hani devlet ticaret yapamazdı. hani özelleştirmelerde hayır vardı. hani eski garibanlık uygulamaları tarihte kalmıştı? karne ile ekmek satışı ile kotalı sebze meyve satışı arasında ne fark var?

elindeki yerli kamu iktisadi teşebbüsleri işe yaramaz diyerek, devlet ticaret yapmaz diyerek satanlar bugün kotalı sebze meyve işine giriyor.
hey seçim sen nelere kadirsin.
devamını gör...
yeni hal yasasıyla tarım tekelleşecek. devlet çiftçi vatandaşına rakip olarak hibelerle, teşviklerle patronlardan kendi çiftçisini oluşturacak ve üretimi de devlet arazilerinde yaptıracak. halci esnafı bitecek, başlangıçta işi devlet alıyormuş gibi görülse de çok kısa zamanda hal ticareti büyük şirketlere devredilecek.

meralar 20 -30 ineğiyle evini geçindiren, çocuğunu okutan köylünün elinden alınıp şirketlere kiraya verilecek. köylüler de o şirketlerde çoban olarak istihdam edilecek.
aynen zincir marketler ve mağazalar karşısında rekabet edemeyip kepenk kapatan küçük esnaf ve sanatkar gibi. dükkanını kapatan küçük esnaf marketlere ve mağazalara asgari ücretle çalışmaya girmişti.

yani dostlar, gelecek nesillerin işi bitik. şimdiden geçmiş olsun.
devamını gör...
dün pazarda patates 3.5, biber 7 tl idi.
sabah radyoda haberlerde maliyetine satışlar deyip, patates 3 lira, biber 7 lira diyordu.
hani haller fiyatı katlıyordu. 50 kuruş kar için mi o kadar tatava. o 50 kuruş karı hem toptancı hem de perakendeci bölüşüyor hem de...
algı operasyonları ile çözülmez bu işler.
devamını gör...
sadece domates biber patlıcan işine girse neyse diyecektim ama ondan önce et, süt, yumurta, konut işlerine de girdiği aklamı gelince durup iki dakika düşündüm. ve anlam karmaşasına düştüm. devlet atatürk orman çiftliği ve et balık kurumu üzerinden zaten hatırı sayılır ürün grubunda satış yapmaktaydı. şimdi sebze ve meyve tezgahı kurmaya başlamış. eğe ağalar beyler paşalar ak parti liberal görüşlü değil miydi? bunun için elde ne varsa satmadı mı? hatta yeter ki elden çıksın ümidiyle türk telekom'u araplara peşkeş çekmedi mi? hem devletçi politikaları hayata geçirip hem de liberal ekonomi politikası aynı çuvala nasıl sığdırdılar anlamam herhalde mümkün değil. neyse ki dört yıla dünya devi olacağız, ekonomimiz şahlanacak, ihracatımız 500 milyar dolara çıkacak, lozan anlaşması sona ereceği için petrol kuyularımızı, madenlerimizi kullanmaya başlayacağız ve almanlar çatır çatır çatlayacak. her şey 2023 için. azıcık dişinizi sıkın emi!
devamını gör...
ülkede tarım çok güçlü. baktı çıkış yolu yok sıfırdan başlayayım dedi heralde. domateslerin geliriyle geri alcak sanırım fabrikaları. mütiiişşş politika.
devamını gör...
aksayan yönleri düzeltmek yerine, sistemi öldürüp sonra o aksak olanı geri getirmeye çalışmayı büyük vatanseverlik, büyük ve inanılmaz başarı ilan eden devlettir.
zaten gördüğüm kadarıyla tek başarısı çark etmek olan devlettir bu. tek istikrarı kendini yalanlamak olan devlettir de aynı zamanda.

elinizi sürdüğünüz her şey felaket oldu. şimdi kendi elinizin ettiklerini düşman ilan ederek gene kendinize paye çıkartıyorsunuz ve yine, yeniden her zaman olduğu gibi kötülük ediyorsunuz.

tanım: bütün varlığını düşman üretmeye borçlu olan devlettir.

peşin not: hükumet sözcüğü yerine bilinçli olarak devlet kelimesi kullanıldı.
devamını gör...
ülkenin yarısı manav kökenli olduğundan olması gerekeni yapmışlardır.

ne demiş koca yürekli insan barış manço; "sokaktan gelen bir sesle yıkıldı dünyam, domates biber patlıcan"
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar