elektron

göremesen de geceleri evini aydınlatmaktan, cep telefonuna kadar, hatta beyninde bile kullandığın atomaltı parçacık. tabi dünya için de yuvarlak (bkz: geoid) deniyor ama sen "ben görmedim bi kerem bu indeterministik" falan diyebilirsin. var böyle bir kafayı kuma gömme hakkın, bir çeşit insan hakkı yani...


(bkz: epistemeloji ne ayak)
devamını gör...
elektronik mühendisleri olarak peşinden koştuğumuz o döndükçe bizimde döndüğümüz o durduğunda bizimde durduğumuz teknolojinin gelişmesinin yegane sebebi diyebileceğimiz atamun en oynak üyesi.
devamını gör...
her zaman en kisa yoldan gitmez
(bkz: manyetik alan)

her zaman evimizi aydinlatan degildir
(bkz: kara cisim isimasi)

atom etrafindaki yeri sadece orbital seviyesinda bilinebilir, orbital icerisindeki yeri, tam olarak bilinemez
(bkz: heisenberg)

atomun etrafinda donup donmedigi belli degildir, eger dondugu kabul edilirse isik hizindan hizli hareket ettigi kabul edilmelidir.

atomun acisal momentumunun korunmasi icin elektronun da spini oldugu kabul edilir ama bu kendi etrafinda dondugu anlamina gelmemektedir. spin degeri hbar/2 kadardir. isbu spin zimbirtisi sayesinde pauli dislanma ilkesi aciklanabilir. (bkz: pauli dislanma ilkesi)

yuku quantizedir ve yaklasik 1.6x10^-19 C dur ve protonun yukunun tam ziddidir.

yariiletkenlerde ziddi hole (delik ya da desik) iken esasen serbest uzatda tam ziddi pozitrondur
(bkz: pozitron).
devamını gör...
atomun yapısında bulunan negatif yüklü parçacık. elektronlar dalga-parçacık ikiliği gösteren maddelerdir. bu bakımdan klasik fizikten öte kuantum mekaniği çerçevesinde incelenirler. ayrıca kütleçekiminden de etkilenirler.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar