniyettir bir yandan Allah diyip diğer yandan çalıp çırpmayı bilmeyen zihniyettir. olduğu gibidir. sürekli tesbih çekip kur'an okuyup dilinden Allahı düşürmeyerek insanları kandırmaya çalışmayan zihniyettir.
devamını gör...
eleştirilmesi gereken ve kesin bir şekilde yanlış yapan zihniyettir. burası çok net. ama buna karşı çıkanların çok büyük bir çoğunluğu aynı şeyin farklı bir versiyonu olan dini çocuğun zihnine empoze eder. çocuk zihninin algı kapasitesini aşmayan temel kavramlardan bahsetmiyorum. 4 yaşındaki çocuğa cehennem tasviri yapılması, anlamlarını ve ne olduğunu hiç bilmediği filistin ilahilerinin ezberletilmesi vb. şeyler. kemalist zihniyeti aşılayan insanlar kemalizmin doğru yol olduğuna inanana, atatürk'ün de en doğru örnek olarak bilinmesi gereken birisi olduğuna inanıyorlar. dolayısıyla bu şekilde davranmalarında aslında kendi tutarlılıkları açısından bir yanlışlık yok. yanlış olan şeyi yukarıda söyledim zaten. ve bu yanlış da sadece kemalizme özgü bir yanlış değil.
devamını gör...
konu üzerinde yorum yapmayayım diyorum ama yine söylemeden geçemeyeceğim.

falcon reyiz gerekirse çocuğumu yutdışında okuturum demiş. hangi ütopik alemde yaşıyor bilmiyorum ama yurtdışında okuyan çocuğu ülkesine döndüğünde hiçbir zaman türk bayrağına hasretle bakamayacak. ülkesinden ayrılırken içi sızlamayacak.

sanki yurtdışında über insan yetiştiriyorlar!

sen ülkene bayrağına bağlı olmazsan çocuğun haydi haydi olmaz.
devamını gör...
öğretmenler odasında "yaşasın çocuklara Allahsızlığı empoze ettim sonunda" diyen zihniyetin akrabasıdır. fosilleşmiş, artık çekilmeyen ve değişmesi gereken kafadır.
edit: kardeşi de edebiyat dersinde dar ağacında 3 fidan kitabını zorla okutandır.
devamını gör...
o gün birinin taşın altına elini sokması gerekiyordu. o da mustafa kemal atatürk'tü. savaşı tek başına kazanmadı ama savaşı onun ve silah arkadaşlarının komutası sayesinde kazandık. bunlar herkesin kabul ettiği gerçekleridir. sonrasına gelince sanayi yok, fabrika açılacak tek çare devletçi yapı ile atılımcı olmak. çağ ve ülke gerçekleri bunu mecbur kalıyor. milliyetçilik keza aynı şartlar altında o günün şartlarında ülke birliği için şarttı. halkçılık ülkenin hareketliliği için dinamikliklerinin oluşması için şarttı. cumhuriyetçilik o gün kurula bilecek tek yönetim olduğunu kabul etmeliyiz. osmanlının işgalci devletler tarafından ne kadar itibarsızlaştırıldığını düşünün ve tahtın devamı yönetimde kısmen de olsa boşluk oluşturacağı, ayrıca ülke aydını konumunda ki tüm okumuş insanların sevr anlaşmasından dolayı tahta karşı olduğu o günün gerçeği değilmidir? atatürk kendi çağı içersinde birlik, yönetim, sistem, ekonomi ve eğitim sistemi kazandırmıştır. biz bu gün çağımızın gerektirdiği neyi yapıyoruz? kültürel benliğimizi din ve aşırı milliyetçilik ile sınırlayarak bölünmeye giderken düşünmemiz gerekmiyor mu? dinimiz bize bilimi, teknolojiyi, araştırmayı ve güzeli öğretirken kurmaya çalışılan sistem buna ne kadar yakın? hiç. bilimsellikten uzak, araştırmayı yasaklayan, teknolojiyi küfür kabul eden bu günkü eğitim sistemini kurmayı düşünen zihniyet hem atatürk kavramına, hem dinimiz kavramına, hem de millet kavramıza darbe vurmaktadır. bunu gözden kaçırıyoruz. bölünmeyi en önemli değerlerimiz üzerinden yapılıyor, bunu artık görmeliyiz.
devamını gör...
kemalist ideolojiyi empoze etmeyi de aşıp atatürk'ü seven çocukları bile atatürk'ten bıktıran bir zihniyet halini almıştır. çocuklar anne-babasından çok atatürk'ü görür olmuştur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar