eğrelti otu ile sözlük röportajı

mahlasım eğrelti otu ama sözlükte benden başka gerçek kimliği deşifre olmuş kaç yazar var bilmiyorum... hakkımda bir çok şeyi, düşüncelerimi, hayata yaklaşımımı, tutkularımı üç aşağı beş yukarı bilenler biliyor da bilmeyenler çoktur eminim. merak etmek lütfunu soru sormak zahmetiyle buluşturacak yazar arkadaşlarımın sorularına, sabırla, samimiyetle cevap vermek fırsatı verdi dünya sözlük yönetimi, ben de bunun tadını çıkarmak niyetindeyim doğrusu... merak edilmek güzel şeydir eminim ancak sıkıştırmayın köşelere, tırsmayayım olur mu? *
devamını gör...
ilk soru benden gelsin o zaman*. ırkçılığa olan düşmanlığınız takdire şayan. sizi böyle bir tavır almaya sevk eden bir olay mı yaşadınız, yoksa hep böyle miydiniz?
devamını gör...
sözlükün en süper yazarı ile röportaj yapıyormuşsunuz, kaçırırsam ayıbolur.


sanat tarihi okumalarına nereden başlamak gerek? bu tarihsel akış içinde sizce sanat felsefesinin yeri nedir? acaba felsefesine daha önce başlasak konuda derinleşmek daha kolay mı olur?
devamını gör...
sorsalar ahlaken iyi bir insan olarak bildiğimi söylerim kendisi ile alakalı.
inançsız olduğunu da biliyorum. bu inançsızlık aileden gelme mi, yoksa sonradan kendisinin inanca soğuması ile alakalı mı? öyle ise bu sebepler ne oldu?
rahatsız edici bir soru olduysa özür dileyerek silebileceğimi belirteyim.
devamını gör...
kafanızın yanında üzerine basmakla fıssp diye açılıp beyninizi bi süre havalandırmanızı sağlayacak bir düğme olsun ister miydiniz? evetse neden? hayırsa iki kere neden?
devamını gör...
selamlar hocam, elbetteki sanata dair birkaç sorum olacak size;

- dünyanın mevcut ahvalini göz önünde bulundurduğunuzda, kafanızda hangi renk canlanıyor?

- uğruna çok çaba gösterdiğiniz, varınızı yoğunuzu harcadığınız; ama elinizde olmayan bir sebepten kaybettiğiniz şeyin ardından yaşadığınız acıyı temsilen, arka fonda ne çalardı?

- kesinlikle bu sonu hak etmiyordu, dediğiniz bir yeşilçam klasiği?

- son olarak da president hakkında düşünceleriniz nelerdir? hayata dair birkaç tavsiyenizi alırım.


merakla beklediğim cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum, kolay gelsin!
devamını gör...
sevdiğim yazarlardan birisiniz, iyi ki varsınız demek istiyorum öncelikle.

başka bir yerde yaşamak ister miydiniz? olduğunuz yerden memnun musunuz? hayatınızda değiştirmek istediğiniz neler olurdu? bizi sefiyor musunuz? *
devamını gör...
ilhama inanıyor musunuz? çizmeyi tasarladığınız görüntü çizmeden önce zihninizde resmoluyor mu genel hatlarıyla? yoksa çizerken yavaş yavaş mı beliriyor o an oraya ne çizilmesi gerektiği? büyük bir özgüvenle, evet çok güzel gidiyor diyerek kafasında kasket, ağzında pipo ile robdöşambır* içinde kibirle çizenlerden misiniz yoksa ay işşalla mahvetmem çekincesiyle çizenlerden mi? Bu ikisinden birine dahil olmak zorunda değilsiniz elbette ama ilk grupta olduğunuzu hayal etmek çok eğlenceli.*

edit: ay bi dakka kritik bir virgül hatası yaptım ama nasıl düzelteceğimi bulamadım. yani robdöşambır ağzında değil, sadece pipo ağzında. içinde kibirle de değil haliyle, robdöşambırın içinde ve tüm bunların işaret ettiği bir gerçeklik olarak kibirle yani. oldu gibi böyle.
devamını gör...
selamlar.
nasılsınız?
bir türlü sevemediğiniz ve mecburen görüştüğünüz kişiler var mı?
bu konuda herhangi bir şey yapmak gerekir mi?
devamını gör...
ne güzel bir röportajdır bu diyerek tanımıma başlıyorum... sevgili eğrelti otu, büyük ihtimalle size janjanlı sorularım olamayacak çünkü ben bu hallerde tutukluk yaşıyorum. yalnız muzip mu, yine aksilikler peşinde ve size bir sorusu olacak; "hiç, lan'lı lun'lu konuşmayı istediğiniz oldu mu? eğer oldu ise size bu konuda yardım etmeme izin verir misiniz?" başka da diyecek bir şeyim yok, arkadaşlar zaten yeterince sanatsal sorularda bulunmuş. kişiliğinize dair güzel sözler de dile getirmişler. şimdi benim "edebiyatının her tonunu sevdiğim yazar" desem bir kıymeti olur mu ki?

sevgilerimle...
devamını gör...
soru sormak için de o konu hakkında biraz bilgi sahibi olmak lazım. şu an yazar hakkında pek bir bilgim yok. soru da soramıyorum.

bildiğim tek şey resim paylaşımı yapıyor. kendi de resim yapıyor mu bilmiyorum. o zaman benim sorum da bu olsun: resim yapıyor musunuz?
devamını gör...
bahçede yetiştirdiğiniz sebze ve meyveler yenmeye ve yemeklik olmaya hazır mı? jan nasıl? ressamlıktan ziyade kekler ve börekler konusunda da fazlasıyla yetenekli olmayı neye borçlusunuz? son olarak sarma sigaraya devam mı?*
devamını gör...
hocam, ben türk sineması ile ilgili soru soracağım. gelmiş geçmiş türk filmleri arasında ruh halinizi ve bakış açınızı yansıtan filmler hangisidir acaba?
devamını gör...
aşağıdaki her soruyu tek cümle ile cevaplamanızı rica edeceğim.

insan ne için yaşar?*:

bir eğrelti otu olsaydınız nerede yeşermek isterdiniz?:

bir türkü yaksaydınız adını ne koyardınız?:

mutluluğun resmini çizebilir misiniz?*:
devamını gör...
saygılar ablacığım. benim sorum "çizdiğiniz tablolardan para kazanabiliyor musunuz, o tabloları satabiliyor musunuz?" olacak sadece.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar