eli cohen

6 gün savaşlarından bir kaç yıl önce israil tarafından suriyeye yollanmış, görevini başarıyla yapıp sonunda yakalanıp idam edilmiş olan efsanevi casus. belki mossad'ın çok sık başvurduğu gibi sipariş kitaplarla filmlerle efsaneleştirilmiş birisi de olabilir fakat bilinen hikayesi etkileyicidir.

kemal emin taybet adıyla bir arap tüccar kimliğiyle suriyeye yerleşir. mısır doğumlu olduğu için zaten arapçayı bilmektedir ama suriye ağzı için de ayrı bir eğitim alır. kısa sürede suriyenin tepe yönetimiyle içli dışlı oldu. o kadar ki dönemin suriye genelkurmay başkanı beraber olmak için fahişeleri onun evine getiriyordu. suriyedeki darbeyi, yönetim değişikliklerini, savaştaki savunma hatları gibi bir çok önemli bilgiyi israile uçurdu. altı gün savaşları sırasında tel avivi bombalamaya giden pilotların isimlerini öğrenip israile verdi. israilliler bu pilotlara telsizden isimleriyle seslenerek aile fertlerinin isimlerini saydı. böylece pilotlar boş araziye bombalarını atıp tam isabetle vurduklarını söylediler üstlerine.

suriyede çok ünlü olduğu zaman çektirdiği fotografta mısırlı bir istihbaratçı tarafından tanınıp suriyeye haber verilerek yakalandı. o olmasaydı israil golan tepelerindeki suriye mevzilerini eliyle koymuş gibi vuramazdı. ırkçılık falan yaptığım yok fakat suriyelilerin yaptığı aymazlık burada bitmiyor. savaştan önce eli cohen yakalanıyor. ama eli cohen yakalandıktan sonra golan tepelerindeki mevzi değiştirilmiyor. israil uçakları yine cohenin yolladığı planlara göre suriye mevzilerini yerle bir ediyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar