el bezi

peşkir olarak geçer halk dilinde..

peşkirin manası ise sanırım farsça'da önlük demektir..
devamını gör...
peşkir olarak geçer halk dilinde..
peşkirin* manası ise farsçada önlük demektir..
devamını gör...
bir zamanların ıslak mendili. önce köpüklüsüyle sonra ıslanmış olanıyla bebelerin eli silinirdi. kalkıp yıkasalar daha kolay halbuki. ama muhabbet tatlıydı zaar. *
devamını gör...
anneannem seri üretime geçip durmadan bebek yeleği ören bir hatundur bildim bileli. küçükken karşısına geçer saatlerce onu izleyip taklit ederdim. onlara gittiğim bir gün baktım bana küçük şişler almış örgü örmem için. kendi artan iplerini de bana verdi. ee o kadar izlemişim zaten birkaç göstermeye kaptım hemen olayı. bende kazak falan örteceğini düşünmüştüm ama küçük küçük el bezileri yapıyormuşum meğer. rengarenk iplerle... çok kıymetliydiler benim için. bütün yazı anneannemle örgü örerek geçirmiş herkese renkli el bezileri hediye etmiştim.
devamını gör...
el bezi mutfakta çokça zaman geçirenlerin eli kolu gibidir en azından benim için öyle. ellerim ıslandığında, meyveler sebzeler yıkandığında vs muhakkak el bezi omzunda filan bulunmalı. ben ne kadar çok el bezi kullanırsam annem de o kadar az kullanır. hele hele o el bezlerine salçalı yemek ya da sıvıyağ bulaşmışsa annem çıldırır delirir. neden beyaz renkli olanları kullandığımız, neden yenileri kullandığımız sorgulanır. yıkayınca o lekeler çıkıyor ama annem bize söylenmeyi seviyor biz de onu sinirlendirmeyi seviyoruz. sinirlenince çok tatlı oluyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar