ekşi sözlük vs dünya sözlük

#sözlük 

ikisininde en ortak noktası kadın - erkek ilişkileri.

ekşi'de;

her şeyi rahat rahat konuşan, aynı şekilde yaşayan ve sansürlenmeyen insanlar olduğu için bu konularda bir sıkıntı doğuruyor ve cılkı çıkarılıyor. tabi bu aralarında farklıları yok değil demek anlamına gelmiyor.

cogito'da;

her şeyi rahat konuşamadığı halde konuşuyor gibi gözüken, yaşayamadığı, deneyimleyemediği şeyleri buradan gidermeye çalışan bir ekip var ki bunlarda bunun cılkını çıkarıyor. bu da farklıları yok demek değil.

ama bariz gözüken manzara bu arkadaşlar. siz ister inanın ister inanmayın.
onların gündeminde ne kadar açık seçiklik var ise burada da karşı cinse yöneltmek istediklerimiz, merak ettiklerimiz -mış gibi yapılıyor.

devamını gör...
ekşi sözlük de aklınıza gelebilecek her konuda sayfalar dolusu bilgi bulabilirsiniz. yani hakikaten bir sözlüktür. fakat cogito sözlük de en kült filmlere veya en efsane oyunlara bile bir kaç yorum zor bulabilirsiniz.
buna karşılık; ekşi sözlük de küfür, şirk, ahlaksızlık, saygısızlık had safhadadır, fakat cogito da tam tersidir ailemizin sözlüğüdür baş tacıdır. bu sebeple diyebilirim ki; bilgi almak için ekşi ye , vakit geçirmek için cogito ya gidilir.

devamını gör...
bilgi birikimi konusunda bilmem ama kavgada cogito havada karada döver.
devamını gör...
her iki sözlükte de 10 yıllı aşmış bir sözlük ile 2 yılını doldurmamış sözlüğü kıyaslayacak kadar saçmalayan yazarlar var.

edit : bu bir kıyastır.
devamını gör...
cogito'nun iyi bir yere geldiğini gösteren kıyaslamadır.
cogito sözlük, sözlükler aleminde 350 gün içerisinde ilk beşin içine girmeyi başarmış bir sözlüktür. kendine has kuralları ve işleyişi mevcut.

bu iş gazete tirajlarına benzer, kimi posta gazetesi okur, kimi de taraf gazetesi. taraf gazetesinin tirajının düşük olması onu kötü bir gazete yapmaz. işin özeti budur.
devamını gör...
geneli bırakın, özel bir kıyaslamaya bile tabi tutulamayacak karşılaştırma. az biraz matematik bilmek bu karşılaştırmanın ne kadar komik ve saçma sapan olduğunu görmek için yeterli.
devamını gör...
gereksiz yere tepki gösterilen karşılaştırma. tanım sayısının karşılaştırılamaz olduğunun herkes farkındadır zaten. içerik olarak karşılaştırılması gayet normal. isteyen karşılaştırır.

ekşi sözlük köklüdür, ama sağa sola bakmadan işinizi halleder çıkarsınız. cogito sözlüğü karıştırdıkça karıştırırsınız, okudukça okursunuz, seversiniz.
devamını gör...
herkesin yapmakta özgür olduğu karşılaştırma. neden bu kadar büyütüldü anlamadım. hiçbirimiz cogito sözlük için kötü birşey demedik. eğer sevmiyor olsam, yazarları içten ve samimi bulmasam takılmaya, yazmaya, okumaya devam etmezdim. ben de farkındayım ekşi sözlüğün seneler önce kurulduğunun. yazdığım tanım şu anki durum için bir tespit. sonuçta yalan mı hangimiz ekşi sözlük e gidip bakmıyoruz ihtiyacımız olunca? burası daha yeni bir sözlük. yolun başında ve çok güzel ilerliyor. inşallah bundan 10 sene sonra ekşi sözlük e taş çıkartacak. eminim ekşiye hiç bakmaya ihtiyaç duymayacağız. cogito bir bebek şu anda ve el birliğiyle onu en kaliteli, en saygın şekilde yetiştireceğiz inşallah...*

not: benim tanımımla alakalı oraletarya nın üstüne neden gidildi anlamadım. biz çok farklı 2 konudan bahsediyoruz.
devamını gör...
ekşi sözlük uzun süredir var ve yazar olsun bilgi olsun bir çok açıdan cogitodan üstün.. yalnız ekşi sözlüğün 2 yaşında hali ile cogito sözlüğü kıyaslarsak eğer * cogito önde hacı..
devamını gör...
ikisinde de yazan biri olarak söyleyebilirim ki cogitoda 15 günde yazdığımı ekşide aylardır yazmadım,

ekşide okumak, bilgiye ulaşmak keyiflidir, cogitoda yazmak keyiflidir. ekşide sol layer genelde tam bir çöplüktür, bilgiye ulaşmak için aramayı kullanıp istediğiniz bilgiye ulaşmanız makbulken, cogitoda sol layerın tatmin seviyesi yüksek fakat yeni bir sözlük olmasından mütevellit arama ile ulaşılabilecek bilgi sınırlıdır.
devamını gör...
biri* dizilere, medyaya konu olurken, diğeri* ismini söylediğimde milleti afallatmaya yetiyor.

-forum olaylarını bıraktın şimdi nerde takılıyorsun asi?
+ cogito sözlükte.
-hönk?!
devamını gör...
birine üye olur, ertesi gün yazar olursun; ötekine üye olur, aylarca bekler ve yazar olamazsın. sonra sana kolayca kucak açtığı için, kucak açan sözlük kalitesiz ve tukaka olur; senin yüzüne bakmayanı ise baş tacı. onlar delidir, manyaktır, ıq, eq ve bilumum q patlaması yaşarlar. senin gelebildiğin yer ise -belki de senin gibilerin olmasından mütevellit- kötü, kalitesiz, çapsız, bilgisiz ve hatta cahildir. burasının aslında neyi var biliyor musun? dikkat çekmeye çalışanlara, kendini öteki yazarların üstünde görenlere prim tanımıyor, yüz vermiyor oluşu. bu ise her girdiği ortamda meşhur olmaya çalışanları deli ediyor. ve bence cogito bu çizgisini koruyabildiği müddetçe ayrı bir yer olarak kalmaya devam edecektir.

geldiğimiz çağda hala bilgi yok diyenler de komik. bilginin olmadığı bir yer gösterebilir misin hala? nedir bilgi? her yerden, aynı mesele ile ilgili yüz-bin-milyonlarca veri elde edebilecekken cogito'da bu yoktur demek neyin kafası? her bir yazar oturup wikipedia'dan bilgi kes-yapıştır yapsa iyi mi olur? ekşi'de bu kafayla yazarsan küfrü yersin, burada yazarsan ses edilmez. iyi bir yazı yazdığında ise hemen artılar, tebrikler gelir. fazla mı yüz veriliyor ne yazarlara?

tanım: sallandıracaksın bunlardan bir kaç tanesini taksim meydanında...
devamını gör...
aslında öyle uç noktalara gitmeye gerek yok, birinde kendini rahat hissedersin, diğerinde vicdan azabını susturmak için sorgulama yaparsın rahat değilsindir, sol şerit moral bozucu konular bulabilirsiniz, ekşi sözlüğün iyi yanı bir şey ihtiyaç olduğunda o konuya yapılan yorumlardır o da doğru çıkarsa tabi. öyle siyaset vb. din tartışmalarını okuyacaksanız sadece sizde moral bozukluğu bırakıyor. karşılaştırma yaparsak ayrı dünyaların insanları, cogito daha yeni cogitoyu geliştirecekte insanlardır ekşi sözlük ilk ve eski birazda onun ekmeğini yiyor.
devamını gör...
eksi sozluk'un ilk donemleri genelde bilgi yazilan donemlerdi, sonradan geyik artti, simdi tamamen geyik yapiliyor. cogito ise ilk zamanlarindan itibaren geyikle basladi. yani cogito yazarlarindan bir kismi eksi sozlugun "bugunku halini" takip ve taklit etmeye calisiyor. iki sozlugun sol seridindeki basliklari kiyaslayarak tarz benzerligini gorebilirsiniz. fakat sorun su ki bu takip ve taklit edilen tarz, eksi'nin bozulmus ve seviyesi dusmus hali. eksi'de yazan biri orada bilgi yazilmamasindan, ciddi tartismalarin olmamasindan ve geyigin baskin olusundan sikayet ederek cogito'ya gelse, burada da aradigini bulamaz.

ikinci fark, eksi hicbir inanci veya inancsizligi, terbiyeyi ya da terbiyesizligi, ahlaki ya da ahlaksizligi yasaklamadi, istedigi uslubu kullanma ozgurlugunu yazara, hosuna gitmeyeni okumama ozgurlugunu okuyucuya birakti. cogito ise ilk donemlerinde her kelimeyi didik didik ederek butun yazarlari dar bir kalip icinde tutmaya calisti, su anda sanirim o bogucu yasak mekanizmasi yok.

bir diger fark, eksi'de hicbir zaman dakikada onlarca sahte/bos entry yazan bir yonetici olmadi.
devamını gör...
ekşi sözlüktür ama cogito sözlükten ötedir. * * *
devamını gör...
daha onceki elestiri yazima ilaveten:

cogito sozluk benim cok daha fazla sevdigim bir yerdir, ikisinde de yazma imkani verilse burada yazardim. hatta laf aramizda eksi'de de uludag'da da (en meshurlari bu ikisi diye soyluyorum) yazdim ama tat vermiyor dostlar. cogito candir.

cogito, kimilerinin zannettigi uzre ceperli kafalarin yazdigi bir yer degil, daha acik soyleyelim "akp'yi yere goge sigdiramayan mulayim tipler iste canim" degil.

cogito ailemizin sozlugu, yazarlari edepli.

cogito'nun ortami daha sicak, samimi; insanlar birbirine daha yakin. birbirini tanimayan insanlarin kayit olup yazdigi bir site gibi degil de genis bir aradas grubu gibi sanki.

eksi hep "daha kotu olacak bir yer" gibi dururken cogito "daha iyi olacak bir yer" gibi duruyor. insallah diyelim.
devamını gör...
benim babam senin babanı döver vs.

sözlük aleminin ilk örneklerinden ekşi sözlük. yazanı bol, tanımı gani. her telden. bremen mızıkacıları misali. kimilerine göre o mekanı yazan olarak paylaşmak sol göğüste bröve. yaldır yaldır yaldızlı.

derler ki, cogitoya baş vur, bir gecede misafir. ekşi uzun kuyruklu sinema gişesi.

mukayesede her iki tarafta birbirine laf dokundurabilir. diyebilir ki şuna bak kaç kişiler, 6-7 sayfacık tanım. beriki, o ne ya küfürden, argodan geçilmiyor; haya-edep uğramayan sözlük.

kalite bağlamında, seviye itibariyle sözlüğümüz gerçekten bu kadar hay huyun arasında parmakla gösterilen bir kürsü. ancak, burada ne kadar rahat, sıkıntısız tanımlar girersek girelim, şunu akıldan çıkarmamak gerekir ki burası diğer emsalleri gibi aynı zamanda bir işletme. belli bir sermayeye ihtiyaç duyduğunu tahmin ediyorum, fazla malumatım yok bu konuda. bir müddet önce reklamlar görüyordum. hah dedim, işler yoluna giriyor. yazılardan vakit buldukça reklamları tıklıyordum. fakat nedenini bilmiyorum, epeydir rastlamıyorum reklama. diğer sözlükler, en azından dahil olduğum sözlükler, reklam pastasından hatırı sayılır pay alıyorlar. açılış sayfasından tutun yazıladığımız sayfanın altı üstü, yanı yöresi reklam.

şimdi, kapitalizme ne kadar karşı olursam olayım, hayatın gerçeğine göz yumamam. meselemiz, dahil olduğumuz sözlüğümüzü manada ve madde de yüceltmek-yükseltmek ise, bunun gereği ne ise yapılmalı, kafa yorulmalıdır.devamını gör...
kişi başına düşen milli gelirleri birbirinden hayli farklı iki kuruluş. artık gelir ölçü birimi olarak neyi alırsanız alın, hepsi için geçerli.
devamını gör...
cogito'da gönül rahatlığıyla yazılarını yazar, düşüncelerini ifade edersin. şunu söylesem sözlükte bana sataşan olur mu, mesaj yağmuruna tutulur muyum demezsin. kaçırdığın zirvelerden sonra bu sefer de sözlüktekilerle tanışamadım diye üzülürsün. okuduklarında kimi zaman kendini bulur, hüzünlü günlerinde mutluluğa kavuşursun. kısacası her insan için cogito bir ilaçtır.

ekşi sözlükte ise yazdıklarında çoğu zaman kendini frenlemek zorunda kalırsın, mesaj kutunu acaba bugün kimden küfür yemişim diye açarsın. nick altı yazılarında seni yerin dibine sokmak isteyen insanlarla karşılaşırsın. ekşi de yazmak streslidir, çoğu zaman canını sıkan birileriyle karşılarsın. zirvelerine katılma şansın yoktur, zira çoğu içmeye gelir.

evet ekşi sözlüklerin atasıdır, geri kalanlar ondan türemiştir. ama babam sarhoşsa, benim o araba da işim ne...cogito ekşigillerden olmamış, kendi doğrularını kendisi belirlemiş, kendi rotasını kendi çizmiş, kendi direksiyonunu başkalarının yönlendirmesine izin vermemiştir. emin adımlarla yolunda ilerlemektedir.
devamını gör...
islami hassasiyetleri olan yazar orani olarak eksi sozluk geridedir. burada yazan hic bir kutsala inanmadigini acik yureklilikle ifade eden yazarlar varsa bile ben bilmiyorum.
devamını gör...
gereksiz kıyastır, ekşi sadece tdk sözlük olma yolunda giden mermerleşmiş sözlüktür, yeni şeyler keşfetmeye kapıları kapalıdır, cogito sözlük ise taze kandıri seviyelidir, yeni keşiflere yol açar ayrıca karşı cinsle sosya lmünasebetler söz konusu olacaksada tadında ve ayarında olur velhasılı; kolay kaldırılacak hafif insanlar sayısı baya baya bir az bu sözlükte fark budur işte.
devamını gör...
ekşi'de kızlar kendi teklif ediyormuş.

tanım: bir çeşit kıyas.
devamını gör...
sayıya bakılmaz çünkü 2 tane 5 lira da 10 tl'dir, 20 tane 50 kuruş da.. kalite konusunda cogitanlar alır ama tasarım da kesinlikle ekşi. şu tasarımı bir düzeltin Allah aşkına.
devamını gör...
ekşi de hangi görüşten olursa ol istediğini yazarsın, cogito da sadece belli görüşler istediğini yazar diğerlerinin tanımları silinir.
devamını gör...
ekşi sözlük iktidardan, cogito sözlük ise muhalefetten beslenir.
devamını gör...
cogito sözlük: biz heybelide her gece mehtaba çıkardık, mehtaba çıkardık
sandallarımız neşe dolar zevke dalardık, zevke dalardık.

ekşi sözlük: angara'nın bağları da büklüm, büklüm yolları
ne zaman sarhoş oldun da galdıramıyon kolları


devamını gör...
cogito sözlük: fakir mahallenin, fakir ekmek arası salça yiyen çocuğu,

ekşi sözlük: zengin muhidin, zengin ekmek arası nutella yiyen çocuğu.


devamını gör...
yıllar evvel bir ekşi yazarı, ´ulan burayı da cemaatçiler, cemiyetçiler, gericiler doldurdu baydı artık ha´ demişti. acaba gün gelir de ulan burayı da komunistler, kitapsızlar falan doldurdu sıktılar yahu denir mi diye merakla takip ediyorum.
devamını gör...
karşılaştırmalı edebiyatla izahı mümkün karşılaştırma.

cogito: dudakların şarap ve ben sarhoş olmak istiyorum. shakespeare

ekşi: senin ağzını yerim ben. sinan özen

devamını gör...
cogito:

"yıkanlar hâtır-ı nâşâdımı yâ rab şâd olsun.
benimçün nâmurâd olsun diyenler bermurâd olsun..."
*

ekşi

"allah belanı versin!
Allah seni kahretsin!
bana gelen sana gelsin yar!"

devamını gör...
cogito:
beraber yürüdük biz bu yollarda
beraber islandık yağan yağmurda

ekşi:
aqui se queda la clara,
la entranable transparencia
de tu querida presencia,
comandante che guevara.

devamını gör...
cogito sözlük: köyden bozma bir şehir gibi duruyor. bir kaç iyi yazarı dışında beş para etmez.

ekşi sözlük: büyük şehir. bin bilmem kaç edepsiz, Allahsız arsız kendini bilmez yazarını görmezden gelirsek sözlük gibi sözlük.
devamını gör...
cogito; fikre hürmet, küfre şiddet!

ekşi; fikre küfret, şiddete hürmet!

bir de neden ekşi'de yazmak istemediğimi kendime ısmarladığım, nazım'dan uyarladığım bir şiirle ifade etmek istiyorum.

barzolaşmak istemiyorum / (2013)

trrrrum,
trrrrum,
trrrrum!
trak tiki tak!
barzolaşmak istemiyorum!

beynimden, etiğimden, ruhumdan geliyor bu!
her küfür edene
acıklı bir gülümsemeyle bakıyorum!
tükrüklü dilim fikirlerimi yalıyor,
damarlarımda kovalıyor
adaba mugayir söylenceleri!
trrrrum,
trrrrum,
trak tiki tak
barzolaşmak istemiyorum!
mutlak buna bir çare bulacağım
ve ben ancak bahtiyar olacağım
beynime bir çip taktırıp
kelimelerimin rengine dönüştüğüm gün!
trrrrum
trrrrum
trak tiki tak!
barzolaşmak istemiyorum!
devamını gör...
interaktif sözlüklerin gündemi takip eden, fikirleriyle, görüşleriyle, yorumlarıyla kendisini ifade eden yazarlar yerine birbirine sataşan yazarlara da sahip olduğunun göstergesi. sözlüklerdeki baskın ideolojileri bir yana bırakırsak ekşi sözlük bu mecranın tartışmasız lideridir. içindeki entryleri veya yazarlarını beğeniyor veya beğenmiyor olmanız bunu değiştirmez. olması gereken her sözlüğün kalitesini kendi yazarları ve entry leri ile göstermesidir. cogito, interaktif sözlük ortamında kısa zamanda iyi bir yer edinmiştir kendisine. bunun devamının sağlanması da bu aşamaya nasıl geldiğinin unutulmaması ve aynı yoldan sapmadan devam edilmesinde saklıdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar