eminevim

ukde: karamatem
ukdecinin yorumu: ne ayak hacı bu titan zinciri falan mı?

faizsiz ev aldırmayı amaç edinen kuruluş. son yıllarda birçok yerde şubeleri açılmıştır.
birkaç yıl önceki araştırmalarıma göre; ev almak isteyen kişiler buraya başvurur, aylık ödeme planı çıkarılır,kura çekilir ve kura sırasına göre herkese sırayla istediği ev alınır.
altın günü gibi, biriken altın değil ev parası.
devamını gör...
bu şirket hakkında tecrübesi olanlar yazmalı. insanlar öğrenmeli. iyi mi kötü mü?
rahatsız olduğum şeylerden bir tanesi "sitelerinde tahmini ödemeniz, taksitler vs ile alakalı olarak örnek alabileceğiz bir hesaplama yok". bizi arayın size dönelim deniyor. onlar söyleyince hesaplıyorlar vb.
devamını gör...
ben genelde böyle olaylarda bu insanların neden böyle bir iş kurduklarını incelerim ya da parayı nereden kazanacaklar. ondan sonra durum hakkında fikir sahibi olmaya çalışırım. şimdi dediklerini yazalım üzerinden bir fikir cimnastiği yapalım.

öncelikle ev alacak kişi ne kadarlık bir ev almak istediğini belirler. ör: 80.000 tl
* daha sonra kaç ay taksit yapılacağını belirtir. ( 60 aydan 120 aya kadar

* taksit sayısı, aynı zamanda o grupta kaç kişi olduğunu belirtir. 60 ay taksit = 60 kişilik grup
* her ay gruptaki kişilerin ödediği taksit bir ev parası eder.
* bu sistemde ev almak için, evin toplam değeri üzerinden %10 peşinat + organizasyon ücreti ödenir.
* peşinat + organizasyon ücretinin ödenmesiyle sisteme giriş yapılmış olunur.
* her ay havuzda toplanan bir ev parasıyla noter huzurunda yapılan sıra tespiti sonucu bir kişiye ev alınır. tıpkı halk arasında yapılan altın günü gibi
* peşinatı düştükten sonra evin fiyatı, direkt taksit sayısına bölünür. ortaya aylık ödenecek taksitler çıkar).


eyvallah çok temiz gözüküyor ana sayfalarında afganistan yardımları da var damardan yakalıyorlar. şimdi ilk aylarda havuza düşen insan sayısı az olduğu için adamların karlılığı düşük olacak neredeyse işlem bazında. ama bir nokta var oda şu her ay yapılacak kurada bir kişi ev sahibi olacak yani sen ödemeye devam edeceksin neden kişi sayısı artıkça sana ev çıkma ihtimali azalacak. işte orada sermaye şişmeye başlayacak hatta öyle bir seviye ye gelecek ki adamlar diyecekler biz dikelim evleri siz yerleşin. en korkulacak nokta da orası aslında bir gün ortadan kaybolmaları. sistem işlerse enfes faizsiz altın günü gibi ama unutmamak lazım annelerimiz yahut eşleriniz her kimse sokakta ki insanlar altın günü yapmıyor. güvendiği kişiyle akit yapıyor aslında. en güzeli biriktirin kimseyle bilinmez denklemlerde x'1 verirsem y kaç olur diye düşünmeyin. bunlar alengirli işler. ev alanda olmuştur araba da her ne ise ama bu işte vole bir kez oluyor.

devamını gör...
40 bin liralık bir araba almayı taahhüt ettiğinizde, 3200 lira organizasyon parası alan şirket.

800tl'de ilk taksit alarak arabanızın taksitlerini 36 ay vadeyle ödemeye başlıyorsunuz. en geç 23. ayda arabanızı alıyorsunuz. kurada ilk çıkma olasılığınız da var. yatırdığınız peşinata göre kurada ilk sıralara yükseliyorsunuz.

aylık olarak 1088 tl taksitler düşüyor.

herhangi bir türk bankasına gittiğinizde ise 40 bin tl araba kredisini 36 ay vadeyle çektiğinizde geriye 61-75bin tl civarında bir meblağ ödüyorsunuz. yani banka size arabayı 3 yıl sonra olabilecek fiyattan satıyor. özetle kitliyor yani. elde avuçta ne var ne yok banka faizine ödüyorsunuz. uzak durulması gerekir. ayrıca aylık taksitleri 1700-1900 tl civarı çıkıyor.

yani eminevim'in sunduğu imkan daha kıyak bence.

tabi en güzeli ise kendi arkadaşlarınızla, akrabalarınızla böyle bir organizasyon yapmanız. organizasyon parası da cebinizde kalıyor.

ama işte sağolsun kapitalist sistem, öyle bir dünya düzeni kurdu ki, akrabalar, arkadaşlar birbirlerine güvenmiyorlar ama hiç tanımadıkları insanlara güvenip eminevim'e katılabiliyorlar. olmadı hiç tanımadıkları bankaya güveniyorlar ve haram olan faize bulaşıyorlar.

Allah akıl fikir versin. böyle böyle kıyamete yaklaşıyoruz işte.
devamını gör...
seviyorum böyle mikro havuz sistemlerini, annelerimizin altın günleri gibi ya da babalarımızın girdiği kooperatif yapılar gibi. bunun makro boyutu becerebilirsek ekonomimiz kurtulur diye düşünüyorum.
devamını gör...
altın gününe benzeyen sistemi olan yapı. sırada yüksek iseniz kar edersiniz. sırada gerideyseniz zarar edersiniz. sistem yani eminevim ise her türlü kar eder. ben kendi paramı biriktiremiyorum toplu durmuyor diyorsanız kesinlikle katılmanız gereken sistem. ev sahibi olabilirsiniz, araba sahibi olabilirsiniz, ya da toplu para verme seçenekleri de var. kendi paranızı kendiniz birirktirirseniz organizasyon parası ödemezsiniz. en karlı seçenek kendi paranı kendin biriktirmek. hele hele kendi paranı işletirsen yani altın alıp altın yükseldiğinde bozdurursan bal kaymak olur. eminevim şirketinin her yerde ofisi ve birçok müşterisi var demek ki sistem işliyor ve tutuluyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar