ekmek yapma makinesi

kullanmaya alışŸtıktan sonra fırıncılara bakırcı gözüyle bakılmasını sağŸlayan cep telefonundan sonraki asrın icadı
devamını gör...
çok gereksiz bulduğum ama hanımın aşırı ısrarı neticesinde aldığımız, ardından sabahları sıcak ekmek kokusuyla uyanmamızı sağlamasıyla benim de sempatimi kazanmış cihaz.
devamını gör...
ilk hevesle sürekli kullanılmak istenen, ancak bıktıktan sonra da yerinden çıkarılmayıp insanları tekrar fırın yollarına düşüren küçük mutfak aletidir.
devamını gör...
ilk alınınca bir kaç kez kullanılıp daha sonra mutfak süsü niyetine yer edinen cihazlardan.
devamını gör...
evde mis gibi cevizli, zeytinli, çekirdekli ekmekler yapmaya yarayan güzel makine..
devamını gör...
dağın başında bir köye atandığındığınızda imdadınıza koşacak makinedir. köylülerden ekmek istemek yerine ekmeğinizi kendinizin yaparsınız.
devamını gör...
taş fırın ekmeğine alışmış insanların ekmeğine alışmaları kolay olmayacak makine.
devamını gör...
iyi, güzel, sağlıklı, taze...tamam da, saatlerce bekleyip, sonra el kadar ekmekle karşılaşmak, hayatımın büyük hayal kırıklıklarından biriydi.
devamını gör...
her eve lazım olan bir ev aleti.
tavsiye edilen odur ki cevizlisi, zeytinlisi çokça yenilesi.
devamını gör...
mutfakta kaplayacağı yer ile sıcak ekmek kokusunu karşılaştırıp, alıp-almama konusunda kararsız kaldığım ev gereci.
devamını gör...
ekmek makinasına yaklaşmayın derim. özel ve sıcak ekmeği görünce ekmek tüketimi artıyor. tanıdığım pek çok insan ilk zamanlarda övgüyle ekmek yapma makinasından bahsetti. bir kaç ay sonra ise artan kilolar ve tüketim fazlalılığı sebebiyle ekmek pişirmediklerini söylediler.
devamını gör...
bir iki sene önce kadınların seferberlik çıkacakmış gibi akın akın aldığı ve şimdi mutfağın bir köşesinde unutulan makine.

ya bir yemeğe gidiyorsun,ev sahibi ''ben yaptım benim eserim''diye bildiğin akşam yemeğinin yanına kayısılı ekmek getiriyor.


eee olmadı ,olamadı haliyle.
devamını gör...
ekmek pişirirken verdiği koku ile ekmeğin tadının birbirine orantılı olmadığı makine. evet insan icadı olabilir ama bir anne, bir kadın parmağı hamura değmedikten sonra o ekmeğin lezzeti eksik kalıyor.
devamını gör...
tamam arkadaşlar anne eli mühimdir ama siz hiç her gün ekmek yoğurdunuz mu?
bence yoğurmadınız.*
eğer her gün dışarıda üretilen ekmeği yememeye kararlıysanız iyi bi makine bence.
vicdan azabı duydum şimdi yoksa ben mi yoğursam ki acaba.
devamını gör...
nasıl bi makineyse ne görmek ne ekmeğini yemek nasip oldu.
benim bildiğim ekmeği ya anneler yapar yada fırıncı.ekmeğide makina yapacaksa kadınlar ne iş yapacak.
devamını gör...
ilk başlarda öyle hayal ettiğin gibi ekmekler yapamıyorsun. bir alışma süreci gerektiriyor. birde ölçüler cup filan. hiç bize göre değil yani. bize bir su bardağı diyeceksin cup ne annem ya.

neyse, alışma sürecinden sonra harika ekmekler yapabiliyorsun. gece yatarken koyuyorsun sabaha mis gibi ekmekler hazır. ama iş çığırından çıkıyor bir müddet sonra, yok cevizli, yok haşhaşlı derken pide gibi şişmeye ramak kalıyor. fazla abartmadan yapılmalı. pazar günleri mesela.
devamını gör...
iki sene önce aldığım, şimdilerde evde yan gelip yatan makine. lakin yaptığı ekmekler güzel, pasta kıvamında, hemde steril ortamda olduğundan eminsin. un, maya, şeker, tuz vs. malzemeleri vede yaktığın elektriği hesapladığın zaman ayda bi 5-10 tl karın oluyor. alacaksan evinde her gün üşenmeden onu yapacaksın. gece yatarken koyduğun vakit sabah buram buram kokusu geliyorki en büyük keyfi burası veriyor. ha biraz ekmek bayatladımı işte o kötü oluyor. içinde hamur oranı çarşı ekmeğine göre bayağı yüksek olduğu için, bayatını yemek biraz güç oluyor.
devamını gör...
ekmek yapma makinesi olmaz. ekmek fırında yapılır. ekmek fırını desen neyse. ne soğuk isim; ekmek yapma makinesi. söylermisin yoğurt yapma makinası neden alınır. evde mayalandıktan sora çelik tencerede sıcak sıcak havlu ve battaniyelerle sarılan üzerine donda kalmış kar temizleyicisi gibi yorgan adılarak yapılan yoğurdun tadını verebilir mi.
sahte, kapitalist düzenin uydurduğu bir zımbırtı.
-ama ben susamlı ekmek yapıyoruuum.
sanki dedenin evinde susamlı susaklı ekmek vardı.
şehir insanına sunulan kolaylıklar onların hayatından günlerini alıp götürüyor.
devamını gör...
evimin mis kokulu prensi akşamdan koyarsan sabah tam vişne reçelliktir sağlıklı ve keyifli.
devamını gör...
yaşım onaltı. köyün en genci benim şu sıralar. okulun bitmesini fırsat bilip geldim yediyüzotuzsekiz km yolu. son on yılın en büyük sıcaklarında köyümdeyim. saat onbire doğru sadece cırcır böceklerinin seslerini duymaya başlıyorum. traktörler kesiyor seslerini. gölgede dinlenirken kuzuların birbirleri ile oynayışını uzaktan izliyorum. koyunlar hiç kıpırdamamacasına bir söğüt gölgeliğinde dipdibe girmişler. sıcak tepe kavuruyor. saat üçe kadar uyumuşum. kuzuların boyunlarındaki çan sesi ile uyandım. akşama kadar çobanlığa devam. hava kararmaya başlamaya yakın köy yoluna yöneldi kuzular. anneleri gelecek biliyorlar. süt zamanı. köy yolunda gözüme çarpan ilginç bir detay var. bazı bacalar tütüyor yazın ortasında. bu güne kadar çok defa gördüğüm halde aklıma gelmedi niye sorusu?
köydeyim. kuzular koyunlara karıştı emiyorlar. zıpzıp zıplıyorlar akşam serinliğinde. tandıra giriyorum. babaannem köyden birkaç teyze. ekmek yapıyorlar. haşhaşlı patatesli ekmekler. börekler. çörekler.
içeri girer girmez babannem bir yumurta kırıyor elli yıllık sahana. çırpıyor. peynirli yanıcın üzerine sürüyor. mis gibi kokuyor ortalık. yanan ayçiçeği kökünün kokusu tütsü gibi.
ocak başında terleyen o insanları gördüm ben. o keyfi aldım. tandıra atılan her odun emek kokuyor. öyle filimlerdeki belgesellerdeki gibi türkü söylemiyor teyzeler. mukabele yapıyorlar bir yandan. emek aşk ile yapılıyor bizim köyde.

------

yaşım yirmialtı. eve geliyorum. minübüsün tıklım tıkış oluşu canımı çok sıktı. indim yarı yolu az geçince yürüyorum. hava çok sıcak. akşam saat beş olmuş insanlar kabak gibi açılmış. kan ter içinde eve varıyorum. babaannem yeni aldığı ekmek pişirme makinesini deniyor. alt kat komşumuz da gelmiş eve. meraklı bakışlar altında hamura soyulmuş çekirdek katıyorlar. sıra beklemey geldi. birlikte televizyonun karşısına geçiyorlar. ben de çorbamı içmek için mutfağa giriyorum. ekmek makinesinin üzerindeki cam bölmeden hamuru gördüm. kapağını açıp birkaç soyulmuş çekirdeği çatal ile çıkarıp yedim. mayalı mayalı. içeri geçip facebook a gireyim günü takip edemedim. ekmek makine ile yaplyor bizim evde.çok mu hikaye geldi bu size. benim babaannem gerçekten tandırda yapıyordu ekmeğini. ve benim için tepsi tepsi haşhaşlı ekmek yapardı.

devamını gör...
gereksiz icat.

ekmek fırından alınır.

kahvaltıda taze ekmek yemek isteyen koca kıçını kaldırıp fırına kadar zahmet buyuracak malesef.

yoksa kilolar alıp başını gidiyor.

alrıca siz ekmeği evde yaparsanız fırıncının çocukları ne yiyecek? onları da besleyin bari.
devamını gör...
sabahları evin içini mis gibi ekmek kokusu dolduran alet. ekmekten ziyade kek ve reçel çok güzel olmaktadır. ancak sıcak ekmek olunca sabahları insanın yedikçe yiyesi gelmektedir.
devamını gör...
babaannemdir. o bazlamalar, o gözlemeler bir harika dostum. şimdi ki ev hanımlarına çıkarmışlar bir makina o ayrı. 3-4 saatte içine ne koyarsan koy mantığı ile ekmek yapıyor.
devamını gör...
hiç de pratik olmayan ancak çok şahane ürünler veren makinedir. bu cihaza sahip olduktan sonra kendinizi gurme hissetmemek için hiçbir neden bulunmamaktadır. ha bende var mı? hayır. çünkü pratik değil.
devamını gör...
bir hevesle alınan en fazla 10-15 kere kullanılan sonra bir köşeye atılan elektrikli ev aletleri gurubundandır. bunun bir komiği yoğurt yapma makinasıdır.
devamını gör...
severek kullandigim kucuk ev aletlerinden biridir. icine malzemeyi atiyorsun kendi yogurup mayalandiriyor. bu sure icinde evi toparlamis oluyor ve arkasindan mayalanan hamurunuzu sekillendirip tepsiye dizebiliyorsunuz. misafir gelecekse hakikaten buyuk rahatlik.
hele makinenin zaman ayari da varsa ne ala! boylece siz evden cikip eve donunceye kadar sicak ekmeginiz veya mayali hamurunuz hazir oluyor. iyi ki almisim seviyorum be!
devamını gör...
yurtdisinda yasayip helal kaygisi tasiyan muslumanlarin kendi evlerinde ekmek yapmak icin kullandiklari altenatif.
turkiye sartlarinda pratik degildir. bu yuzdendir bilinmez.
devamını gör...
dünyanın en gereksiz mutfak aleti..

hayır yani ekmek hamuru yoğurmak çok mu zaman alan bişey sanki, çiğ köfte yoğurmuyoruz arkadaşlar...

mayalamaya gelince, üstünü örtüp ılık bir yere koyuyorsun, o "kendi kendine" mayalanıyor, yani başında beklememize gerek yok*

geçen gün bir mağazada gözüme ilişti, kocaman makinalar, sığdıracak yer bulamazsın, fiyatları dersen almış yürümüş.. saçma..gereksiz..
devamını gör...
hayatımda hiç kullanmadığım eksikliğinide hiç hissetmediğim elektrik şirketi ortağı
devamını gör...
taş fırınının yeni versiyonudur içine attığını ekmeğe dönüştürür ben bu kadar inkılap meraklısı bir cihaz görmedim.
devamını gör...
zaman zaman almayı düşünüp vazgeçtiğim makine. çok yer kaplıyor, bir küçük ekmek çıkıyor o kocaman şeyden.

elbette hamur yoğurmak, mayalamak, pişirmek çok kolaydır. işten bile değildir, istediğiniz ekmekleri, zeytinli, kepekli, cevizli az maya, biraz şeker ile elde edebilirsiniz, az mayalanmasını bekler, tepsiye alır pişirir afiyetle yersiniz,

makine güzel, içine unu, malzemeyi koyup unutuyorsunuz, hamur yapıyor, mayalanmasını bekliyor uygun ısıda, sonra aynı yerde pişiriyor, pişince uyarı veriyor, kendi kendine kapanıyor, çok pratik.

katı meyve sıkacağı gibi bir şey, çok hevesle alınıp, bir köşeye terkedilir.
devamını gör...
ohm ohhmmm.. efendim sanki hic elimizle hamur yogurmamisiz gibi hamur yogurmanin kolayligindan bahsedildigini, cig kofte yogurmak falan denildigini gormusken, cici makinami yedir(t)mem! diyerek soze basliyorum.
<br>oncelikle ekmek makinasini mayali hamur elde etmek icin kullaniyorum. nadiren ekmek ve kek yapmisligim da vardir.
<br>evde yapilan acma veya pogacanin yumusakliginin sirri cok un koymamak ve cok yogurmakta gizlidir. yapis yapis hamuru elinizde uzunca bir sure yoguracaksiniz ki kivama gelsin. bu esnada bilek rahatsizligi olanlar, vakti dar olanlar, sabirsiz olanlar yorulmakta,zorlanmaktadir.
<br>makinamiz hamuru yarim saat yogurduktan 1 saat sonra alarm verir. dolayisiyla yumusacik acmalar icin hic vakit harcamamis, elinizi bulastirmamis olursunuz.
anladim sizin on parmaginizda on marifet de bu da sonuc itibariyla teknologinin nimetlerinden biridir. teknoloji dusmanligina luzum yok. diymi ama...
<br>
devamını gör...
tam buğday ekmeği yemek isteyenler için en güvenilir seçeneklerden biri bu makine ile kendi ekmeğini imal etmektir.
devamını gör...
ev hediyesi olarak gelen fakat agzina kadar doldurulmayinca calismayan makina. hepimiz okuz gibi yemiyoruz be gulum..
devamını gör...
harika lezzetler yakalayabileceğiniz süper makine. fakat hergün uğraşacak bir gönüllü lazım.
devamını gör...
maşalah dedirten alettir. ekmek yapan insandan ekmek yapma makinası yapan insana, ne diyelim; çok yoruldun be gülüm.
devamını gör...
insanı ister istemez mutlu eden bir şey.
1000 ylın en büyük icatlarından , sabahleyin o taze ekmek kokusyla uyanmak , oy oy.
her şeyli ekmek yapabilirsiniz , her şeyli , çikolatalı yaptım şimdi ilk defa , nasıl mutluydum bir saniyeliğine bilseniz.
devamını gör...
bundan böyle bana reis deyin.
(makinenin yaptığı ekmekle hava attı)
reis deyin.
reis!


t:kesinlikle almanız gereken bir şey.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar