eğitim seviyesi arttıkça dinden uzaklaşılıyor

#özgürler 

diyanet işleri başkanının yeni açıklaması. 21. yüzyılda hala menkıbevi bir islam anlatısı yapılıyorsa her köşede, mütefelsifane düşünen tekfir edilirse gençler daha çok uzaklaşır dinden.
devamını gör...
o zaman eğitim seviyesi düştükce de dine yaklaşılıyor. yani bu teoriyi doğru kabul edersek diyanet işleri başkanı olmak için süzme cahil bir mal olmak icab ediyor ki, süzme cahil birinin doğru bir teori ortaya atma olasılığı da aynı oranda düşüyor. nerden baksan acayip bir paradoks.
devamını gör...
öncelikle bir alıntı yapıldığında alıntı adresi verilmelidir ki okur kaynağı incelesin. nedir, ne değildir doğrudan kaynaktan öğrensin. aksi halde ne oluyor? örnekteki gibi yanlış bilgilendirme oluyor ve bildiren vebal alıyor. kamu spotu bittiğine göre konuyu değerlendirebiliriz.

ben bu mevzuyu ekşi'de görmüştüm. orada başlığı açan arkadaşın kaynağından alıntı yapalım.

--- alıntı ---

“seküler alanlarda yüksek tahsil yapmanın dini inanç ve ibadetler üzerinde olumsuz etki yaptığı tespit edilmiştir”

--- alıntı ---

https://www.birgun.net/habe...

buradaki vurgu seküler kavramındadır. Seküler bölümden kastın ne olduğu konusunda detay verilmediğinden biz anlamaya çalışalım. Benim tahminim materyalizm menşeili iktisat alanları olabilir. ancak daha baskın fikrim ise hukuk alanlarında islam hukuku ile mevcut hukuk sistemlerinin sürekli olarak karşı karşıya gelmesidir. bu şekilde açıkladığımızda modernleşme sürecindeki toplumumuzun eğitim sistemindeki ahiret inancının arka plana itildiği gerçeği gün yüzüne çıkıyor ve söylem hak kazanıyor. yani lanse edildiği gibi "eğitim alan insanlar dinden uzaklaşıyor" gibi alakasız bir genelleme söz konusu değil.
devamını gör...
eğitim seviyesi arttıkça işsizlik artıyor. desek yeridir.. eğitimin seviyesine dair konuşulacak şahıslar konuşmalıdır. çocuklar googlede Allahı görebilirmiyiz gibi enteresan sualler sormaya başlamıştır. diyanetin eğitim seviyesi buna göre dizayn edilmelidir artık. bu kadar imkanın icabını yerine getiremeyen ilahiyat camiasının mahşerdeki durumu eğitim seviyesiyle açıklancak gibi değildir.
devamını gör...
ilk emri oku olan bir dinin ve bu dini temsil ettiğini "düşündüğüm" kurumun! beyanı.
nerden baksan tutarsızlık
nerden baksan ahmakça...
devamını gör...
tamamıyla katıldığım ifade. mustafa sungur abi bir sohbetinde ortaokuldaki çocuklardan birini kaldırmış, "bize doğadaki su döngüsünü anlat bakalım" demişti. çocuk heyecanla başladı anlatmaya, "yağmur yağınca toprak suyu emer, yeraltı suyu okyanusa karışır vs..." sözlerini bitirdiğinde sungur abinin nokta atışı bir sorusu vardı: "peki Allah bunun neresinde?!"

zerreden küreye, seradan süreyyaya her şeyde Allah'ın mührü olduğu akidesi verilmezse, bu eğitimden geçen çocuklar farkına bile varmadan apateist olarak mezun olur. diyanet işleri başkanlığı mevzusu tutarlı değil yani. neticede burada ilahiyatları konuşmuyoruz.
devamını gör...
cehaletle dindarlık arasında korelasyon olduğunu zaten biliyoruz. diyanet'in başındaki kişi tarafından da teyit edilmesi güzel olmuş.

özgür ve rasyonel düşünce güçlendikçe o zihinde uydurulmuş şeylere olan inanç azalır ve şanslıysanız da yok olur.
devamını gör...
daha çok bilen insanın tanrı'yla karşılaştığı yer -çoğu zaman- zincirin daha öte bir halkası olduğundan, doğru önerme. herkesin bildiği o şişenin dibi vakası. çünkü bir köy insanı mayalanma olayında iman ederken bir gıda mühendisi başka bir aşamada iman ediyor. bunun illa bu kadar doğrusal olmasına da gerek yok tabii ama şu da bir gerçek ki herkesin Allah'ın müdahilliği konusundaki inancı/bilgisi aynı değil. o yüzden o kısmı daha çok bilenlerin başka bir açıdan bakması veya düzenin tümünü yorumlaması gerekebiliyor. yol uzadıkça da kimisi oraya bir tanrı koymak istemiyor kimisi o'nsuz mümkün değil deyip teslim oluyor. gene varılan nokta çok farklı değil, ateşin kudreti pamuğun yanması misalindeki gibi aslında en basit, ilk aşamada yaratıcının fiilini bulmaya geliyor da, bütün bir ilim tanrı'yı bir kenara itip dinden arınık bir şekilde konuşmak üzerine kurulunca artık bu nazarı yakalamak daha zor.

(bkz: allah tarafından)
devamını gör...
diyanet işleri başkanı tespiti. bunu yapan başkan bu tespitin çözümü adına önüne geçmek için ne gibi programlar hazırlamışlar yoksa cuma hutbesinden bir adım ileri gidemediler mi daha acaba. seküler alan olarak kastedilen ne işe diyanet o alanlarda çalışma yapmalı kendi yapamıyorsa üniversiteler ile bu alanlarda işbirliği yapmalı. tabi bu dediğim çözüm üretmek isteyenler için.
devamını gör...
evet öyle zaten de bunun günümüz konjoktürüyle yorumu çok daha fena ben size söyleyeyim. o yüzden hep söylüyorum aleni yobazı daha samimi buluyorum diye ya. bunların dini yorumlama şekli eğitimli cehaletin sermayeyle buluştuğu ticari ve tamamen sosyal ilişkilere indirgeyebileceğiniz kıvamda. yani aslında dindar değil, dinsiz değil, everything little little into the middle

bu dönüşüm dinci yobaz kardeslerime de büyük zarar verir haberleri olsun. her sakallıyı hoca bilmemeleri lazım.
devamını gör...
eğitim sisteminin "ortalama adam " yetiştirdiğini gösterir. bize lazım olan "bilgi" iken bu bilgiden "bilge" çıkaramıyor da gönül gözü, basireti , sezgisi bağlanmış insanları piyasaya sürüyorsak boş yapıyoruz demektir.

dış dünyanın ortalama adamları gibi dikkat etmeyen dikkat etmediği için de göremeyen biri eğitimli de olsa ne hayattan ders çıkartabilir ne de dini anlayabilir. cenaze ritüellerini dahi bilmeyecek derecede cahil insandan , eğer normal halk olmasa cenazesini bile kaldıramayacak aydın ve entelektüel kesimin din bilgisi ne olabilir ki dine yaklaşsın? ya da bu modellerden nasıl tam teşekküllü büyük resim bekleyelim? nasıl bir din tasavvuru , doğa tasavvuru ya da toptancı bilgece kavrayışlar bekleyelim? ve bilgelikle mücehhez mürşitler bu eğitim sisteminden nasıl hayata atılsın?
devamını gör...
istatistiki bir çalışma yapılmadan söylenen bir sözdür. eğitim seviyesiyle dini hassasiyet arasında negatif korelasyon olduğunu göstermek kolay bir çalışma olmasa gerek. bu durumu etkileyen birçok faktör vardır diye düşünüyorum.
not: korelasyon sözcüğünü eğitim seviyem fena değil diye diye kullandım.
saygılarımla,
devamını gör...
acı gerçekler geliyor, hazır mıyız ?

buyrun:

doğru olabilir ama sorumlusu 400 yıldır kafayı değiştiremeyen "resmi ortodoks ehli sünnet vel cemaat" ideolojisi ve ideologlarıdır. bu ideoloji miadını takriben bir 100 sene önce doldurmuştur. ama hala "avama yüzlerce yıllık masalları din diye verelim yalan yanlış ama yoldan sapmasınlar" dedikçe de daha çok uzaklaşma olacaktır.

aktardığınız nakli şeyler, kelami yorumlamalarınız vesaire, bilimle, gözlemle, akılla taban tabana zıtken halen daha bu kafa yapısından medet ummak, hele hele internet devrinde, esas şaşırılması gereken şey budur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar