einstein

yalnızlık + aşırı sosyal çevreyi birarada barındırmasından ötürü psikolojisinde küçük aksaklıklar görülen ve bunları bağımlısı olduğu tütün ve pipo ile kapatıp yüz yıllara meydan okuyan rölativistik teorisinin birgün kanıtlacağını umduğum büyük şahsiyet.bir sözünü de çok severim :
herkesin fikir birliğine vardığı bir akşam , kaybedilmiş bir akşamdır. (a.einstein )
devamını gör...
'' eğer insanlar sadece cezalandırılmaktan korktukları ya da ödüllendirileceğini umut ettikleri için iyi kalplilerse; o halde gerçekten çok acınacak haldeyiz.''

albert einstein
devamını gör...
dil ve saçın garip bileşimi. öyle garip ki uzakta bir yerde bilimle ugrasmaktan baska bir yere yerleştiremiyor insan zihninde.
düşünün çöpü almaya gelmiş falan.

ben düşündüm, ama olmadi.
devamını gör...
zalimliğin bu kadar artmasının sebebini insanların sesiz kalmasına bağlayan dahi. bana dokunmayan yılan bin yasasın düşüncesinin yanlışlığına dem vurmuş. hakkı'n Allah tarafından verilen birsey degil de caba gösterip alınması gereken bir şey olduğuna dikkat çekmiş.
devamını gör...
insanlar beyninin sadece %10unu kullaniyor tezini kabul etmedigim beyfendi. ben beynimin %100 unu kullaniyorum mesela benim beynimin %100u bu kadar.
devamını gör...
einstein insanlar beyninin yüzde 10unu kullanıyor gibi bir şey iddia etmemiştir haliyle böyle bir önermesi de yoktur.

tarihin en zeki insanlarından. ayriyeten kendisini inançlı gibi göstermeye çalışanlar var yalandan hikayelerle yine yok üniversitesindeki hocasına tanrıyı kanıtlamış vesayre... adam kendisi dine ve tanrıya inanmadığını söylüyor. böyle yalandan hikaye uydurup adamı dindar çıkarmak da anca herhalde bizim gibi toplumlarda olur.
devamını gör...
--- alıntı ---

einstein konferanslarına hep özel şoförü ile gidermiş.
yine bir konefransa gitmek üzere çıktıkları bir gün şoförü einstein'a; ''efendim, uzun zamandır siz konuşmanızı yaparken ben de arka sıralarda oturup sizi dinliyorum ve neredeyse söyleyeceğiniz her şeyi kelimesi kelimesine biliyorum'' demiş. einstein gülümseyerek ona bir teklifte bulunmuş.

''peki, şimdi gideceğimiz yerde beni hiç tanımıyorlar. o halde bugün palto ve şapkalarımızı değiştirelim, benim yerime sen konuş, ben de arka sırada seni dinlerim.'' demiş
şoför, gerçekten çok şahane ve başarılı bir konuşma yapmış ve sorulan bütün soruları doğru cevaplamış. tam yerine oturacağı sırada konu hakkında bilgili, azıcık da ukala bir profesör, o güne kadar konferansta sorulmamış ağır bir fizik sorusu sormuş. şoför, hiç duraksamadan soruyu soran kişiye dönüp: ''böylesine basit bir soruyu sormanız gerçekten çok garip'' demiş. sonra da salonun arkasında oturan einstein'ı işaret ederek şöye devam etmiş: ''şimdi size arka sırada oturan şoförümü çağıracağım ve sorduğunuz soruyu, göreceksiniz, o bile cevaplayacak.''

--- alıntı ---
devamını gör...
yıllarca matematik dersinde başarısız olan öğrenciler için einstein'in küçük yaşta matematik dersinden başarısız olduğu söylenirdi.gerçek öyle mi peki, tabi ki hayır. einstein'ın küçük yaşta çok başarılı olduğunun, deha boyutunda bir çocukluk geçmişinin olduğunun kanıtları bulunmaktadır.
özellikle internet ortamlarında enistein'ın çözemediği matematik sorusu diye ön platform ile karşılanılıyor. merak edip bakılabilir. nasıl bir soruydu diye. tabi olayın ilginç yanı, dört işlemi parmakla yapan bir kişinin, bu tarz sorulara "o çözemedi ama ben çözerim" şeklinde adapte olması muhazzam bir duygu.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar