el harezmi

6. (Tematik)
doğu ve batı ilim aleminde cebir'e yaptığı katkılarla ün yapıp, tanınan harizmi; bu sahada ilk eser sahibidir. eserlerinde avrupa'nın bilmediği "sıfır"ı kullanıp, cebir işlemlerini geometrik düşüncelerle temellendirdi. harizmi, "kitab'ül muhtasar fi hesab'il cebri mukabele" adlı eserinde, "cebir" kelimesini matematiğe kazandırdı. cebir konuları metodik ve sistematik olarak ilk defa ortaya koydu. zamanın matematiğine yeni bir yön vermiştir.
devamını gör...
8. (Tematik)
büyük bir insan. algoritmanın kurucusudur. bugünkü bilgisayar programcılığının da kurucusu oluyor haliyle lakin biz bu büyük insanın adına bir programlama dili geliştirememişiz.

dipnot neyi yapdık da bunu yapacağız.

ekşi sözlük gibi sitede bile hakkında olumsuz bir yorum bulamazsınız o derece büyük bir bilim adamıdır. islam' a ve müslümanlara her fırsatta saldıran ekşici güruh el harezmi ye saldıramıyor. nasıl saldırsınlar adamın ağzına algoritmayla vururlar bir kere.
devamını gör...
10. (Tematik)
acem matematikçi. hafazanallah, cebirle asırlardır gizli gizli içimize işlemeye çalışmaktadır. hem ne demişti büyüğümüz, içinde acem varsa matematiği bırakın sözelci olun.
devamını gör...
11. (Tematik)
muhammed bin musa el-harezmi, özbekistan'da doğdu. doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. hayatı hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. batı bilim dünyasında en sürekli, en derin etkiler bırakmış matematikçi olarak tanınmıştır. el harizmi'nin en çok ilgi gören eserleri kitabü'l muhtasar fi'l cebr ve'l mukabele ve kitabü'l muhtasar fi hisabü'l hindi dir.
bunun yanı sıra ptolemy'nin coğrafya kitabını düzeltmelerle yeniden yazmış, 70 tane bilim adamıyla birlikte çalışarak 830 yılında bir dünya haritası çizmiştir. en büyük icadı ise sıfır/0'ı bulmasıdır ki batılıları roma rakamlarından kurtarmıştır. hatırladığım kadarıyla roma rakamlarını çarpmak zahmetli uğraştı. en son tarih dersinde üniversitede hocamız göstermişti basit ama uzun bir işlemdi diye hatırlıyorum. şu an matematikte sıfır demek türklerde ekmek demektir.
devamını gör...
rakamların mucidi değildir. hindistan taraflarında kullanılan rakamları cebir ve trigonometriye uygulamıştır. gerçi onları bulan adam diye geçer çoğu zaman.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar