ellerin üşümesi

elin kanı çekilmiş gibi hissettirir.
tırnaklar beyazlaşır.
eller kırışır. krem fayda etmez.
en güzeli de gidip sevdiğin birinin ensesine o eli yapıştırmaktır.*
devamını gör...
kansızlık belirtisi olabilir.

edit: argo anlamında kansızlık değil anemi manasında. yanlış anlaşılma olmasın diye editleme ihtiyacı duydum.
devamını gör...
sıcacık evde bile çözülemeyen sorundur. çünkü insanın içinde olacak!

vücudumdaki vitaminin, demirin tabağını sünnetlediğim için ellerimi ısıtamıyorum. yahu çizim yapacağım, kalemle kağıtla uğraşmak bir noktadan sonra zorlaşıyor. sanırım istemesem de o kokar vitaminleri yutmadan olmayacak bu iş...
devamını gör...
bu havalarda çok sık yaşanılan üzücü durum. eldiven kullanarak önüne geçebilsek de o zaman da parmakların kavrayıcılığı konusunda bir takım sıkıntılar yaşıyoruz. ben parmak ucu olmayan eldivenlerden takarak iki durumu biraz biraz kurtaracak şekilde devam ediyorum hayatıma*
devamını gör...
demir eksikliği yahut epey soğuk havalarda olabilecek olan bir şeydir.

yıllar evvel, o malum kazayı geçirdiğim yıl... elimin sedyenin kenarına değdiğini sanıp ısıtmak için cebime sokayım dedim, parmaklarımın bembeyaz olduğunu hatta beyazlıktan sarımtrak bir renge döndüğünü görmüştüm.
tabii o günden sonra el ve ayak üşümesi belirgindi. sonrasında adet kesintileri gibi belirtiler başladı. sürekli kan ilaçları aldım ama hiçbiri etki etmedi.
en son annem ağlaya ağlaya bahçemizdeki üzümlerle pekmez yaptı. her gün zorla içirdi.


neyse... şimdi hâlâ ellerim üşür ama kanım da vücuduma fazla gelir. yani el üşümesinin sebebini hâlâ bilmiyorum.
devamını gör...
el ve ayakalardaki kan damarları yüzeye oldukça yakın olduğu için vücut en çabuk buralardan üşümeye başlar. vücudun tamamında üşüme yaratan demir eksikliği dışında, el ve ayakları yaz kış hiç ısınmayan insanlar da var. bunlardan biri de bendim. dengeli beslenme, kan dolaşımını hızlandıran birçok aktiviteye rağmen sorun devam etti ta ki soğuk duş almaya başlayana kadar. vücut aniden soğuğa maruz kaldığında kendisini ısıtmak için büyük bir çaba sarf ettiğinden bu el ve ayakların da ısınmasına vesile oluyor. tabi diğer hususlarda bir problem yoksa işe yarayacaktır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar