el empleo

arjantin yapımı enfes bir kısa film. "istihdam" olarak türkçe'ye çevirilmiş. bu sistemde iş hayatını daha iyi özetleyen bir başka film görmedim. çok başarılı, çarpıcı.
devamını gör...
başka bir başlığa girdiğim tanımdan, tam da filmin konusuyla alakalı kısa bir tahlil niyetine alıntı :

sabah 9’da işe gider modern insan, akşam 8’de eve döner. kendi işi de olsa başka bir yerde de çalışsa, kendisi için belirlenmiş akaid ve şeraite uymakla mükelleftir. elastiki disiplin kurallarına bir robot itaatkârlığıyla uyacak kadar esir, patronaj sınıfının ona sunduğu sınırlı alanda at koşturacak kadar özgürdür. peki nedir insanı hayvandan ayıran hassa? sabah 9’da otlamak için dağlara, meralara sürülen ve akşam 6’da tekrar ahırına dönen sığırlardan farkı ne? sığırın ot ve suda bulduğunu, parada ve makinede mi buluyor insan? sistemi elinde tutanlarla çobanın pek farkı yok. çoban, hayvanlar palazlansın ve daha iyi fiyata satılsın, daha çok eti çıksın diye belirli bir rutin program hazırlar. insan da; sistem tarafından ideolojik ve fiziksel olarak palazlandırılmak ve kendi kirli işlerini kusursuzca uygulattırmak amacıyla gayesizce koşturulur oradan oraya. ve otlamak için meraya gönderilen sığır sürüsü gibi, insan kitleleri de birbirinden habersizce tüketip durur ömrünü.
devamını gör...
modern hayatın insanı nelere sürüklediğini gösteren santiago grasso'nun çarpıcı kısa filmi.
cemil meriç'in bahsettiği bu olsa gerek:
“insanlar sevilmek için yaratıldılar, eşyalar ise kullanılmak için. dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların sevilmeleri ve insanların kullanılmalarıdır."

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.