ekonomisi 8 yıldır kesintisiz büyüyen ülke

#siyaset  #ekonomi 

türkiye'dir..
bu bir yandaş kelamı değildir..
rakamların kelamıdır..

nasıl oluyor ne bitiyor bilmiyoruz ama tüm kredi derecelendirme kurulusları yasta.
bu tıpkı yaklaşık 15 senedir akepeye muhalif anket şirketlerinin seçim sonuclarından sonraki hallerine benziyor..
dışarıda kredi derecelendirme içerde seçim anketçileri işsiz kalacak..
tabii normal bir dünyada bu mümkündür..

''türkiye ekonomisi büyümede tarih yazdı. yılın ilk çeyreğinde yüzde 5.3, ikinci çeyreğinde yüzde 5.4, üçüncü çeyrekte ise yüzde 11.1’lik bir büyüme rakamını yakalayan türkiye, son çeyrekte ise yüzde 7.3 büyüdü. türkiye böylece 2017 yılı tamamında yüzde 7.4’lük bir büyüme ile g20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke oldu. ayrıca bu büyüme performansı, dünya ticaretinin yüzde 85’ini oluşturan oecd ülkeleri arasında da türkiye’yi en hızlı büyüyen ikinci ülke pozisyonuna taşıdı. türkiye’yi oecd ülkeleri arasında çin’i sollayarak, irlanda’nın ardından ikinci sırada yer aldı.

sıfırcılar ters köşe

geçen yıl uluslararası para fonu (ımf) türkiye’ye ilişkin büyüme tahmininin yüzde 2.9, dünya bankası yüzde 3, ekonomik işbirliği ve kalkınma örgütü (oecd) yüzde 3.4 ve moody’s yüzde 2.6 olarak açıklamıştı. türkiye, yüzde 7.4 ile tüm uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarını da ters köşeye yatırdı. öte yandan türkiye, bölgesindeki jeopolitik gerilimler, avrupa’daki borç krizi, gezi olayları, fetö’nün darbe girişimine rağmen 8 yıldır kesintisiz büyüyor. ''
devamını gör...
kaynak: patronlar dünyası isimli site.
yandaş ekonomisi ise doğru. ben 16 yıl önce de garibandım şimdi de garibanım. akapeli bir müteahhit, siyasetçi için bu haber gerçek olabilir.
her şey patronlar için.
yandaşlar durmak yok eksilemeye devam.
devamını gör...
g20 büyüme şampiyonları;

1.turkey: 7.4%
2.china: 6.8%
3.ındia: 6.4%
4.ındonesia: 5.1%
5.iran: 3.9%
6.south korea: 3.1%
7.canada: 3%
8.argentina: 2.9%
9.australia: 2.3%
10.usa: 2.3%
11.germany: 2.2%

uluslararası belli başlı verilerle ölçülmüş ortaya bu çıkmış. rakamlar konuşuyor, şimdi bunları görüp benim kişisel zenginliğim %7.4 artmadı diye hükümeti mi suçlayalım? bir de şu var; eğer türkiye bu listenin en başında değil de en sonunda olsaydı buradaki sayıların gerçekliğinden şüpheniz olur muydu (soru işareti)
devamını gör...
evet 16 yıl önce gariban şu an hala garibansa ve ülkede yüzde onun üzerinde işsizlik varsa yalan söylemekten başka bir şey yapmıyorsunuz demektir. dediğim gibi büyüyen yandaş yani sizlerin ekonomisi.
devamını gör...
tuzu kurular, yandaşlar hala utanmadan yalan söylemeye devam ediyorlar. sokağa çıktıklarında dilenciye 2 lira verince yardım ettim sanan adamlar kalkmış burada ekonomi büyümüş diyor. ulan bunu gidin sokakta kağıt toplayan adama bir sorun bakayım hele. bu ülkede 3 milyon kayıtlı işsiz var. kayıt dışıları da ekleyin. çünkü sizin yandaş kurumunuz iş kur bir yıl iş bulamayan adamı işsiz saymıyor. o adamın sigorta girişi olmasa bile her sene yeniden işkura başvurmadıysa işsiz listesine alınmıyor. bir şeyden haberiniz yok kalkmış oosodo boylo dodo diyerek trollük yapıyorsunuz. savunacaksanız bir şeyi ilkeli olun. akepeye oy devşireceğiz diye burada kılıktan kılığa girmeyin.

haa böyle zorunuza gider işte eksileriniz. hep derim. (bkz: gerçeklerin yüze çarpması)

ek olarak: habere göre 2010'dan beri kesintisiz büyüyoruz.
bu durumda hain fetöcülerin akepe kadrolarında en aktif olduğu dönemde kesintisiz büyüme start almış. ilginç bir yaklaşım olmuş evet.
devamını gör...
1955-1978 arası 24 yıl aralıksız büyüyen ülkedir ya da 1981-1993 arası 13 yıl aralıksız büyüyen ülke de olabilir.

büyük futbol filozofu sir alex ferguson'un dediği gibi "istatistik mini eteğe benzer; çok şey gösterir ama asıl görülmesi gerekeni saklar".
devamını gör...
adam resmi verileri getiriyor troll oluyor bu hicbir veri ortaya koyamadan işkembeden sallıyor doğrusunu söylemiş oluyor. hadi ordan muhalif yandaş.

t:dünyada herkesin kabul ettiği bir gerçektir.
devamını gör...
yukarıda da dediğim gibi habere göre - eğer doğruysa tabi - hain fetönün akepe kadrolarında en aktif olduğu dönemde başlamış büyümedir.
bir de işsizlik verisi iş kurun verisi. işkembeyi severim ama çorbasını. ancak riyakarlıkla savunuculuk yapanlardan hazzetmem.

anlattığın karşıdakinin anladığı kadardır. bu nedenle ben ne yazsam boş. siz yandaş rüyalarınızda ehonomimiz çoğ eyi diyerek kendinizi kandırmaya devam edebilirsiniz. devletin kurumunun sunduğu veriyi dikkate almayıp parti propagandası yapabilirsiniz.
durmak yok devam devam. ehehehe.
devamını gör...
şuradaki ilizyona izahat getirmek istiyorum gene. biliyorsunuz büyüme oranları bir önceki yıla kıyaslanarak belirlenir. 2017'deki 7,4'lük büyümenin nedeni ise, 2016 yılındaki büyümenin düşük olmasından dolayıdır. 15 temmuz dolayısıyla 2016 yılı büyüme hedeflerinin altında kalınmıştı. 2016 üçüncü çeyreğinde ekonomi yüzde 2 civarında küçülmüştü. 2017 üçüncü çeyreği için de yüzde 11 büyüdük diye goygoy yapıldı. esasen zaten var olan ticaret darbe girişimi nedeniyle sekteye uğramıştı, sonraki yıl normal ticaret devam edince de önceki yılın aynı dönemine oranla abartılı bir büyüme rakamı ortaya çıktı. ve oradaki abartılı rakam bütün yılın büyüme oranını yükseltmiş oldu. 2016 ve 2017 için türkiye'nin büyüme oranı 5 seviyelerinde aslında. 2016 büyüme rakamı 2 küsurlardaydı bu da tabi ki normal değildi. 2017'deki 7,4 de normal değil. iki rakamı kullanan da ilizyon yapıyor aslında.

fakat esas kafama takılan şöyle bir mesele var, bu işlerden anlayanlar mevzuya açıklama getirirse sevinirim.
türkiye'nin dünya ekonomisindeki payı yüzde 1,2 seviyelerinde, gel gör ki 30 yıl önceki payı da 1,2 seviyesinde. evet 2000 yıllarının başında bu oran yüzde 1,0 küsurlu seviyelere düşmüş. ancak onun dışında bir değişiklik yok. yani büyüyün bir dünya ekonomisi var, ve bizim son otuz yılda bu ekonomiden aldığımız pay yaklaşık aynı. dünya ekonomisinin ortalama büyümesine oranla bizim ekonomimiz daha hızlı büyüyor görünüyor olmasına rağmen, dünya ekonomi pastasından aldığımız payın büyümüyor olması tuhaf.

esasen ekonomiden ne anlarım ne de ilgi duyarım. beni ilgilendiren gelir dağılımındaki adalettir. mehmet cengiz zengin olunca kendisi de zengin olmuş gibi mutlu olanlardan değilim şükür. ancak emekçi maaşlarını düşük tutarak ekonomik büyümeyi sağlayabilen düzenlerin, firavuni düzenler olduğuna inan biriyim. bugün dünyaya bu düzenin hakim olduğu ve bu düzenin en katı şekilde uygulandığı ülkelerin de en hızlı büyüyen ülkeler olduğunu da biliyorum. büyüme oranları en yüksek olan ilk 5 ülkeye baktığınız zaman zaten ne dediğim anlaşılır...

ne diyem, Allah firavuni düzenlerin bin türlü belasını versin.
devamını gör...
büyümeden en çok fayda gören yine devletin çalışkan mühendis - memur-öğretmen kesimi oldu bu süreçte... tembel, özel sektörün asgari ücretle çalışanları değil.
devamını gör...
mart ayı başında 3.81 tl idi dolar, bugün 4 tl, bir ayda yükseliş %5. böyle bir artış dünyada yok!.. ekonomisi % 7,4 büyümüş bir ekonomide bir ayda %5 erozyon, tam bir başarısızlık öyküsüdür.

ister kabul edin, ister etmeyin; bu büyüme kof bir büyümedir. altı boştur.
devamını gör...
büyüdük sevinelim tebrik edilmesi gerekenleri tebrik edelim, devamını dileyelim. benim anlamadığım ülke büyürken nasıl oluyorda kişi başına gelir düşüyor. 2013 yılında kişi başına gelir 12480 dolar iken şu anda 10597 dolar'a inmiş. mantıken büyüyen bir ekonomi varsa, ekonominin büyümesinden en başta nemalanması gereken ülkenin yurttaşlarıdır. hâlbuki bizim ülkemizde bu iki taraf arasında neden korelasyon yok.
devamını gör...
olm şaka mısınız lan, bu kadar düştünüz mü, iktidar kollayayım derken ne işe yaradığını bile bilmediğiniz bir rakam artıyor diye bu kadar sevinmek ciddi ruhsal bozukluk. 8 yıldır büyüyen ekonomide geldiğimiz nokta meyve suyuna bile ötv kaktırılması, motorlu taşıtlar vergisinin yüzde 25 arttırılması, doların, mazotun katlanması. normal değilsiniz lan siz.

ahanda oecd verileri, girin tüik sitesinden indirin. 2008 den daha düşük kişi başı milli gelir, vergilere ise bakmadım bile, o kimbilir ne kadar katlandı gelire oranla. hani olm büyüyen ülkede bana düşen milli gelirdeki artış. hani olm bu büyümeden benim payıma düşen. kimin cebinde lan hakkımız olan. kimin cebindeyse haram zıkkım olsun.

devamını gör...
vatandaşın durumu günden güne kötüye gidiyor. aha orda rakamlar konuşuyor diyen arkadaşlar nerde yaşıyor gerçekten merak ediyorum.

yine de bu veriler doğru kabul edelim. abi biz büyümeyelim o zaman. et fiyatları bilmem kaç olmuş, ülkede kesecek hayvan kalmamış, tarımın durumu ortada, eğitim çöp, benzini bırak mazot 5 tl sınırını çoktan aştı, adaleti hiç sorma zaten. bu durumda büyümeyelim lütfen. küçük kalmak daha iyiymiş onu anladım ben bundan.
devamını gör...
18 ay önce 2.5 bin sterlin borç almıştım. o zamanki ederi, 8 bin 900 lira idi. şimdiki güncel borcum ise 13 bin kusur... sadece 18 ayda borcum nerede ise yüzde elli oranında arttı. şu gelişen ekonomiye söyleyin, kendi büyürken benim borcumu da büyütmesin!
ben sıradan bir vatandaşım! cebime girene ve cebimden çıkana bakarım. ihtiyaçlarım değişmemesine rağmen cebimden çıkan para artıyorsa, o büyüme masallarını gidip başkasına anlatacaksınız.
devamını gör...
rakamların sağını solunu kırpıp bak büyümedik diyen aklıeveller bak burada 2001 kılıçdaroğlu zihniyetinin ülkeyi getirdiği nokta 2014 ak partinin ülkeyi getirdiği nokta. şu anda bu rakam tekar 2008 zirvesini geçmek üzere. son üç dört yıldır chp li gibi davranıp aranıza karışan fetöcü itlerin yüzünden yavaşlama var ama görüldüğü gibi büyüme tekrar hızlanıyor.ıkincisi ülkedeki alım gücünün değişimini cari fiyatlara bakarak anlayamazsın. satın alma gücü paritesine bakman lazım.

satın alma gücü paritesine yani paranın alabildiği mal ve hizmet miktarına göre baktığımızda

2008 15901 dolar
2016 25655 dolar

kaynak:tuik

et fiyatları şu kadar oldu diyenler bi zahmet bir asgari ücretli bir memur 2001 de ne kadar et alabiliyormuş 2018 de ne kadar alabiliyormuş bi baksınlar. araştırma yapamıyorlarsa burada yapılmışı var.rakamlar doğruları söyler ve doğrular size yaramıyor gençler siz yine gidin millet aç edebiyatı yapmaya devam edin.
devamını gör...
ülkemi ekonomisi mi büyüdü yoksa birilerinin cebi mi büyüdü orasını çok karıştırmasak ne sevindirici bi haber. höloloğğğ
devamını gör...
yukardaki 300 koyun meselesi bu büyümenin ne tarafa doğru olduğunu gayet iyi anlatıyor.

köylü büyümüyor,
küçük esnaf ve sanatkar büyümüyor.
işçi büyümüyor.
emekli büyümüyor.
memur büyümüyor.
halk çiftçisi büyümüyor.

kimler büyüyerek bu büyüme oranlarına rekor kırdırdı bilemiyoruz?

biz akp den önceki hükümetleri rantiyecilikle, faizcilikle patronlar yetiştiriyorlar diye kınar eleştirirdik.

şimdi ortada fakirden, yetimden kestiği vergiyi götürüp direkt zenginin avcuna " hibe, teşvik" diye koyan dindar bir hükümet var, el insaf!

müftü nikahı,

sgk lı hacamat ...

göz boyamayın. kur an sürekli yoksulun, fakirin, yetimin kalkındırılılmasından bahseder.

yollar, köprüler, barajlar, sıfır km şehirler, üst üste kurulan organize sanayileri, hızlı trenler, hava limanları, yeni kamu binaları, düşük enflasyon, düşük faiz, milli savummadaki dev atılımlar tamam, alkışlıyoruz. zaten tek oy verme sebebimiz de bunlar.

ama bu haksız gelir adaletini düzeltmezseniz, şekilde görüldüğü gibi hayvancılığı ve tarımı; köylüye, çifççiye vermek yerine kalkar da şehirdeki patrona yan gelir kapısı yaparsanız ( aynen şehirlerdeki küçük esnaf ve sanatkarı bitirip yerine zincir marketler, mağazalar ve avm ler kurduğunuz gibi) bu hem bizim, hem sizin sonunuzu getirir.

ekonomide bir büyüme varsa bu herkesde görülsün. birileri devlet eliyle semrilirken halk niye küçülsün?
devamını gör...
bilmem kaç milyon insandan boylarının iki katı kadar vergi alsam ben de büyürdüm. yalnız ekonomiden kasıt şahsi cüzdanları olmalı. bu iddiada bulunan insanlar para sıkıntısı çekmeyen kişiler. böyle olduğunu sanmaları normal.
devamını gör...
problem büyüme de değil
problem büyümeden payımıza düşen de
payımıza düşen büyümediği için pek inanılası gelmiyor, gelemiyor.
devamını gör...
gelişmekte olan ortalama hemen her ülkedir. çünkü ekonomik büyüme biraz da, insanların bir toplumdaki ekonomik sürece katılımıyla ilgili. bu sayede üretim artıyor. türkiye'de de aynı durum söz konusu. her geçen gün daha fazla kişi ekonomik döngüye katılıyor. bu sayede, ekonomi büyüyor. ama büyüme tek başına ifade etmiyor. yanında diğer parametrelerinde hesaba katılması gerek.
devamını gör...
(bkz: o zaman yükselerek arşa değer belki başım)

o diil de 2006 yılından beri dünya ekonomileri içinde 16, 17 ve 18. sırada ekonomimiz, galiba son 4 yıldır da hep 18. sırada. her sene süper büyüyoruz ama üstümüzdekileri pek yakalayamıyoruz. ya aradaki fark muazzam, ya da onlar da hızlı büyüyor.
devamını gör...
türkiye'ymiş.

türkiye ekonomisi büyüdü diye burada sevinenler, akp ile övünenler benim ay sonunu denk getiremediğimi biliyor mu? kısa vadeli borçlarla geçindiğimi biliyorlar mı?

sanırım kendileri büyümeden gelen artı değeri alıyorlar ki böyle konuşup yazıyorlar.. cengiz inşaat için türkiye büyümüş olabilir, koç sabancı için olabilir, fatih projesinden milyonlarca tl yi cukkalayan yandaş firmaların sahipleri için büyüyebilir, birilerinin toki ihaleleri sayesinde zengin olan yakınları-arkadaşları için büyüyebilir... köprü ihalelerinden hazine garantili geçiş parası alan firmaların sahipleri için büyüyebilir...

benim için, asgari ücretle çalışan için, memur için, işçi için, esnaf için, kobi sahipleri için ülke büyümedi arkadaşlar. bize giren kazık büyüdü... yazsınlar bakalım yenidoğan bir çocuk kaç lira borçla doğuyor? hani nerede bu istatistik? bulun paylaşın bakalım.
devamını gör...
kayıtdışı ekonomi hala % 51 ise millet çatır çatır vergi kaçırdığı halde bu büyüme gerçekleşmiş demektir.

yani büyüme her sene yüzde 40 bile olsa vergi kaçırma devam edecek.

çünkü vergi kaçırmasalar evine asgari ücret kadar para bile değil evine ekmek dahi götüremez kimse. kesin olan bu. gerisini salla gitisn mala davara faydası yok.
devamını gör...
böyle bir muhabbet varsa ya yalandır yada yandaşa göre doğrudur. ben önceden fakir olup da ekonomisi bi parça iyileşen kimse görmedim. zengin zenginleşiyor fakir hala aynı yerde.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar