eleştiri

kişilik sınırlarını zorlamadığı sürece sorun yoktur. herkezin hakkıdır. alınganlık yapıyorsan çocuklar gibi aha şunu diyorum:
- aha küstüm senle. küs. bi daha da konuşmam.*
devamını gör...
asimile edilip kişisel menfaatler için kullanılabilen -genellikle kullanılan- bir kavram.
eleştiri aslında kapsamlı bir kelimedir.ancak eleştirmen payesi verilmiş bir yazar örneğin bir kitap eleştirisinde,
belli kısımları kaynak göstererek kişisel düşüncelerinden bir gram sıyrılmadan bir kitabı tu kaka, veya mükemmel olarak sınırlandırılabilir..örnek olarak bu yılın en çok satılan kitabına yönelik eleştirileri gösterebiliriz.
devamını gör...
yapıcı ve yıkıcı olmak üzere iki türü vardır. yıkıcı eleştiriler düşman tarafından, karalamak için yapılır. yapıcı eleştiriyi yapanlarsa dosttur, o yüzden eleştiri dikkate alınmalıdır.
devamını gör...
kişinin tutumunu eleştirip sonra bu eleştiriyi çürütmek, kişiye ileride karşılaşabileceği diğer eleştirilere karşı kendi tutumunu savunma becerisi verir. bu bakımdan, örneğin, bir politik ideolojiye karşı kendi politik görüşümüzü korumanın en iyi yolu, bazılarının öne sürdükleri gibi, o ideolojiyi hiç bilmemek ya da kendi görüşümüzü hiç eleştirmemek değil, tersine, o ideolojiye açık olarak kendi görüşümüzü eleştirebilmek ve o ideolojiyi çürütebilmektir.
devamını gör...
yapıcı olduğunda tadından yemede yanında yat aktivasyonudur..hiçbirşey olduğu halde kendisini ''birşey''zanneden kimi
zavallıların,seviyesiz eleştirileri ancak kendilerinin kültür seviyelerini sergiler..eleştiri yaparken bile efendiliğini muhafaza
etmek güzeldir,iyidir,hoştur..

(bkz: haddini bilmek)
devamını gör...
modernlerin sevdiği sözcük.

eleştirel olmak, eleştirel bakış açısı, sorgulamak falan.

iyi güzel de "kendi aklını firavun edinmek,ilah edinmek"... bu eleştiri odaklılıktan çıkıyor çoğu kere.

felsefeyi de yağlayıp ballayıp sunmuşlar önümüze ki bu kavramı da çok severiz biz... felsefe yapmak...eleştirel bakmak...

eleştiri nakıs olana, eksiği görmeye meyilli iken hikmet nazarı hakkı görmeye meyillidir.

eleştirel biri olmaktansa hikmet nazarına sahip olabilmeyi daha onurlu sayıyorum. eleştiri bana bir şey kazandırmaz. ama hikmet, hakikat kazandırır.
devamını gör...
şüphesiz türkiye halkının beceremediği iş.
eleştiri bir kurumu, bir şahsı hatalarına karşı uyarmaktır. bizlerin eleştiri tarzı "ok atmak" olarak görülmelidir. bu işte rezalet derecede kötü olan chp eleştiri hakkındaki bu fikirlerime çok güzel bir örnektir. yapıcı bir tane eleştirisi var mı? hızlı trene bile karşı çıktılar neredeyse. otoyol yapılıyor karşı çıkıyorlar vs.
aynı hataya genç müslümanlar da düşüyorlar. kanları cihad aşkı ile kaynayan(!) bu gençler, belli bir ideoloji çerçevesinde cihad eden bazı gruplara "eleştiri" adı altında hakaretler yağdırabiliyor, hizmetleri beğenmiyor vb. ben bu tip insanlara "eleştirdiğiniz kişileri bir hedefe yönlendirin. yönlendirdiğiniz hedefte siz yoksanız eleştirmeniz .ok atmaktan başka bir şey değildir." diyorum. nokta, bitti.
devamını gör...
20.
türk dil kurumu sözlüğüne göre;
--- alıntı ---
bir insanı, bir eseri, bir konuyu doğru ve yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla inceleme işi, tenkit.
--- alıntı ---


ingilizcede 'comment' kelimesindne ziyade 'feedback' kullanılır terimsel manada. zira comment daha çok yorum manası taşırken feedback geri bildirim ve tenkit manası taşır.
eleştiri maalesef bizim toplumumuzda doğrudan olumsuz manada ele alınmakta, bu da direkt savunma mekanizması için mazaretler yahut yanılgı halindeysek bahaneler üretmeye itmektedir.
herkesin düşündüğünü söylemesi prensibine dayanan demokrasi, bu eleştiri anlayışıyla tam kıvama gelemeyeceği için halen bu hususta sıkıntı yaşıyoruz zaten.

--- alıntı ---
kimsenin hatasını kabul etmediği bir memlekette herkes asker doğar!
--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar