eğitim müfredatına eklenmesi gereken konular

yemek yapmak.

hayvani puan* alıp dünyayı değiştirme hayaliyle gittiğim üniversitede açlıktan telefin eşiğine getirmişti beni yemek yapmayı bilmemek. her türlü abuk subuk bilgiyi alıp geliyosun ama en temel yeteneklerden birini bilmiyosun. 12 sene eğitim gör ve kendi kendine bırakıldığın anda karnını doyuramayacak donanımda ol. bildiğin* homoerectus senden daha ilerde yani.yüzmek.

ülkenin dört tarafı denizlerle çevrili ve yüzme biliyorum diyenlerin sahile gelince "ordan bi boy versene" abi çığlıkları kulağımızı deler, derede barajda gölde bulduğu her suda boğulur vatandaşımız. porsuk çayına düşen çocuk başlığında bunun gerekliliği daha anlaşılabilir.


ikinci dünya savaşı.

tarih derslerinde tarih atatürkten ölünce biter bizde. halbuki mevcut dünyanın düzeni büyük oranda ikinci dünya savaşı sonrasında kuruldu. ikinci dünya savaşını okumamış gençler mevcut okudukları tarihle günümüz dengelerine muhtemelen pek anlam veremeyeceklerdir.
devamını gör...
birinci dünya savaşı.
adam akıllı anlatması lazım birilerinin çocuklara gerçekleri. almanlar yenildiği için bizde yenilmiş sayıldıkta neyin nesi, almanlar hiç öyle birşey telaffuz etmiyor; biz yenildiğimiz için türklerde yenilmiş sayıldı...
devamını gör...
bilimsel ve ilmi tüm konuları eklesekte şu saçmalıklardan kurtulsak. çocuklara neden hayat bilgisi dersini sevmiyorsun deyince bana camı kırma diyor, neden camı kırayım ki? bu saçmalık cevabını veriyorlar. bunu diyen çocuk 8 yaşında. türkçeyi matematiği hiç anlatmıyorum, varın gerisini siz düşünün.
devamını gör...
3 tarafı denizlerle 4 tarafı düşmanlarla çevrili ülkemizde; sulh nedir, nasıl sağlanır, faydaları nelerdir, sulhun olmadığı yerde ne olur konularını kapsayan bir dersin olması gerekir.
devamını gör...
kadınlardan neden dâhi çıkmaz? neden önemli büyüklerde kadınlara rastlanmaz? minvalindeki tüm soruların cevapları eklenmeli. orada bir detaylandırılsın bakalım belirli günlerde önemli kadınlar. bir de dâhi dediğimiz adamların, hangi kadınlara ulaşmak için keşiflerde bulunduğu detaylandırılsa da, keşfin amaç değil, kadına ulaşmada bir araç olduğunu izlesek keyifle. amacın kendisi nasıl araç eylemde bulunur ki?
devamını gör...
anne babaların kullandığının aksine, ''inşallah''ın Allah'ın izniyle yaparım temennisi olduğu, baştan savma amacıyla kullanılanla eş sesli olup eş anlamlı olmadığı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar