elektrikli battaniye

yorganımın yanmasına sebep olan tehlikeli ısıtıcı.
(bkz: ısınmak için yorgan yakmak)

bu battaniye imalatçısıyla bir anım var ki evlere şenlik. biz bu imalatçıya battaniyelerde kullanmak üzere ısı ayar anahtarının kalıplarını yapıyorduk, birde bu anahtarlar üzerinde bazı gerekli kabartma yazılar vardı. bu yazıları metale yazdırma işi karaktere göre ücretlendirilir. bizim elektrikli battaniye imalatçısı anahtar üzerindeki alternatif akım sembolünü maliyet düşsün diye yazdırmak istememesi bizi koparmıştı.

sonuç battaniyenin neden yandığı gayet iyi anlaşılmış oldu. bilgisizce maliyeti düşürmeye çalışanlar, elektrikli battaniyeyi yangın çıkartma aparatı haline dönüştürebiliyorlar.
devamını gör...
kullanımına dikkat edilmediğinde ve hatta bazen dikkat edildiğinde dahi tehlike doğurabilecek battaniye..

ben küçükken vardı, sanırım 5 yaşlarındaydım. hani abimle ranzada komşu olduğumuz yıllar.. bir gece bir kokuya uyandım, indim ranzadan, çıktım odadan.. annemlerin odasının kapısına vurdum. annem çıktı, çok zaman olduğu gibi korktuğumu, yanlarına gelmek istediğimi sandı. "bi şey kokuyo anne, boğazım yanıyo" dedim. korktu annecim. babamı uyandırdı..

evet minik odamızdaki elektrikli battaniye tutuşmuştu. ve çok iyi hatırlıyorum abimi yine çok zor uyandırmıştık. o günden sonra babamın gazıyla da hayat kurtardığımı düşünmüştüm uzunca süre.. ben duymasam hepiniz yanacaktınız diye gezinmiştim ortalıkta..

velhasıl
güzel günlerdi. nedense bu sıralar çok gider oldum.. oysa ne alaka dii mi? ama her elektrikli battaniye duyduğumda aklıma bu gelir. he bir de; bir türlü içimi ısıtmaz da belki biraz yakar içimi elektrikli battaniye..
devamını gör...
ısınacağız diye stress yaratan bir icattı. ulan çarpılacak mıyız acaba şimdi diye kendimizi mumyalatıp uyuduğumuzu hatırlarız. mumyalatınca da fazla sıcak olduğunu farkedip, elektrik masrafından kurtulmuşluğumuz vardı.
devamını gör...
mucidi babamın hala oğlusu olmakla birlikte, zamanında beko, arçelik gibi firmaların teklfilerini geri çeviren şimdi sıvası düzgün olmayan evde oturan muciddir, ilaç kutularına pilli şohben yapıp abdest suyunu ısıtıyordu 1 hafta boyunca, elektrikli battaniye ile bir ülkeyi ısıttı cebini ısıtımadı.
devamını gör...
birçok evde soğuk gecelerin sıcak yoldaşı.
yine de güvenmemek gerekir kendisine, yatmadan önce çalıştırılıp kapatılması daha iyi olur.
kaç kişide gördüm yatağın yorganın bu battaniyeden dolayı yandığını.
Allah elektrikli battaniyeye muhtaç etmesin kimseyi, herkes sıcacık evlerde uyusun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar