--- alıntı ---

Çok mu zor insaf ölçüleri içinde kalmak? Çok mu zor hakarete, yalana, iftiraya başvurmayacak siteler yapmak? Tabii ki hayır! Bir yandan özgür düşüncenin platformu olabilirsiniz, bir yandan da interaktif özelliğinizi koruyarak çok sesli bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Hiç kimseye yağ yakmanız da beklenmiyor. Sermayeniz dürüstlük olsun yeter...

--- alıntı ---

bu kısmı ile ihl sözlük'ün kuruluş amacını anlatmış adeta.
devamını gör...

--- alıntı ---
En dramatik örneklerden başlamam gerekirse interaktif sözlüklerden söze girmem daha sonra da haber portallarından devam etmem gerekir. Bilindiği gibi interaktif sözlükler yayına başladığında herkesin merakını, hatta takdirini toplamıştı. Entelektüel bir düzeyi vardı. Esprili yazılar kaleme alınıyordu ve oradaki zeka parıltısı, mesleği yazarlık olan insanlara bile ilham veriyordu. Fakat zaman içinde bu seviye korunamadı. Hakaretamiz laflar yer almaya başladı sitelerde. Küfürler, hakaretler, aşağılamalar gırla gidiyordu. Daha ötesi ve daha acısı; yalan, yanlış ve iftira denecek derecede laflar da yayınlanıyordu.
--- alıntı ---

bence bu kısım dikkatle okunmalı, değerlendirilmeli, ona göre adım atılmalı.
tanım: bir sene evvel okuduğumda hak verdiğim, bugün daha da hak verdiğim yazı.

devamını gör...
#591330
ekrem dumanlı okusa şu entryi üzülürdü valla. bi tam sayfa daha ayırırdı belki interaktif sözlüklere...
o değilde ben nickimin altına saklanıyor muyum acaba merak ettim şimdi.
devamını gör...
---alıntı---
Oldum olası şu 'nickname'lerden şüphe ederim. Sanal âlemde uyduruk bir ismin arkasına saklanmak, insanları kalleş yapıyor bazen. Yazarlık, maskeli baloda ona buna çimdik atmak değildir. Yazının gücüne inanıyorsan; insafınla, vicdanınla yazacaksın; sonra da yazdığın her satırın arkasında duracaksın. Kâh eleştiri oklarıyla delik deşik edileceksin, kâh zafer şarkılarının eşliğinde uyanacaksın. Ne eleştiri aldım diye eğilip bükülecek, yerlerde sürüneceksin; ne takdir aldım diye kendine karşı hayranlık duyup egon altında ezileceksin. Gün gelecek mahkemelere verileceksin yazdıkların için; gün gelecek kürsülere çıkacaksın alkışlar eşliğinde. Hiçbiri asil duruşunu bozmayacak senin. Yazarlık böyle bir şey; onurla, namusla, cesaretle yapılabilecek bir meslek. Ortam sanal olunca, hak hukuk aramak zorlaşınca, bir de nickname arkasına gizlenince öyle şeyler yazılıyor ki! Zalimce karalanan yazılar nedeniyle mağdur olan biri hakkını nasıl savunabilir? Mahkemeye gitse, internet hukuku tam oturmuş değil. Tekzip gönderse her metin sanal dehlizlerde dipsiz bir kuyuya düşer gibi kaybolup gidiyor. Üstelik kimin umurunda!

---alıntı---
ben de burasına vuruldum yazının.*
devamını gör...
sözlükte işine gelmeyen yazılar çıkınca burayı da topa tutar. saygısızlık veya küfür onun çok da derdi değildir. cumhuriyet gazetesinde küfür yazmıyor ama elinden gelse o gazeteyi bir kaşık suda boğacak. özgür irade ile yazılan yazılar onu kaşındırır gibi geliyor.
devamını gör...
sözlükte işine gelmeyen,seviyesinin çok aşağısında kalan bi yığın yazı çıktığı halde ,burayı topa tutmayan yazar...bu defaki yazısında son derece seviyeli,adab-ı muaşeret kuralarına uyan ve uyulmasını da tavsiye eden güzel bi yazı yazmış..eeee...sorun ne?..sözüm, meclisteki- kimi-üstadlara;ön yargı ve seviyesizlik bi arada olunca, hazım da zor oluyor tabii....
devamını gör...
ekşi ya da bir başka sözlük olması önemli değil, önemli olan, sözlükte yazılanların ekrem dumanlı'yı bu kadar germiş olması. hatta öyle ki, ergenekon'dan bile tehlikeli görüyor internet çetelerini. ergenekon'dan sonraki hedef de belirlenmiş oldu böylece.

ileride gazetelerde okuyacağız: ekşi sözlük operasyonunda on beşinci dalga bu sabah gerçekleştirildi. operasyonda ssg'nin ofisi basılırken, seri eksi oy verdiği anlaşılan ssg'nin sekreteri gözaltına alındı. ayrıca ekşi sözlük veritabanına el konulurken, servera giren bilişim uzmanı polisler, kimliği belirlenemeyen ve hizmete dahil olduğu düşünülen on bin civarında yazar onayladı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar